Jak założyć firmę w Czechach? — co warto wiedzieć?

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej u naszych południowych sąsiadów zachęcają rodzimych przedsiębiorców. Sprzyja temu położenie geograficzne i bliskość kulturowa pomiędzy dwoma krajami, co przekłada się na statystyki — w ciągu ostatnich siedmiu lat przybyło około 2,3 tysiąca polskich firm w Czechach. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju.

Wspomniane dane opublikował w grudniu 2018 roku Puls Biznesu, na podstawie badań firmy analitycznej Bisnode Česká republika. Wynika z nich również, że Polacy są na trzecim miejscu, po Słowakach i Ukraińcach, wśród zagranicznych przedsiębiorców, którzy zarejestrowali swoje firmy w Czechach. Obecnie na tamtejszym rynku działa 4,7 tysiąca polskich przedsiębiorstw.

Do szybkiego i bezproblemowego założenia firmy w Czechach przyda Ci się pomoc tłumacza, wyspecjalizowanego w tego typu usługach.

Warunki prowadzenia firmy w Czechach

W Czechach są cztery rodzaje działalności gospodarczej: nieregulowana (np. tłumaczenia ustne i pisemne, reklama i marketing), rzemieślnicza (np. rękodzielnictwo, piekarstwo), zastrzeżona (np. rzeczoznawstwo, działalność aukcyjna) i koncesjonowana (np. produkcja alkoholu, prowadzenie biura podróży).

Wśród form prawnych, które możesz wybrać, rejestrując firmę w Czechach, rozróżniamy jednoosobową działalność gospodarczą, spółki — jawną (czeski odpowiednik zapisujemy skrótem v.o.s.), komandytową (k.s.) i z ograniczoną odpowiedzialnością (s.r.o.) — oraz rejestrację podatnika VAT w Czechach.

W pierwszym przypadku przy rejestracji firmy ponosisz koszty rzędu 1000 koron* (ok. 168 złotych według kursu średniego NBP z 27 lutego 2019 roku), w drugim natomiast opłaty zależą od kapitału zakładowego i średnio wynoszą 10 000 koron (1684 złotych).

W przeciwieństwie do dwóch przedstawionych opcji, kiedy informacja o zarejestrowaniu firmy jest zazwyczaj widoczna w systemie na drugi dzień, rejestracja podatnika VAT w Czechach może trwać do 30 dni.

W kwestii podatków sprawa przedstawia się następująco: podstawowa stawka VAT w Czechach wynosi 21% (w Polsce 23%), natomiast stawka obniżona 15% (w Polsce 8%); podatek dochodowy od osób prawnych zaś to 19%, czyli wynosi tyle, ile w naszym kraju.

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach

W Czechach można ją założyć w ciągu jednego dnia. Firma musi być wpisana do Rejestru Handlowego — w tym celu powinieneś udokumentować swoje prawo do prowadzenia takiej działalności (przedstawić dowód osobisty, zaświadczenie o niekaralności), przedłożyć akt własności/wynajmu lokalu, w którym będzie prowadzona działalność, a także posiadać czeski adres korespondencyjny.

Kolejne kroki to uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego, społecznego, a także rejestracja w urzędzie skarbowym i otrzymanie numeru NIP (czes. DIČ – daňové identifikační číslo).

Działalność jednoosobową prowadzisz jako osoba fizyczna pod swoim imieniem i nazwiskiem. W takim przypadku nie płacisz podatku CIT, tylko podatek dochodowy od osób fizycznych, którego wartość wynosi 15%. Nie musisz płacić go co miesiąc, tylko raz w roku, po złożeniu rocznego rozliczenia podatkowego.

Firmę w Czechach możesz zarejestrować na cztery sposoby: osobiście w Urzędzie do spraw Działalności Gospodarczej (czes. Živnostenský úřad) lub w punkcie sieci administracji publicznej (tzw. Czech POINT), a także za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej (wtedy potrzebny jest podpis elektroniczny — opłata urzędowa w tym przypadku wynosi od 390 koron, czyli od 66 złotych).

Potrzebujesz tłumaczenia?

Rejestracja firmy za granicą to również konieczność przetłumaczenia niezbędnych dokumentów czy korespondencji biznesowej (o innych rodzajach treści, których tłumaczenie warto wziąć pod uwagę, przeczytasz w naszym artykule Jak przygotować firmę do wejścia na rynki zagraniczne?). Jako internetowe biuro tłumaczeń oferujemy kompleksowe tłumaczenia w trybie całodobowym — wystarczy, że załączysz skan dokumentu do formularza zamówienia usługi. Gotowe tłumaczenie otrzymasz od nas na wskazany adres e-mail. W przypadku dokumentów tradycyjnych tłumaczenie razem z oryginałami prześlemy na adres pocztowy.

Zastanawiasz się nad rejestracją firmy za granicą? Przeczytaj również…


Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów?