Język norweski. Wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Język norweski (norsk po norwesku) należy do grupy języków germańskich i używany jest jako język urzędowy w Norwegii. Swoje historyczne korzenie ma w języku staronordyckim, używanym od średniowiecza w Skandynawii.

Co ciekawe, Norwegowie posługują się tak naprawdę dwoma językami i są one równorzędne w mowie i piśmie. Poznaj ich specyfikę. podobieństwa i różnice.

Dajemy Ci też jak zawsze kilka wskazówek na temat nauki norweskiego.

Wyceniaj i zamawiaj tłumaczenia norweskiego 24/7

Pochodzenie języka norweskiego

Współczesny norweski wywodzi się ze staronordyckiego, który był językiem używanym przez Wikingów.

Około 872 roku, gdy król Harald Hårfagre zgodnie z tradycją zjednoczył Norwegię, używano alfabetu runicznego, a kamienie runiczne z tego okresu wskazują, że język miał wtedy niewielkie różnice regionalne.

Około 1030 roku, wraz z nadejściem chrześcijaństwa do Norwegii, wprowadzono alfabet łaciński. Pierwsze rękopisy w alfabecie łacińskim pojawiają się sto lat później.

Jednak jak wiele krajów, Norwegia posiada więcej niż jeden, a dokładnie dwa języki urzędowe. Jednym jest nynorsk, a drugim bokmål. I co ciekawe, funkcjonują one wspólnie oraz żaden z ich nie jest pozostałością po innym narodzie.

Nynorsk i bokmål – dwa języki rodzime

Oba warianty języka pisanego są równoważne i równouprawnione na podstawie ustawy o używaniu języka w urzędach publicznych z 1980 roku. W praktyce wariant nynorsk preferowany jest tylko przez około 10% użytkowników języka. Wpływ na to mają kwestie pozajęzykowe, związane z postrzeganiem obu form języka pisanego przez samych Norwegów, a także ich genezą – podczas gdy bokmål funkcjonuje przede wszystkim w miastach, nynorsk kojarzony jest głównie z obszarami wiejskimi.

Norweski jest jednym z języków Rady Nordyckiej. Dzięki Konwencji języków nordyckich z 1 marca 1987 r. obywatele państw nordyckich mówiący po norwesku mają prawo korzystać z tego języka w kontaktach z urzędami państwowymi, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów związanych z ewentualnym tłumaczeniem norweskiego.

Bokmål (dosłownie „język ksiąg” – spadkobierca riksmåla (dosłownie „język królestwa”, czyli norwesko-duński/duńsko-norweski) rozwinął się podczas długiego okresu rządów duńskich;

Nynorsk („neo-norweski”) – spadkobierca landsmål (dosłownie „język kraju” lub „język narodowy”), od którego wywodzi się nieoficjalny współczesny wariant opisany jako „czystszy”.

Ponadto bokmål jest bliższy dialektom używanym na południowym wschodzie (region Oslo), a drugi nynorsk tym na zachodnim wybrzeżu („Norwegia fiordów”). Są one stosowane (tylko na piśmie) mniej lub bardziej w zależności od tych regionów.

Różnice między bokmålem a nynorskiem

Poniżej znajduje się kilka zdań wskazujących na różnice między bokmålem i nynorskiem, w porównaniu z:

a) formą historyczną riksmål (zbliżona do duńskiego),

b) duńskim,

c) konserwatywną forma høgnorsk (bliższa szwedzkiemu),

d) szwedzkim,

e) angielskim,

f) niemieckim,

g) niderlandzkim.

Obecnie w szkole dzieci uczą się dwóch języków, które są obowiązkowe w nauczaniu w cyklu podstawowym (grunnskolen), muszą posiadać umiejętność czytania i pisania dokumentów w każdym z nich.

Główne dzienniki krajowe (Aftenposten, Dagbladet i VG) publikowane są wyłącznie w języku bokmål. Kilka gazet regionalnych (takich jak Bergens Tidende i Stavanger Aftenblad) oraz wiele lokalnej prasy używa obu języków. Dag og Tid, tygodnik zajmujący się głębszymi problemami, jest pisany w Riksmål i Nynorsk.

Dialekty w Norwegii

Powszechnie przyjmuje się, że istnieje ogromna ilość różnic dialektalnych, do tego stopnia, że ​​prawie niemożliwe jest ich zliczenie. Różnice gramatyczne, składniowe, leksykalne i fonetyczne występują na różnych poziomach podziałów administracyjnych. W niektórych przypadkach są one wzajemnie niezrozumiałe dla nieprzeszkolonych użytkowników.

Dialekty norweskiego można sklasyfikować m.in. w następujący sposób:

 • Południe i Zachód:
 • Południe (Aust-Agder, Vest-Agder, Fyresdal, Nissedal, Drangedal, Kragerø)
 • Południowy-Zachodu ( Sogn og Fjordane, Hordaland, Rogaland (Stavanger), Vest-Agder)
 • Bergen lub Bergensk (Bergen)
 • Północny-Zachód (Romsdal, Sunnmøre, Nordfjord, Sunnfjord)
 • Północ:
 • Helgeland (Nordland au sud de Saltfjellet)
 • Nordland
 • Troms (Troms z wyjątkiem Bardu i Målselv)
 • Finnmark (Finnmark sauf Kautokeino, Karasjok, Tana et Nesseby)
 • Wschód:
 • Vikvær (Vestfold, Østfold, et les plaines adjacentes du Telemark, Buskerud et Akershus)
 • norvégien du Centre Est (Ringerike, Romerike, i Oslo)
 • Centralny Wschód Oppland ( Hedmark i Oppland)
 • Østerdal
 • Centrum:
 • Gudbrandsdal (nord de l’Oppland)
 • Valdres et Hallingdal (sud-ouest de l’Oppland et ouest du Buskerud)
 • Telemark Zachodni (Vinje, Tokke i Kviteseid)
 • Telemark Wschodni (Tinn, Hjartdal, Numedal )
 • Trøndelag (okręg w środkowej części kraju):
 • Trøndelag (Nordmøre, Sør-Trøndelag, Fosen)
 • Trøndelag intérieur ( Sør-Trøndelag, Innherad, Lierne, et Snåsa)
 • Namdal (Namdalen)
 • Trøndelag sud-est (Røros, Selbu, Tydal, Holtålen, Oppdal)

Nauka języka norweskiego

Nauka norweskiego lub Norsk ułatwi Ci podróżowanie i pracę w kraju, czytanie nieprzetłumaczonych powieści nordyckich w stylu noir, oglądanie nordyckich programów telewizyjnych, takich jak Skam, i poznawanie nowych osób, z którymi z łatwością sioę porozumiesz. Sprawdźmy więc, jak nauczyć się norweskiego.

Podstawy języka norweskiego

Czy norweski jest trudny?

Wbrew pozorom norweski wcale nie jest trudniejszy niż angielski, niemiecki czy hiszpański. Według amerykańskiego Instytutu Usług Zagranicznych norweski jest jednym z najłatwiejszych języków do nauki dla osób anglojęzycznych. Obcokrajowiec potrzebuje średnio 600 godzin lekcji, czyli 25 godzin tygodniowo przez 24 tygodnie, aby osiągnąć poziom kompetencji zawodowych.

Tyle samo czasu zajęłoby nauczenie się hiszpańskiego lub portugalskiego, i to znacznie szybciej niż nauka francuskiego czy niemieckiego, nie mówiąc już o chińskim czy arabskim.

Oczywiście kontekst ma znaczenie, jak w każdym języku. Im więcej masz możliwości, by ćwiczyć język, tym szybciej się go uczysz – i w przeciwieństwie do niektórych języków, norweski jest rzadko używany poza Norwegią. Ale na szczęście nie jest trudno znaleźć pomoc w nauce online.

Norweski jest bardzo podobny do języka szwedzkiego i niderlandzkiego. Pisownia bardziej przypomina niderlandzki, ale wymowa zbliżona jest do szwedzkiego. Zachodzi tu także podobieństwo do islandzkiego, wszystko to tłumaczy przynależności do jednej kategorii: języków skandynawskich.

Zobacz, na które z nich oferujemy tłumaczenia: https://dogadamycie.pl/jezyki-tlumaczen/

Norweski alfabet, od A do… A

Norweski alfabet zaczyna się od A, a kończy na Å.Język norweski ma dość jasne zasady wymowy. Z kilkoma wyjątkami wszystko jest pisane tak, jak jest czytane. Alfabet norweski składa się z 29 liter. æ, ø i å są dodawane do regularnych liter alfabetu łacińskiego. Litery c, q w, x i z są używane tylko w niektórych zapożyczeniach.
Dodatkowo zawiera 9 samogłosek, które mogą być zarówno długie, jak i krótkie. Według reguły samogłoska jest długa, gdy po niej występują co najmniej dwie spółgłoski. Krótka samogłoska jest przeważnie w reszcie przypadków.

Pozostałe 20 liter w alfabecie norweskim to spółgłoski: B, C, D, F, G, H, J, K, L, M, N, P, Q, R, S, T, V, W, X, Z.

Litery „c, q, w, x , z” można rzadko spotkać i przeważnie występują w wyrazach zapożyczonych np. pizza, podcast, project. Większość z norweskich spółgłosek jest wymawiana podobnie jak w języku polskim.

Gramatyka

Zacznijmy od przyjrzenia się najtrudniejszym aspektom norweskiej gramatyki. Większość dialektów ma trzy rodzaje gramatyczne:

 • rodzaj męski,
 • rodzaj żeński,
 • neutralny pod względem płci.

Struktura zdań w języku norweskim jest prawdopodobnie bliższa angielskiemu niż niemieckiemu i chociaż istnieją czasowniki nieregularne, są one zaskakująco spójne. Podczas gdy po angielsku czasownik „być” może stać się „jestem”, „oni jest” i „ona jest”, po norwesku można po prostu powiedzieć „er” – jeg er (jestem), de er (oni są) i hun er (ona jest).

Wszystkie rzeczowniki należące do rodzaju żeńskiego mogą też występować w rodzaju męskim, dlatego mówi się o rodzaju żeńsko-męskim. Rodzajnik nieokreślony stoi przed rzeczownikiem.

W języku norweskim szyk zdania charakteryzuje ustalona kolejność. Z jednej strony to dobra informacja, ponieważ w oparciu o przejrzyste reguły łatwiej jest poznać język. Natomiast z drugiej strony, sztywne reguły niewątpliwie ograniczają naszą swobodę w jego użyciu.

Podmiot + orzeczenie+ dopełnienie + miejsce + czas.

Język norweski, w odróżnieniu od polskiego, nie zna odmiany przez przypadki, co znakomicie ułatwia jego naukę. Polskim przypadkom odpowiadają odpowiednie przyimki.

Czasowniki – dwie formy

Czasowniki w języku norweskim posiadają dwie podstawowe formy: bezokolicznik oraz formę osobową.

Wszystkie bezokoliczniki poprzedzamy literą å, np.

å like

lubić

å gi

dawać

å lese

czytać

W formie osobowej do czasownika dodaje się końcówkę -r.

liker

lubię, lubi, lubią, itd.

gir

daję, dajesz, dajemy itd.

leser

czytam, czytasz, czytają itd.

Czasowniki nie odmieniają się przez osoby!

Norweskie zaimki osobowe

Wyróżniamy zaimki osobowe:

 • w formie mianownika:

LICZBA POJEDYNCZA

 1. osoba JEG (ja)
 2. osoba DU (ty)
 3. osoba HAN (on), HUN (ona), DEN (on, ona), DET (ono)

LICZBA MNOGA

 1. osoba VI (my)
 2. osoba DERE (wy)
 3. osoba DE (oni, one)

W 3. osobie liczby pojedynczej zaimkiHAN i HUN odnoszą się do ludzi, a DEN i DET do rzeczy, pojęć itp.

Zaimka DEN używamy dla rodzaju męskiego – maskulinum – tzn. z rodzajnikiem „en” i żeńskiego – femininum – tzn. z rodzajnikiem „ei”.

Zaimka DET używamy dla rodzaju nijakiego – neutrum – tzn. z rodzajnikiem „et”.

Zaimek osobowy DE w 3. osobie liczby mnogiej odnosi się zarówno do ludzi, jak i rzeczy.

Forma grzecznościowa DE pisana jest wielką literą, ale stosowana jest bardzo rzadko.

 • w formie dopełnienia:

W języku norweskim, jeśli chcemy użyć zaimka osobowego w innym przypadku niż mianownik używamy zaimków w formie dopełnienia – objektform.

LICZBA POJEDYNCZA

 1. osoba MEG (mnie, mi, mną)
 2. osoba DEG (ciebie, ci, cię, tobie, tobą)
 3. osoba HAM lub HAN (jego, jemu, nim), HENNE (jej, niej, ją, nią),DEN (jego, jemu, nim, jej, niej, ją, nią ), DET (je, jego, jemu, nim)

LICZBA MNOGA

 1. osoba OSS (nam, nam, nami)
 2. osoba DERE (was, wam, wami)
 3. osoba DEM (ich, im, nim, nich, je)

Wymowa słów

Norweg ma tak zwany akcent tonowy. Oznacza to, że dwa słowa mogą być wymawiane podobnie, a jeśli użyjesz niewłaściwej wysokości tonu, mówcy nie będą wiedzieć, które słowo stosujesz (chyba, że wyraźnie wskazuje to kontekst zdania).

Zapewne trzeba będzie poświęcić trochę czasu na naukę poprawnej wymowy, zwłaszcza, że w grę wchodzą trzy nowe samogłoski: æ, ø i å. Jednak zasady wymowy wydają się być bardziej spójne niż w języku angielskim.

Słownictwo

Osoby mówiące po angielsku zauważą również wiele podobnego słownictwa, od hatte (hat) do over (dosłownie „more”).

Prawda jest taka, że ​​angielski i norweski mają ze sobą wiele wspólnego, do tego stopnia, że ​​badacze z Uniwersytetu w Oslo stwierdzili w 2012 roku, że angielski nie jest językiem zachodniogermańskim, lecz skandynawskim.

A jeśli znasz szkocki angielski, prawdopodobnie znajdziesz jeszcze więcej podobieństw.

Wszystkie języki wymagają ciężkiej pracy i czasami mogą być mylące. Ale norweski jest zdecydowanie bardziej przystępnym językiem dla osób anglojęzycznych.

Nauka sfokusowana – skup się na celu

Zanim zaczniesz, powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie o Twoją motywację do nauki nowego języka. Czeka Cię wyjazd do Norwegii? Słuchasz muzyki norweskiej? Czatujesz z norweskimi przyjaciółmi? Niezależnie od celu, musisz wziąć to pod uwagę podczas tworzenia planu nauki tego języka.

Na przykład, jeśli chcesz pracować dla norweskiej firmy, prawdopodobnie będziesz chciał nauczyć się żargonu branżowego i dwóch norweskich systemów pisma: bokmål i nynorsk. Ale jeśli chcesz po prostu posłuchać norweskiej muzyki lub odwiedzić fiordy, zapewne będziesz musiał przyswoić bokmål i pominąć profesjonalny żargon.

Po zidentyfikowaniu umiejętności i rodzajów słownictwa, których będziesz potrzebować, stwórz swój plan nauki. Zrównoważony schemat nauki będzie obejmował czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie, gramatykę, słownictwo i wymowę, chociaż równowaga powinna być inna w zależności od poziomu i celów. Pamiętaj, aby ćwiczyć pisanie, a nie tylko mówienie i słuchanie. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś w okolicy gdzie nie ma wielu Norwegów.

Pamiętaj też o świętowaniu swoich sukcesów. Nauka języka wymaga czasu i pracy, a postępy mogą czasem wydawać się niewidoczne. Ale jeśli wrócisz do tego, co napisałeś lub przeczytałeś kilka miesięcy temu, odkryjesz swój progres językowy.

Nauka norweskiego on-line

Szukasz lekcji norweskiego w YouTube? TV 2 Skole Elevkanalen oferuje łatwe do zrozumienia klipy informacyjne. Większość z nich trwa od 50 do 58 minut. Możesz także streamować seriale, takie jak sitcom z lat 90. Mot I Brøstet i jego spin-off Karl & Co, za pośrednictwem TV 2 Sumo. Aby zobaczyć je w całości, musisz zasubskrybować kanał.

I oczywiście nie możemy zapomnieć o Skam, popularnym norweskim serialu telewizyjnym, który pojawił się w wielu miejscach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Radio, czyli świetna nauka słuchania

Stacja radiowa Nrk Ekko oferuje wiele talk show. Jeśli Ci nie przypadnie do gustu, wypróbuj Radio Norge. Norwegia ma również dobrze prosperujący przemysł muzyczny. Wpadająca w ucho piosenka to świetna metoda przyswajania nowego słownictwa.

Prasa norweska poszerzy słownictwo

Chcesz poszerzyć swoje słownictwo, będąc na bieżąco z norweskimi i międzynarodowymi wiadomościami? Spróbuj przeczytać wiadomości. Możesz zacząć od Klar Tale, który celowo używa prostego norweskiego.

Jeśli masz ochotę na coś nieco trudniejszego, Dagbladet jest dość przystępny, a Aftenposten jest jedną z najpoczytniejszych gazet w kraju fiordów.

Aplikacje do nauki języka

W Internecie na pewno znajdziesz szereg programów do samodzielnej nauki. Oferują one wiele pomocnych rozwiązań dydaktycznych, umożliwiających naukę zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym. Oto przykłady aplikacji:

 • Babbel

Oferuje bardzo dobrze zorganizowane lekcje języka norweskiego, które pozwalają uczyć się gramatyki, ale także rozwijać słownictwo, rozumienie i wyrażanie, w formie pisemnej lub ustnej. Dołączona jest funkcja rozpoznawania głosu, aby udoskonalić wymowę jeszcze przed przyjazdem do Norwegii!

Specjalne kursy pozwalają nawet poznać norweską kulturę i tradycję, aby dobrze zintegrować się z tym krajem.

 • Mondly

Mondly oferuje naukę podstaw gramatyki, koniugacji i słownictwa norweskiego poprzez gry i quizy. Rozwijasz również swoją ekspresję i rozumienie, pisemnie i ustnie, dzięki metodologii! Ponadto Mondly jest jedną z niewielu aplikacji do nauki języka norweskiego (w szczególności z Babbel), która integruje system rozpoznawania głosu, aby poprawić wymowę. Detal, który może zrobić różnicę.

 • Memrise

Memrise to idealna aplikacja, która poszerzy Twoje słownictwo. Wykorzystuje metodę powtarzania w odstępach: musisz zapamiętać karty słownictwa, które będą Ci powtarzane w miarę postępów i zgodnie z twoimi błędami, przy czym powtarzanie jest oparte na krzywej uczenia się Twojego mózgu.

Możesz nawet uzyskać dostęp do nowych kart słownictwa stworzonych przez społeczność użytkowników: świetny sposób na naukę określonych słów i wyrażeń.

Podcasty – skandynawska codzienność

Słuchanie podcastów to skuteczny i modny pomysł na oswajanie się z żywym słowem. Poza tym to świetna metoda, aby nauczyć się języka w sposób bierny. Aktywne słuchanie pozwoli Ci zwiększyć zasób nowych słówek, które z pewnością zechcesz sprawdzić, przeanalizować w kontekście i zapamiętać.

Możesz też skorzystać z tej metody wykonując inne czynności, niekoniecznie związane z procesem uczenia. Wystarczy włączyć audycję, sam fakt osłuchania się z melodią języka będzie miał działanie dobroczynne.

Poniżej polecany podcasty:

1. Pålogga

To podcast, w którym usłyszysz dobre, mocne i dziwne historie zaczerpnięte z życia w Internecie.

2. Oppdatert

Ten norweski podcast został mianowany podcastem roku 2020. Dotyczy spraw, którymi na bieżąco żyje Norwegia.

3. Musikkrommet

Dziennikarz muzyczny w Norwegii, Sandeep Singh w rozmowie z ekspertem opowiada ekscytujące historie związane z muzyką.

Rozmówki norweskie, czyli zwroty, które warto znać

Pora poznać podstawowe zwroty, które przydadzą Ci się w kontakcie z Norwegami:

Dzień dobry – God morgen

Cześć – Hei

Witam – Hallo

Dobry wieczór – God kveld

Do widzenia – Ha det

Do zobaczenia – Ser deg snart

Dobranoc – God natt

Miłego dnia – Ha en fin dag

Norwegia – Norge

Polska – Polen

Jestem Polką / Polakiem – Jeg er polsk / polakk

Nazywam się… – Mitt navn er…

Odpowiedzi i zwroty grzecznościowe:

Tak – Ja

Nie – Nei

Dziękuje – Takk skal du ha

Proszę – Vær så snill

Przepraszam – Unnskyld meg

Jak się masz? – Hvordan går det?

