Jak założyć konto bankowe w Norwegii? Zakładanie konta bankowego w Norwegii krok po kroku.

W życiu potrzebujesz przynajmniej kilku czynności. Jeść, pić, spać i… założyć konto w banku. Jeśli mieszkasz w Norwegii, to musisz wiedzieć, jak aktywować konto w banku w Norwegii. To ostatnie zadanie jest niezbędne, jeśli chcesz legalnie pracować i w pełni korzystać np. z systemu kredytów konsumenckich w Kraju Fiordów. Zanim jednak udasz się do norweskiego banku, musisz zadbać przede wszystkim o uporządkowanie swojego pobytu w tym państwie. Następnie poznaj warunki dotyczące otwarcia konta w Norwegii.

Bezpłatny ebook o zakładaniu firmy za granicą

Po co Ci konto w banku w Norwegii?

Przed omówieniem formalności związanych z otwarciem konta w banku w Norwegii, warto zacząć od tego, jakie cele w zasadzie takie działanie ma spełnić. Przesłanek do skorzystania z takiej usługi norweskiego banku jest przynajmniej kilka. Do jednych z najważniejszych powodów należy zaliczyć fakt, że pracując nad fiordami, Twój pracodawca musi gdzieś Ci przelać wynagrodzenie. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, aby zrobił to na Twoje polskie konto bankowe, jednak przelicznik walutowy będzie wówczas bardzo niekorzystny. Dlatego norweski numer konta w koronach norweskich przyda Ci się do rozliczeń z pracodawcą. Będzie to dla Ciebie po prostu korzystniejsze.

Zwrot podatku tylko na norweski rachunek bankowy

Drugim powodem, dla którego otwarcie rachunku w norweskim banku jest niezbędne, są kwestie związane z podatkami. Tak konkretniej – ze zwrotem podatkowym od norweskiego fiskusa. Co do zasady norweski Urząd Podatkowy nie dokonuje zwrotu nadpłaty podatku od norweskiego dochodu na konto zarejestrowane gdziekolwiek poza granicami Norwegii. Jeśli więc przysługują Ci ulgi podatkowe, jak np. status pendler, to otwarcie takiego konta staje się wręcz niezbędne.

Mieszkasz i pracujesz w Norwegii? Potrzebny Ci rachunek bankowy

Skoro już wiesz, że konto w banku w Norwegii jest niezbędne, o ile chcesz żyć i pracować w tym kraju, warto poczynić pierwsze kroki w tym kierunku, czyli zalegalizować swój pobyt nad fiordami. Musisz mieć świadomość, że norweski rachunek bankowy może założyć wyłącznie osoba, która posiada pozwolenie na pobyt stały lub czasowy. Wiąże się to więc z koniecznością wyrobienia tzw. “d-nummer” lub “f-nummer”.

Jak uzyskać pobyt tymczasowy w Norwegii?

Zasadniczo jeśli nie zamierzasz osiąść nad fiordami na stałe, w zupełności wystarczy Ci na początek uzyskanie pozwolenia na pobyt tymczasowy. Cała procedura jest prosta – po przybyciu do Norwegii rejestrujesz się na portalu selfservice.udi.no, drukujesz potwierdzenie i udajesz się na policję lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. To wszystko – przebywasz już legalnie.

D-nummer a f-nummer – co to jest i jak wyrobić?

Do otwarcia konta w banku w Norwegii będziesz potrzebować jeszcze numeru personalnego. Zasadniczo nad fiordami istnieją dwa jego rodzaje – d-nummer (tymczasowy) oraz d-nummer (stały). Na początek wystarczy Ci tymczasowy numer personalny. Możesz jednak o niego wnioskować dopiero po podpisaniu umowy z pracodawcą. Istnieją zasadniczo dwie instytucje, w których możesz starać o d-nummer, czyli:

  • Skatteetaten (Urząd Podatkowy) lub
  • Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

Zazwyczaj d-nummer otrzymujesz po prostu wraz z kartą podatkową. Wystarczy więc zgłosić się do Skatteetaten, okazać ważny dokument tożsamości, złożyć wniosek i przedstawić umowę stosunku pracy. Jeśli jednak pracujesz dla agencji pracy tymczasowej, powinieneś przedstawić numer zlecenia. To wszystko – karta podatkowa wraz z d-nummer zostanie wysłana na wskazany we wniosku adres.

Jak uzyskać f-nummer?

Podobnie to wygląda w przypadku, gdybyś chciał uzyskać f-nummer. Procedura w zasadzie jest taka sama, musisz tylko dodatkowo zgłosić fakt przeprowadzki do Norwegii. W tym celu najlepiej udać się do Skatteetaten i przedstawić:

  • ważny dokument tożsamości;
  • potwierdzenie rejestracji na policji;
  • kontrakt najmu lub zakupu mieszkania;
  • umowę o pracę na okres co najmniej 6 miesięcy lub dokument potwierdzający: prowadzenie działalności gospodarczej, pobierania emerytury, pozostawanie na utrzymaniu innej osoby;
  • wniosek.

W zasadzie to tyle. Mając w garści d-nummer lub f-nummer możesz przystąpić do zakładania konta w banku w Norwegii.

Co musisz wiedzieć o otwieraniu konta w Norwegii?

Samo uruchomienie rachunku bieżącego w banku w Norwegii jest banalnie proste. Cała procedura zazwyczaj trwa około jeden dzień. Zanim udasz się do oddziału wybranej instytucji, warto sprawdzić przed tym kilka rzeczy, mianowicie:

  • ile kosztuje utrzymanie konta,
  • jakie prowizje pobiera bank od wykonanych przelewów,
  • czy bank posiada konto internetowe,
  • jaka karta bankomatowa jest w ofercie.

Większość takich informacji znajdziesz na stronach internetowych banków. Warto więc przygotować sobie tabelę i zestawić wszystkie warunki, jakie oferują wybrane banki. Dla własnej wygody sprawdzaj oferty wyłącznie tych banków, które umożliwiają prowadzenie internetowego rachunku bankowego. Zdecydowana większość norweskich banków daje taką możliwość.

Sprawdź naszą usługę: Tłumaczenia dla banku

Jakie są największe banki w Norwegii?

Zdecydowanie do najpopularniejszych norweskich instytucji należą następujące:

  1. Sparebank 1
  2. Nordea
  3. DNB

Przy czym najpopularniejszy bank nie znaczy najkorzystniejszy. Podczas przeglądania ofert i warunków prowadzenia konta w banku w Norwegii, warto spojrzeć też na rankingi. Na ich szczytach często lądują m.in. Meritum Bank, Alior Bank, mBank, Skandiabanken, Pareto Bank czy Topprente.no. Zasadniczo wybór jest naprawdę spory. Tym bardziej więc warto zrobić dokładne rozeznanie, zanim skorzystasz z oferty któregokolwiek z nich.

Bank DNB, SpareBank… Jakie konto bankowe w Norwegii wybrać?

Poza formalnymi aspektami dotyczącymi otwierania konta, warto wiedzieć nieco więcej o samych instytucjach finansowych nad fiordami. Na początek przyjrzyjmy się ofercie DNB Bank, który ma prawie 80% udziałów w sektorze banków komercyjnych w tym kraju. Instytucja ta nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku bieżącego, kartę, a także za możliwość korzystania z bankowości elektronicznej. Bezpłatna jest również możliwość wypłaty gotówki z bankomatów w Norwegii i poza nią.

Co więcej, żeby płacić za granicą, nie musisz posiadać konta walutowego w koronach norweskich. Kurs wymiany walut w DNB jest korzystny. Jednak przy transakcjach międzynarodowych musisz liczyć się z prowizją 1,95% za przewalutowanie oraz opłatą w wysokości 30-60 NOK w przypadku przelewu na inne konto w dowolnym kraju UE.

Sporą popularnością cieszy się też SpareBank 1 SR-Bank. Daje możliwość prowadzenia rachunku bieżącego do codziennych wydatków. Do rachunku dostajesz kartę VISA, za którą musisz zapłacić rocznie od 325 do 375 NOK. Możesz też puścić przelew do zagranicznego odbiorcy, co jednak wiąże się z koniecznością opłaty rzędu 35 NOK (w euro) lub 80 NOK (inna waluta, niż euro).

W obu przypadkach wniosek o konto również musisz złożyć osobiście w banku. Banki wymagają okazania D-nummer lub F-nummer, co jest równoznaczne z koniecznością okazania zgody na pobyt. Jeśli ich nie masz, pracownicy wybranej placówki mogą Ci pomóc w spełnieniu tych wymagań. A czy można założyć konto przez Internet? Obecnie ta możliwość jest zablokowana. Chyba, że wybierzesz ofertę banku, nie mającego swojej siedziby w Norwegii.

Konto online czy klasyczna bankowość?

Warto wiedzieć, że niektóre banki dają Ci możliwość wyłącznie prowadzenia klasycznej bankowości. Bez dostępu do konta online. Chociaż jest to rzadkość, to warto przeanalizować ofertę również pod tym kątem. Jest to przydatne szczególnie w sytuacji, gdy nie jesteś na co dzień w Norwegii. Wyobraź sobie, że jesteś w podróży po Polsce i musisz zapłacić podatek. Dostęp do bankowości elektronicznej da Ci taką możliwość. Klasyczna bankowość – nie.

Jakie są opłaty za przelew i za prowadzenie konta?

Zdecydowanie warto ofertę przeanalizować również pod kątem opłat za przelew i / lub za prowadzenie konta. Jak wspomnieliśmy wyżej, DNB Bank i SpareBank zapewniają bezpłatną możliwość korzystania z ich usług. Pewnym wyjątkiem jest opłata za kartę VISA (SpareBank) czy opłaty za przelewy do zagranicznych odbiorców (obie instytucje). Za prowadzenie konta z kolei zapłacisz m.in. w Nordea (25 NOK / msc w pakiecie Daily Bank). Otwarcie norweskiego konta może wiązać się również z koniecznością wpłaty depozytu (w skrajnych przypadkach aż 1 mln NOK).

