Język azerski, język azerbejdżański… Kim są i jak mówią Azerowie?
Spis treści
- 1 Fakty na temat języka azerskiego
- 2 Historia Azerbejdżanu
- 3 Azerski i jego alfabet
- 4 Czy warto uczyć się azerbejdżańskiego?
- 5 Czy nauka azerskiego jest trudna?
- 6 Kurs języka azerbejdżańskiego
- 7 Azerski – przydatne słowa i frazy
- 8 Ciekawostki na temat Azerbejdżanu
- 9 Tłumaczenia z języka azerskiego na polski i odwrotnie
Język azerski jest językiem urzędowym Azerbejdżanu – państwa położonego w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim. Jest to fascynujący kraj charakteryzujący się wyśmienitą kuchnią, pięknymi krajobrazami i niezwykle gościnnymi ludźmi. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce. Co ciekawe, wyjazd do Azerbejdżanu to nie jedyny powód, dla którego warto jest się uczyć azerskiego. Dowiedz się więcej na temat tego niezwykłego języka.
Wyceniaj i zamawiaj tłumaczenia azerskiego 24/7
Fakty na temat języka azerskiego
Język azerski, zwany również azerbejdżańskim, należy do grupy języków tureckich. Można go usłyszeć w Azerbejdżanie, północno-zachodnim Iranie, Gruzji, Armenii, Kazachstanie, we wschodniej Turcji oraz na obszarze Federacji Rosyjskiej. Posługuje się nim około 32 milionów ludzi na całym świecie.
Co ciekawe, występują dwie odmiany języka azerskiego: północny azerbejdżański oraz południowy azerbejdżański. Do powstania tego podziału przyczyniły się odmienne losy polityczne Azerów, zamieszkujących północny Iran oraz dawny ZSRR. Warto jest więc poznać historię tego kraju. Jest ona nie tylko ciekawa, ale również pozwala na lepsze zrozumienie tego języka.
Historia Azerbejdżanu
W przeszłości Azerbejdżan był mocno zdominowany przez inne potężne państwa, takie jak Rosja czy Persja. Pierwotna ludność tego kraju była konglomeratem Persów i Turków. Połączenie ze sobą języków obu tych państw (języka tureckiego i języka perskiego) przyczyniło się do powstania języka azerskiego. W XIX wieku Azerbejdżan został podzielony na dwie części:
- południową, stanowiącą część regionu irańskiego,
- północną, stanowiącą część regionu rosyjskiego.
Podział ten miał ogromny wpływ na dalszy rozwój języka. Zapożyczenia z języka rosyjskiego wzbogaciły słownik północnego Azerbejdżanu. Południowy azerski rozwijał się osobno, pod wpływem języków dominujących w Iranie. Co prawda, występują między nimi znaczne różnice w mowie i piśmie, lecz są one w pewnym stopniu wzajemnie zrozumiałe.
Azerski i jego alfabet
Początkowo obie wersje azerskiego używały alfabetu arabskiego. W 1929 roku został on zastąpiony zmodyfikowaną wersją alfabetu łacińskiego. Kolejna zmiana nastąpiła w 1934 roku i dotyczyła jedynie odmiany północnej. Otóż znajdowała się ona wtedy pod silnym wpływem języka rosyjskiego. Z tego właśnie powodu, północny azerski był zapisywany cyrylicą. W 1992 roku podjęto próbę przywrócenia alfabetu łacińskiego. Proces ten trwał do 1 stycznia 2003 roku, czyli ponad 9 lat. Obecnie północni Azerbejdżanie używają zarówno pisma łacińskiego, jak i cyrylicy.
Czy warto uczyć się azerbejdżańskiego?
Jak widać, historia języka azerbejdżańskiego jest niezwykle interesująca. Jest to jeden, lecz nie jedyny powód, dla którego warto jest go znać. Oprócz tego stanowi on solidną podstawę do nauki innych współczesnych języków tureckich, takich jak ujgurski, uzbecki, kirgiski czy kazachski. Dodatkowo umiejętność mówienia po azersku stanowi olbrzymi atut dla międzynarodowej polityki, handlu i biznesu. W niektórych przypadkach znajomość tego niszowego języka okazuje się niezwykle przydatna.
Czy nauka azerskiego jest trudna?
Oczywiście, nauka azerskiego, tak samo, jak każdego innego języka wymaga sporych nakładów czasu i pracy. Mimo to jest ona dość przyjemna. Dla przykładu, w języku tym nie używa się zaimków osobowych „on”, „ona” czy „ono”. Wszystkie trzy zastępuje jeden wyraz, a mianowicie: “O”.
Ogólnie rzecz biorąc, gramatyka azerska jest stosunkowo prosta. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiona wszelkich zawiłości. Należy wiedzieć o tym, że jest to język silnie aglutynacyjny, co oznacza, że do modyfikacji wyrazów używa się w nim wielu przyrostków zamiast słów. Pod tym względem jest on podobny do koreańskiego i japońskiego.
Kurs języka azerbejdżańskiego
Zastanawiasz się, od czego tak właściwie rozpocząć naukę azerskiego? Najlepiej od zapisania się na profesjonalny kurs online. Takowy oferuje strona „17 minute languages”. Kurs ten polega na codziennym poświęceniu 17 minut na naukę języka. Dzięki niemu w ciągu paru dni możliwe jest przygotowanie się do podróży do Azerbejdżanu.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja uTalk. Jej największą zaletą jest to, że jest niezwykle intuicyjna. W tym przypadku nauka opiera się na różnego rodzaju grach. Dzięki niej można nauczyć się 2500 słów i zwrotów podzielonych na ponad 60 różnych tematów dotyczących codziennego życia. Z pewnością jest ona wartym uwagi narzędziem do nauki języka azerskiego.
Azerski – przydatne słowa i frazy
Jesteś zainteresowany nauką Azerbejdżanu lub planujesz odwiedzić ten kraj? Jeżeli tak, to z pewnością przyda Ci się lista przydatnych słów i zwrotów. Oto ona:
- Cześć! – Salam!
- Dzień dobry! – Sabahınız xeyir!
- Dobry wieczór! – Axshamınız xeyir!
- Do widzenia! – Hələlik!
- Tak – bəli.
- Może – bəlkə / bəlkə də.
- Nie – xeyr.
- Dziękuję – Buyurun.
- Przepraszam – Təəssüf edirəm.
Ciekawostki na temat Azerbejdżanu
Bardzo często mówi się, że jeżeli chce się dobrze nauczyć jakiegoś języka, należy poznać jego kraj i kulturę. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych faktów na temat Azerbejdżanu.
- Jest on nazywany Krajem Ognia.
- Jego mieszkańcy uwielbiają pić herbatę i robią to w dość specyficzny sposób. Podstawą jest tu owoc przyrządzony jak dżem, który wkłada się między zęby, a następnie popija. Zabieg ten jest przeprowadzany w celu osłodzenia napoju.
- Znajduje się w nim spora ilość wulkanów błotnych – uwielbianych przez mieszkańców. Uważają oni, że błoto ma właściwości lecznicze.
- Popularnym tam daniem jest Kutabi – naleśniki opiekane na patelni, które są nadziewane dynią, warzywami, mięsem bądź mieszanką ziół.
Tłumaczenia z języka azerskiego na polski i odwrotnie
Nauka azerskiego, tak samo, jak każdego innego języka, jest procesem długotrwałym. Wymaga ona sporych nakładów czasu i ciężkiej pracy. Co więc zrobić w sytuacji, w której znajomość języka azerskiego jest potrzebna od zaraz? Zlecić tłumaczenie w dogadamycie.pl – profesjonalnym biurze tłumaczeń online.
Współpracujemy z native speakerami języka azerskiego. Tłumaczymy wszystko i dla wszystkich. Pomożemy Ci z dokumentami do pracy, ofertami handlowymi, stronami internetowymi, pracami naukowymi i wieloma innymi tekstami. Działamy szybko, profesjonalnie i 24/7. Przekonaj się i wyceń swoje tłumaczenie języka azerskiego już teraz.
Przeczytaj również:
Język hiszpański. Czy warto go znać i na niego tłumaczyć?
Ciekawostki o suahili. Języka, który jest przepustką do Afryki.
Język ukraiński i Ukraińcy. Kim są i czym wyróżnia się ich język?
Wyceniaj i zamawiaj tłumaczenia azerskiego 24/7