Dlaczego Luksemburg to raj podatkowy?

Wielkie Księstwo Luksemburga to niewielki kraj na zachodzie Europy, sąsiadujący z Francją, Niemcami i Belgią. Należy do NATO i Unii Europejskiej. Językami urzędowymi są francuski, niemiecki i luksemburski, a stopa bezrobocia w sierpniu 2018 roku wynosiła 5,2%. Jednak to, co przyciąga zagraniczne firmy i pracowników, jest wysokość podatków, która jest uważana za jedną z bardziej przyjaznych w Europie.

Luksemburg zwykło się zaliczać do tak zwanych „rajów podatkowych” (ang. tax heaven), co oznacza miejsce atrakcyjne dla zagranicznego kapitału z powodu łagodnego systemu podatkowego. Powoduje to, że obcokrajowcy wolą inwestować za granicą, niż płacić podatki w swoich ojczystych krajach, które w porównaniu nie oferują dogodnych pod tym względem warunków.


Przetłumaczymy Twój biznes


Ile zarabia się w Luksemburgu?

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego minimalne wynagrodzenie w 2019 roku jest najwyższe w Europie i wynosi 2 071* euro miesięcznie (*ok. 8 901,78 złotych według kursu średniego NBP z 11 marca 2019 roku). Jego wartość jest zależna od typu pracownika, a tych dzieli się na cztery kategorie: wykwalifikowany personel (najwyższa stawka — 15,53 euro za godzinę, czyli 66,75 złotych), niewykwalifikowany personel, dzieci (za zgodą opiekunów prawnych) w wieku: 17-18 lat (pełnoletność w Luksemburgu, podobnie jak w Polsce, osiąga się w wieku 18 lat) i 15-17 lat (w przypadku tej grupy stawka godzinowa jest najniższa i wynosi 9,71 euro, czyli 41,74 złotych).

Średnio w Luxemburgu zarabia się 59,923 euro rocznie (ok. 257 567 złotych), a kwota wolna od podatku to 11 265 euro (ok. 48 420 złotych).

Jak natomiast przedstawiają się wydatki na podstawowe rzeczy? Za bochenek chleba średnio zapłacimy 1,93 euro (8,29 złotych), za jednorazowy bilet na komunikację miejska — dwa euro (8,60 złotych). Natomiast miesięczna opłata za całodzienny pobyt dziecka w prywatnym przedszkolu i wynajęcie kawalerki w centrum miasta to odpowiednio koszty rzędu 1 040,77 euro (4 473,54 złotych) i 1 425 euro (6 125 złotych).

Warunki pracy w Luksemburgu

Przebrnęliśmy już przez szeregi cyfr, więc teraz warto się przyjrzeć temu, co pracownikowi może zaoferować luksemburski rynek pracy.

W Luksemburgu pracuje się podobnie jak w Polsce — 5 dni w tygodniu po 8 godzin, a więc w rozliczeniu tygodniowym obowiązuje czterdziestogodzinny tryb pracy. Do czasu pracy nie wlicza się czas dojazdu ani przerwa na lunch. Maksymalnie można pracować 10 godzin dziennie, a liczba nadgodzin jest odgórnie zatwierdzana przez Ministerstwo Pracy. Dopuszcza się też pracę w niedzielę, ale pod warunkiem, że ma charakter wolontaryjny lub jest podwójnie płatna. Ponadto niektórzy pracodawcy wypłacają swoim pracownikom trzynastą pensję przed świętami Bożego Narodzenia lub na koniec roku.

W Luksemburgu obowiązuje 25-dniowy płatny urlop wypoczynkowy do wykorzystania w ciągu roku. Przysługuje on pracownikom, którzy przepracowali trzy miesiące u jednego pracodawcy.

Podatki dla osób prywatnych w Luksemburgu

Na system podatkowy obowiązujący w Luksemburgu składa się kilka obszarów.

Po pierwsze jest to 8 kategorii w zależności od rodzaju dochodu, który ulega opodatkowaniu. Ich suma (w zależności od podatnika) składa się na dochód całkowity, od którego płacimy podatek w ciągu roku. Zalicza się tu między innymi przychody z tytułu samozatrudnienia, prowadzenia firmy czy wynajmu nieruchomości.

Po drugie wyróżnia się trzy klasy podatkowe w zależności od sytuacji rodzinnej: osoby samotne, małżeństwa lub związki partnerskie, osoby samotne wychowujące dzieci lub które ukończyły 65. rok życia.

Po trzecie kryterium decydującym jest dochód. Jego wysokość powoduje, że w Luksemburgu istnieją aż 23 progi podatkowe od 0 do 42%.


Tłumaczymy dokumenty dla firm


Podatki dla firm w Luksemburgu

W przypadku przedsiębiorstw stawki podatku dochodowego wynoszą 18% od stycznia 2018 roku. Firmy rozpoczynające działalność opodatkowane są niższą stawką 15%, jeśli mają dochody poniżej 25 000 euro (ok. 120 822 złote). Dotyczy to również podmiotów zarabiających od 25 000 do 30 000 euro.

Maksymalna wartość podatku VAT wynosi 17% i jest najniższa w całej Unii Europejskiej. Obowiązują też stawki pośrednie w zależności od asortymentu: 3% (np. lekarstwa), 8% i 14% (np. ubrania dla osób dorosłych, wino).

Luksemburskie ustawodawstwo przewiduje rozmaite ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, na przykład te z tytułu posiadania samochodów służbowych. Wylicza się je na podstawie przebiegu pomnożonego przez kilometr w stosunku do kosztu samochodu.

Otwierasz biznes w Luksemburgu? Skorzystaj z oferty tłumaczeń

Luksemburg może być ciekawym kierunkiem zarówno pod kątem rozwoju firmy, jak i poszukiwania pracy. Jako internetowe biuro tłumaczeń przetłumaczymy dla Ciebie wszystkie niezbędne materiały i dokumenty wymagane do rejestracji firmy za granicą. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Zastanawiasz się nad rejestracją firmy za granicą? Przeczytaj również…


Poszukujesz tłumaczeń dokumentów?