Dobrze -Vi vil

Bardzo dobre – Veldig bra

Smacznego – Nyt måltidet

Na zdrowie – Velsigne deg

Pozdrowienia – Hilsen

Kursy, studia językowe

Jeśli samodzielne uczenie się języka nie przychodzi Ci z łatwością, rozwiązaniem okazać się może kurs czy studium. Wspólne nauka w grupie, dzielenie się doświadczeniami, porażkami i sukcesami, interakcje, nawiązywanie dialogów, wymiana pomysłów, wątpliwości i możliwość korzystania z wiedzy lektora, kontrolującego postępy w nauce – to świetny sposób na progres językowy.

Pomogą Ci w tym starannie wyselekcjonowane do nauki książki, podręczniki i słowniki.

A jeśli taka wiedza nie wydaje się wystarczająca, a apetyt językowy wciąż pozostaje niezaspokojony, zgłębiać ją można wybierając studia filologiczne. Filologię norweską można studiować w wybranych większych miastach w Polsce na poziomie pierwszego (licencjat) i drugiego stopnia (magister).

Praca w Norwegii

Znajomość języka jest niewątpliwym atutem dla przyszłego pracodawcy. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę próbując zmaksymalizować swoje szanse na sukces na norweskim rynku pracy. Obejmują one umiejętności komunikacyjne w języku norweskim, pewność siebie podczas prezentacji oraz umiejętność negocjowania w języku pracodawcy.

Tutaj przeczytasz natomiast jak założyć konto w Norwegii —> Jak założyć konto bankowe w Norwegii? Zakładanie konta bankowego w Norwegii krok po kroku

Ważne jest, aby ogólnie utrzymywać dobre relacje w miejscu pracy, na przykład bycie w dobrych stosunkach z pracodawcami – którzy mogą dać Ci dobry list referencyjny dla innych prac w dalszej kolejności – zajmie Ci długą drogę. Dzięki rozmowie, nawiązywaniu kontaktów towarzyskich i biznesowych, wspinanie się po drabinie kariery będzie o wiele łatwiejsze.

Co zrobić, aby tak było? Oto nasz mały przepis na sukces:

 1. Dowiedz się, jak pisać oficjalne pisma, e-maile i inną korespondencję, jak stworzyć idealne CV i list motywacyjny, zaadresowane i dostosowane do rynku norweskiego.
 2. Uzyskaj informacje na temat szerszego zrozumienia języka norweskiego, środowiska pracy i różnic kulturowych w Norwegii.
 3. Sprawdź wolne miejsca pracy i wymagania zawodowe w Norwegii.
 4. Dowiedz się, jak komunikować się ze współpracownikami i pracodawcami.
 5. Zrozum koncepcję networkingu i sztukę negocjacji.
 6. Naucz się organizować i tworzyć prezentacje biznesowe w języku norweskim.
 7. Poszerz swoje słownictwo zawodowe o słowa i wyrażenia używane w administracji lub w dowolnym biurze.
 8. Określ, jak profesjonalnie wyrażać opinie i obawy.

Warto znać norweski

Na podsumowanie podajemy kilka powodów, dla których warto uczyć się języka norweskiego:

 1. To najłatwiejszy spośród języków skandynawskich.
 2. Znając język norweski będziesz mógł swobodnie rozmawiać ze Szwedem oraz być zrozumiałym dla Duńczyka.
 3. Nie będziesz miał najmniejszych problemów z czytaniem duńskiego tekstu.
 4. Znajomość norweskiego otwiera możliwości zdobycia lepszej pracy w Norwegii.
 5. Zarobki w tym kraju należą do jednych z najwyższych na świecie.
 6. Znajomość języka ogromnie wzbogaci poznanie dorobku kulturowego tego kraju .
 7. Norwegia jest uważana za jedno z najlepszych do życia państw.

Zacznij swoją przygodę z językiem norweskim już dziś! i daj znać, jak Ci idzie – chętnie poznamy Twoją opinię o nauce norweskiego.

A jeśli szukasz tłumaczenia online języka norweskiego lub na język norweski – chętnie pomożemy.

Wyceniaj i zamawiaj tłumaczenia norweskiego 24/7