Jak założyć firmę w Anglii? – co warto wiedzieć?

Wielka Brytania to jeden z krajów, do których po 2004 roku wyemigrowało wielu naszych rodaków, a który okazał się interesującym zagranicznym kierunkiem dla polskich firm rozwijających się za granicą. W dzisiejszym artykule przedstawiamy parę danych dotyczących form działalności gospodarczej na Wyspach.

O tym, jakie aspekty wziąć pod uwagę, jeśli chcesz rozwijać swój biznes za granicą, pisaliśmy w artykule „Jak przygotować firmę do wejścia na rynki zagraniczne?”. Zachęcamy Cię w wolnej chwili do lektury.

1 maja 2004 roku Polska formalnie stała się członkiem Unii Europejskiej. Dzięki temu nasz kraj dołączył do jednolitego rynku, zapewniającego takie swobody jak przepływ osób, kapitału, towarów i usług, w efekcie czego polscy przedsiębiorcy mogą zakładać firmy w krajach Unii Europejskiej czy łatwiej docierać ze swoją ofertą do zagranicznych odbiorców.

Do szybkiego i bezproblemowego założenia firmy w Wielkiej Brytanii przyda Ci się pomoc tłumacza, wyspecjalizowanego w tego typu usługach.

Office for National Statistics, brytyjski organ administracyjny, zajmujący się badaniami statystycznymi, oszacował, że pod koniec 2017 roku na Wyspach mieszkało 1,02 miliona naszych rodaków. Natomiast w kwestii interesującego nas tematu Bankier.pl w artykule z maja 2018 roku podał informację, że Polacy założyli w Wielkiej Brytanii ponad 60 tysięcy firm (źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emilewicz-Polacy-zalozyli-w-Wielkiej-Brytanii-juz-ponad-60-tys-firm-4120738.html).

W tych liczbach kryją się nie tylko różne typy działalności gospodarczej prowadzone na terytorium UK, ale i te zarządzane z Polski. Jeśli chodzi bowiem o miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, to prawo brytyjskie jest pod tym względem dość elastyczne.

Na Wyspach możesz prowadzić działalność gospodarczą bez ubiegania się o status rezydenta. Kwota wolna od podatku jest stała bez względu na wysokość przychodów czy rodzaj prowadzonej działalności i wynosi 11 850 funtów* (*ok. 59 208 złotych według kursu średniego NBP z 21 lutego 2019 roku).

Przyjrzyjmy się wybranym rodzajom firm, jakie można zarejestrować na terytorium Wielkiej Brytanii.

Sole trader

Jest to rodzaj samozatrudnienia, ale z możliwością zatrudniania innych osób czy nawet menedżera firmy. Sam proces rejestracji działalności jest bezpłatny i nie ma wymogu posiadania osobnego firmowego konta bankowego (możesz korzystać z prywatnego, tak jak robiłeś to do tej pory).

Lista wymogów prawnych, jakie musisz spełniać, jest krótka, a sama administracja firmy nieskomplikowana — musisz był płatnikiem VAT, rozliczać się w oparciu o brytyjski system płacowy PAYE, jeśli zatrudniasz pracowników, czy składać roczne zeznanie podatkowe do 5 kwietnia (online do 31 stycznia).

Jako sole trader nie musisz podawać do wiadomości publicznej danych swojej firmy. Z jednej strony jest to wygodne, jeśli prowadzisz działalność po godzinach pracy na etacie jako zajęcie dodatkowe, z drugiej może zmniejszać Twoją wiarygodność w oczach potencjalnych klientów.

Limited Liability Partnership

LLP to odpowiednik polskiej spółki partnerskiej, którą mogą zakładać osoby fizyczne wykonujące tak zwany wolny zawód (np. architekci, adwokaci).

Prowadząc tego typu działalność, nie płacisz podatku CIT, tylko każdy z partnerów rozlicza się na własny rachunek. Natomiast brak kapitału zakładowego ułatwia nawiązywanie współpracy z nowymi partnerami, którzy nie muszą opłacać udziałów w spółce.

Oszczędzasz także na ubezpieczeniu społecznym — nie ma obowiązku rejestrowania LLP jako pracodawcy, jeśli jedynymi osobami pracującymi dla firmy są jej partnerzy.

Limited Company

LTD jest pewnym odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przeciwieństwie do omówionych wyżej przykładów jej organizacja jest bardziej sformalizowana. Posiada kapitał zakładowy oraz osobowość prawną.

Ten typ działalności zakłada się przez państwowy organ Companies House. Potwierdzenie rejestracji otrzymuje się w ciągu doby, a jej koszt to 12 funtów (ok. 59,96 złotych). Spółka LTD może być działalnością jednoosobową, jak również zatrudniać pracowników czy być przekazana innemu właścicielowi.

Dane spółki są podawane do wiadomości publicznej, co wpływa na jej wiarygodność w procesie pozyskiwania klientów.

Więcej informacji dotyczących form działalności gospodarczej na terytorium Wielkiej Brytanii, a także sposobów ich zarejestrowania znajdziesz na rządowym portalu https://www.gov.uk/.

Dzięki usłudze tłumaczeń online możesz zdalnie zlecić przetłumaczenie wszystkich wymaganych dokumentów. Jeżeli urząd wymaga tłumaczenia przysięgłego wystarczy, że prześlesz skan lub dobre zdjęcie dokumentu poprzez formularz.  Tłumaczenie otrzymasz na swojego maila (skan), a oryginały wyślemy bezpłatnie na wskazany adres pocztowy.

Zastanawiasz się nad rejestracją firmy za granicą? Przeczytaj również…


Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów?