Cypr, czyli egzotyczny raj podatkowy dla Twojej firmy

Republika Cypryjska, położona na jednej z wysp na Morzu Śródziemnym, jest jednym z częściej wybieranych przez turystów, spragnionych słońca i odrobiny egzotyki, kierunkiem wojaży. Ale nie tylko. Po wejściu państwa do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 roku i zmianie waluty na euro stało się ono jeszcze bardziej atrakcyjne dla innej grupy społecznej — przedsiębiorców.

Bezpłatny ebook o zakładaniu firmy za granicą

Zainteresowanie wyspą nie maleje — instytucja Cyprus Tourism Organisation (CTO) wskazała taki trend na podstawie corocznych badań dotyczących ruchu turystycznego. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale (od stycznia do marca) 2017 roku Cypr odwiedziło łącznie 285 693 osób, podczas gdy w analogicznym okresie rok później było to już 369 438 turystów, co oznacza wzrost o około 30%.

Wraz z rosnącymi liczbami w sektorze turystycznym zwiększa się zainteresowanie Cyprem wśród przedsiębiorców. A to z kolei w lutym tego roku zwróciło uwagę Parlamentu Europejskiego, który postanowił uważniej przyjrzeć się polityce finansowej „rajów podatkowych”. Wśród krajów UE, oprócz Cypru, wymieniono w tej grupie Belgię, Węgry, Irlandię, Luksemburg, Maltę i Holandię.

Do szybkiego i bezproblemowego założenia firmy na Cyprze przyda Ci się pomoc tłumacza, wyspecjalizowanego w tłumaczeniach biznesowych.

Co zatem powoduje, że kapitał zagraniczny wybiera tę wyspiarską republikę?

Cypryjski program dla nierezydentów

Po kryzysie systemu bankowego w latach 2012-2013 cypryjskiej gospodarce udało odbić się od dna. Jednak kilka lat temu rząd Cypru w obliczu zagrożenia bankructwem kraju, chciał sięgnąć po oszczędności swoich obywateli, powodując masowe wypłacanie przez nich pieniędzy, a także odpływ kapitału zagranicznego.

Sytuacja uległa zmianie między innymi dzięki wprowadzeniu przez rząd specjalnego programu dla nierezydentów, czyli osób lub firm, które mają miejsce zamieszkania lub swoją siedzibę za granicą, a w danym miejscu, w tym przypadku na Cyprze, mogą zaciągać różne zobowiązania. Celem tych działań było przyciągnięcie zagranicznego kapitału.

W przypadku statusu rezydenta rząd postawił na elastyczność, wynikającą z potrzeb globalnie prowadzonego biznesu — aby go utrzymać, wystarczy dwa miesiące w ciągu roku spędzić na Cyprze. Zrezygnowano również z obowiązku zakładania firmy przez rezydentów.

Obecnie, aby móc korzystać z przywilejów cypryjskiego systemu podatkowego, można wybrać jeden z trzech wariantów programu dla nierezydentów.

Pierwszy z nich to założenie na Cyprze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i opłacenie aplikacji o status rezydenta w wysokości 500 euro* (*2 149,45 złotych według kursu średniego NBP z 25 maja 2019 roku). Przedsiębiorca otrzymuje europejski numer identyfikacji podatkowej i jest zobowiązany opłacać ubezpieczenie społeczne na terytorium republiki.

Druga opcja to samozatrudnienie wraz z poniesieniem kosztów rejestracji działalności, ubezpieczenia społecznego i statusu rezydenta.

Trzecim wariantem jest wystarczający poziom majętności, który należy udowodnić poprzez posiadanie ważnego ubezpieczenia społecznego oraz miesięcznego dochodu w wysokości minimum 6 000 euro (25 793,4 złotych) na podstawie wyciągów bankowych z ostatnich trzech-sześciu miesięcy.

Oprócz tego, aby przystąpić do programu dla nierezydentów, należy posiadać paszport kraju należącego do UE oraz kupić bądź wynająć nieruchomość na Cyprze bez względu na cenę i wielkość.

Biznes na Cyprze — informacje dla przedsiębiorców

Decydując się na transfer kapitału, możesz wybrać też status rezydenta na Cyprze i zarejestrować tam spółkę z ograniczona odpowiedzialnością. Podatek CIT na wyspie wynosi 12,5%, co stanowi jedną z najniższych stawek w UE, ale tę kwotę można zoptymalizować. Zwyczajowo cypryjskie spółki odliczają (lub przekierowują) za zgodą władz do 70% swoich zysków przed opodatkowaniem na poczet firm zlokalizowanych za granicą. Te mogą je rozdzielić w formie dywidend między swoim partnerem (partnerami), a za nie na Cyprze nie płaci się podatków.

Firmy cypryjskie moją korzystać z kont bankowych w innych krajach. Nie ma też problemu z dostępem do takich usług płatniczych jak Paypal i Stripe czy platform typu eBay i Amazon.

Co więcej na wyspie nie obowiązuje tak zwany podatek wyjścia (ang. exit tax). Oznacza to, że możesz wziąć wszystkie pieniądze, które zdeponowałeś podczas pobytu na Cyprze i zainwestować je w dowolnym kraju bez opłat z tego tytułu.

Kolejna kwestia to brak podwójnego opodatkowania — Cypr ma zawartych kilkadziesiąt międzynarodowych umów, dzięki którym przedsiębiorca może rozliczać się tylko w jednym kraju. Sama wyspa natomiast jest idealnym terytorium do tworzenia spółek holdingowych (przychody oraz dochody z tytułu obrotu papierami wartościowymi, na przykład akcjami i obligacjami, są zwolnione z podatku dochodowego).

Językami urzędowymi na Cyprze są grecki i turecki. Jako internetowe biuro tłumaczeń oferujemy szeroki zakres usług tłumaczeniowych i przełożymy wszelkie dokumenty, których będziesz potrzebował, prowadząc swój biznes w tym miejscu. Zachęcamy również do lektury tekstu Dlaczego Luksemburg to raj podatkowy? na naszym blogu o innym kraju, do którego warto rozważyć transfer swoich pieniędzy.

Zastanawiasz się nad rejestracją firmy za granicą? Przeczytaj również…

Źródła:

The advantagest of residing or setting up a company in Cyprus, and the steps to take

Spółka na Cyprze – stawka podatku CIT tylko 12,5%

Bezpłatny ebook o zakładaniu firmy za granicą