Czy warto założyć rachunek oszczędnościowy?

Poza rachunkiem bankowym, może Ci się przydać również rachunek oszczędnościowy. Szczególnie w momencie, gdy wyjeżdżasz do pracy nad fiordy po to, aby odłożyć część środków i je zainwestować w Polsce. Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu, rozważ ofertę wyżej wspomnianych DNB Bank i SpareBank, które rachunki oszczędnościowe dają w pakiecie ze standardowymi kontami.

Czy każdy bank udostępnia formularz przez Internet?

Część instytucji daje możliwość założenia konta osobiście w banku lub przez Internet. Aby to zweryfikować, przyjrzymy się ofercie DNB Bank. Co znamienne, ich strona jest dostępna w języku polskim. Nie mamy więc problemu, aby wyłuskać najistotniejsze informacje. Po wejściu na witrynę www od razu widzimy, że nie możemy otworzyć tam konta przez Internet. Podobnie jest w przypadku innych banków z siedzibą w Norwegii – wspomniany SpareBank czy Bank Norwegian AS.

Alternatywą jest otwarcie międzynarodowego konta, za pomogą takich usług, jak Wise czy Lunar. To pierwsze jest rozwiązaniem całkowicie internetowym. Jeśli nie masz zaufania do takich produktów, to jak zapewniają twórcy Wise jest nadzorowany przez Bank Narodowy w Belgii i wiele innych placówek bankowych. Oznacza to pełną transparentność działalności tejże usługi. Samo Wise daje Ci dostęp do 54 walut i możliwość atrakcyjnego przewalutowania, co czyni ją jedną z najtańszych alternatyw dla klasycznej bankowości.

Dokumenty potrzeba do założenia konta bankowego

Chociaż zakładanie norweskiego rachunku bankowego jest bardzo proste, to każdy bank może ustanowić swoją własną procedurę. W niektórych instytucjach wystarczy okazać d-nummer lub f-nummer, w innych dodatkowo należy przedłożyć dokumenty uzupełniające. Szczegółowe warunki zawsze są opisane na stronie banku. Warto tam więc zajrzeć. 

Najczęściej banki w Norwegii wymagają okazania następujących dokumentów:

  • umowa o pracę,
  • umowa najmu,
  • dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
  • potwierdzenie rejestracji w Norwegii.

Jak długo trwa otwarcie konta w banku w Norwegii?

Zasadniczo wszystkie formalności załatwiane są od ręki. Toteż jeśli będziesz miał wszystkie niezbędne dokumenty do rejestracji rachunku bankowego, z oddziału wyjdziesz już z aktywnym kontem. Nieco inaczej wygląda to w kontekście karty płatniczej. Żaden bank nie wyrobi Ci jej od ręki. Musisz zatem na nią poczekać, co trwa maksymalnie do 3 tygodni, chociaż z reguły są to ok. 2 tygodnie.

Tłumaczenia a założenie konta w banku w Norwegii

Osobną kwestią pozostaje czy będziesz potrzebować tłumaczenia z norweskiego na polski, chcąc otworzyć konto w banku w Norwegii? Teoretycznie nie, o ile bez takiej pomocy będziesz w stanie zrozumieć zapisy w umowie. Jeśli jednak nie znasz dobrze języka norweskiego, warto zlecić tłumaczenie umowy z bankiem, aby mieć pewność, co podpisujesz. Dodatkowo warto zlecić też wcześniej tłumaczenie umowy z pracodawcą. Również po to, aby wiedzieć jakie zapisy się w niej znajdują i czy zawarte w niej klauzule są zgodne z norweskimi przepisami prawa.

Zakładanie konta bankowego w Norwegii krok po kroku

Chcąc założyć konto w banku w Norwegii, pierwsze co musisz zrobić, to zalegalizować pobyt nad fiordami. Otrzymawszy d-nummer lub f-nummer (musisz mieć więc pracę w Norwegii), wybierasz najlepszą dla siebie ofertę norweskiego banku. Idziesz do oddziału, składasz niezbędne dokumenty i wychodzisz stamtąd już jako posiadasz norweskiego rachunku bankowego.

Czy będziesz potrzebować tłumaczenia z norweskiego? Jeśli chcesz w pełni zrozumieć zapisy umowy, to jak najbardziej. Warto wiedzieć, czy w takim dokumencie nie znajdują się żadne kruczki prawne lub ukryte opłaty, które mogą mieć znaczący wpływ na warunki prowadzenia konta w banku w Norwegii. Po same tłumaczenia dokumentów zapraszamy do dogadamycie.pl.

Polecamy również:

Mamy dla Ciebie bezpłatnego ebooka o tłumaczeniu WordPressa