Jak założyć konto w banku w Norwegii? Czy potrzebujesz tłumaczeń?

W życiu potrzebujesz przynajmniej kilku czynności. Jeść, pić, spać i… założyć konto w banku. Jeśli mieszkasz w Norwegii, to musisz wiedzieć, jak założyć konto w banku w Norwegii. To ostatnie zadanie jest niezbędne, jeśli chcesz legalnie pracować i w pełni korzystać np. z systemu kredytów konsumenckich w Kraju Fiordów. Zanim jednak udasz się do norweskiego banku, musisz zadbać przede wszystkim o uporządkowanie swojego pobytu w tym państwie.


Chcesz prowadzić firmę w Norwegii?

Mamy bezpłatnego ebooka na ten temat


Po co Ci konto w banku w Norwegii?

Przed omówieniem formalności związanych z założeniem konta w banku w Norwegii, warto zacząć od tego, jakie cele w zasadzie takie działanie ma spełnić. Przesłanek do skorzystania z takiej usługi norweskiego banku jest przynajmniej kilka. Do jednych z najważniejszych powodów należy zaliczyć fakt, że pracując nad fiordami, Twój pracodawca musi gdzieś Ci przelać wynagrodzenie. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, aby zrobił to na Twoje polskie konto bankowe, jednak przelicznik walutowy będzie wówczas bardzo niekorzystny.

Zwrot podatku tylko na norweski rachunek bankowy

Drugim powodem, dla którego warto mieć konto w norweskim banku, są kwestie związane z podatkami. Tak konkretniej – ze zwrotem podatkowym od norweskiego fiskusa. Co do zasady norweski Urząd Podatkowy nie dokonuje zwrotu nadpłaty podatku dochodowego na konto zarejestrowane gdziekolwiek poza granicami Norwegii. Jeśli więc przysługują Ci ulgi podatkowe, jak np. status pendler, to wiedza, jak założyć konto w banku w Norwegii, staje się wręcz obowiązkowa.

Jak założyć konto w banku w Norwegii? Pierwsze kroki

Skoro już wiesz, że konto w banku w Norwegii jest niezbędne, o ile chcesz żyć i pracować w tym kraju, warto poczynić pierwsze kroki w tym kierunku, czyli zalegalizować swój pobyt nad fiordami. Musisz mieć świadomość, że norweski rachunek bankowy może założyć wyłącznie osoba, która posiada pozwolenie na pobyt stały lub czasowy. Wiąże się to więc z koniecznością wyrobienia tzw. “d-nummer” lub “f-nummer”.

Jak uzyskać pobyt tymczasowy w Norwegii?

Zasadniczo jeśli nie zamierzasz osiąść nad fiordami na stałe, w zupełności wystarczy Ci na początek uzyskanie pozwolenia na pobyt tymczasowy. Cała procedura jest prosta – po przybyciu do Norwegii rejestrujesz się na portalu selfservice.udi.no, drukujesz potwierdzenie i udajesz się na policję lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. To wszystko – przebywasz już legalnie.

D-nummer a f-nummer – co to jest i jak wyrobić?

Do założenia konta w banku w Norwegii będziesz potrzebować jeszcze numeru personalnego. Zasadniczo nad fiordami istnieją dwa jego rodzaje – d-nummer (tymczasowy) oraz d-nummer (stały). Na początek wystarczy Ci tymczasowy numer personalny. Możesz jednak o niego wnioskować dopiero po podpisaniu umowy o pracę. Istnieją zasadniczo dwie instytucje, w których możesz starać o d-nummer, czyli:

 • Skatteetaten (Urząd Podatkowy) lub
 • Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

Zazwyczaj d-nummer otrzymujesz po prostu wraz z kartą podatkową. Wystarczy więc zgłosić się do Skatteetaten, okazać ważny dokument tożsamości, złożyć wniosek i przedstawić umowę o pracę. Jeśli jednak pracujesz dla agencji pracy tymczasowej, powinieneś przedstawić numer zlecenia. To wszystko – karta podatkowa wraz z d-nummer zostanie wysłana na wskazany we wniosku adres.

Jak uzyskać f-nummer?

Podobnie to wygląda w przypadku, gdybyś chciał uzyskać f-nummer. Procedura w zasadzie jest taka sama, musisz tylko dodatkowo zgłosić fakt przeprowadzki do Norwegii. W tym celu najlepiej udać się do Skatteetaten i przedstawić:

 • ważny dokument tożsamości;
 • potwierdzenie rejestracji na policji;
 • kontrakt najmu lub zakupu mieszkania;
 • umowę o pracę na okres co najmniej 6 miesięcy lub dokument potwierdzający: prowadzenie działalności gospodarczej, pobierania emerytury, pozostawanie na utrzymaniu innej osoby;
 • wniosek.

W zasadzie to tyle. Mając w garści d-nummer lub f-nummer możesz przystąpić do zakładania konta w banku w Norwegii.

Jak założyć konto w banku w Norwegii?

Samo założenie konta w banku w Norwegii jest banalnie proste. Cała procedura zazwyczaj trwa około jeden dzień. Zanim udasz się do oddziału wybranej instytucji, warto sprawdzić przed tym kilka rzeczy, mianowicie:

 • ile kosztuje utrzymanie konta,
 • jakie prowizje pobiera bank od wykonanych przelewów,
 • czy bank posiada konto internetowe,
 • jaka karta bankomatowa jest w ofercie.

Większość takich informacji znajdziesz na stronach internetowych banków. Warto więc przygotować sobie tabelę i zestawić wszystkie warunki, jakie oferują wybrane banki. Dla własnej wygody sprawdzaj oferty wyłącznie tych banków, które umożliwiają prowadzenie internetowego rachunku bankowego. Zdecydowana większość norweskich banków daje taką możliwość.

Jakie są banki w Norwegii?

Zdecydowanie do najpopularniejszych norweskich instytucji należą następujące:

 1. Sparebank 1
 2. Nordea
 3. DNB

Przy czym najpopularniejszy bank nie znaczy najkorzystniejszy. Podczas przeglądania ofert i warunków prowadzenia konta w banku w Norwegii, warto spojrzeć też na rankingi. Na ich szczytach często lądują m.in. Meritum Bank, Alior Bank, mBank, Skandiabanken, Pareto Bank czy Topprente.no. Zasadniczo wybór jest naprawdę spory. Tym bardziej więc warto zrobić dokładne rozeznanie, zanim skorzystasz z oferty któregokolwiek z nich.

Jak założyć konto w banku w Norwegii – dokumenty

Chociaż zakładanie norweskiego rachunku bankowego jest bardzo proste, to każdy bank może ustanowić swoją własną procedurę. W niektórych instytucjach wystarczy okazać d-nummer lub f-nummer, w innych dodatkowo należy przedłożyć dokumenty uzupełniające, np. umowę o pracę. Szczegółowe warunki zawsze są opisane na stronie banku. Warto tam więc zajrzeć. 

Najczęściej banki w Norwegii wymagają okazania następujących dokumentów:

 • umowa o pracę,
 • umowa najmu,
 • dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
 • potwierdzenie rejestracji w Norwegii.

Jak długo trwa założenie konta w banku w Norwegii?

Zasadniczo wszystkie formalności załatwiane są od ręki. Toteż jeśli będziesz miał wszystkie niezbędne dokumenty do rejestracji rachunku bankowego, z oddziału wyjdziesz już z aktywnym kontem. Nieco inaczej wygląda to w kontekście karty płatniczej. Żaden bank nie wyrobi Ci jej od ręki. Musisz zatem na nią poczekać, co trwa maksymalnie do 3 tygodni, chociaż z reguły są to ok. 2 tygodnie.

Tłumaczenia a założenie konta w banku w Norwegii

Osobną kwestią pozostaje czy będziesz potrzebować tłumaczenia z norweskiego na polski, chcąc założyć konto w banku w Norwegii? Teoretycznie nie, o ile bez takiej pomocy będziesz w stanie zrozumieć zapisy w umowie. Jeśli jednak nie znasz dobrze języka norweskiego, warto zlecić tłumaczenie umowy z bankiem, aby mieć pewność, co podpisujesz. Dodatkowo warto zlecić też wcześniej tłumaczenie umowy o pracę. Również po to, aby wiedzieć jakie zapisy się w niej znajdują i czy zawarte w niej klauzule są zgodne z norweskimi przepisami prawa.

Jak założyć konto w banku w Norwegii krok po kroku

Zatem tak, chcąc założyć konto w banku w Norwegii, pierwsze co musisz zrobić, to zalegalizować pobyt nad fiordami. Otrzymawszy d-nummer lub f-nummer, wybierasz najlepszą dla siebie ofertę norweskiego banku. Idziesz do oddziału, składasz niezbędne dokumenty i wychodzisz stamtąd już jako posiadasz norweskiego rachunku bankowego. Czy będziesz potrzebować tłumaczenia z norweskiego? Jeśli chcesz w pełni zrozumieć zapisy umowy, to jak najbardziej. Warto wiedzieć, czy w takim dokumencie nie znajdują się żadne kruczki prawne lub ukryte opłaty, które mogą mieć znaczący wpływ na warunki prowadzenia konta w banku w Norwegii. Po same tłumaczenia zapraszamy do dogadamycie.pl.


Dowiedz się, jak założyć firmę w Norwegii…

i w 13 innych krajach z całego świata