Jak założyć firmowe konto w banku na Malcie? Jakie dokumenty są potrzebne?

Optymalizacja podatkowa to powszechny i popularny sposób na obniżenie comiesięcznych kosztów prowadzenia firmy. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego rezultatu jest m.in., rejestracja firmy na Malcie. Chociaż to jeden z najmniejszych europejskich krajów, to oferuje całkiem duże możliwości dla zagranicznych przedsiębiorców. Decydując się na rejestrację spółki w tym kraju musisz wiedzieć o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie o tym, jak założyć firmowe konto w banku na Malcie. Prawidłowe przygotowanie się do tego działania wymaga skompletowania niezbędnej dokumentacji. Jakiej? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kto może założyć konto w banku na Malcie?

Co do zasady, konto w banku na Malcie może otworzyć każdy mieszkaniec lub rezydent tego kraju. W uzasadnionych przypadkach taką możliwość mają również nierezydenci, a także zagraniczne firmy. Teoretycznie maltańskie banki akceptują też wnioski osób, które nie są obywatelami Unii Europejskiej, jednak w praktyce często wobec nich zaostrzają wymogi. 

Warto wiedzieć, że wiele banków działających na Malcie należy do międzynarodowych korporacji, np. Sparkasse czy HSBC. Dzięki temu możesz założyć firmowe konto bankowe na Malcie bez konieczności wyjazdu do tego kraju. Musisz jednak spełniać kilka warunków, przede wszystkim tych dotyczących dobrej historii finansowej. Jeżeli miałeś problemy z długami w przeszłości, maltański bank może zażądać od Ciebie spełnienia dodatkowych kryteriów, a najczęstszym z nich jest postawienie wymogu otrzymania rezydencji podatkowej na Malcie przez określony czas. Dzięki temu masz możliwość otwarcia konta bankowego w tym kraju nawet w przypadku, gdy ogłosiłeś bankructwo lub miałeś problemy ze spłatą zadłużenia w swoim macierzystym kraju.

Jak założyć firmowe konto w banku na Malcie? 

Po spełnieniu wstępnych warunków czas przejść do formalności. Zasadniczo osoby fizyczne mają znacznie łatwiejszą procedurę niż klienci biznesowi, a szczególnie firmy mające siedziby poza granicami Malty. W zależności od wybranego banku wszystkie formalności załatwisz albo drogą korespondencyjną (co zazwyczaj trwa do 2 tygodni) albo z osobistym stawiennictwem w maltańskiej placówce. W sumie masz do wyboru jedną z 29 instytucji finansowych, które otrzymały państwową akredytację na prowadzenie usług z zakresu bankowości.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Zasadniczo możesz potrzebować kilku dokumentów do założenia firmowego konta bankowego na Malcie. Musisz jednak wiedzieć, że będą się one różnić w zależności od konkretnego przypadku. Jak podaje portal khg.pl, najczęściej maltańskie banki mogą od Ciebie wymagać:

  1. Formularza “Know-Your-Client” (w skr. KYC), czyli podstawowego dokumentu, bez którego nie ma możliwości rejestracji żadnego konta bankowego na Malcie i to niezależnie od tego, czy dotyczy to konta prywatnego czy biznesowego.
  2. Wniosku o otwarcie rachunku bankowego, w którym musisz podać kilka informacji: rodzaj rachunku, główną walutę operacyjną oraz preferowany sposób zapłaty podatku.
  3. Kopii umowy spółki (tzw. “memorandum) i statut organizacji.
  4. Uwierzytelnionego odpisu zaświadczenia o rejestracji w maltańskim rejestrze spółek.
  5. Uwierzytelnionego odpisu działalności spółki wraz z obecnym oraz przewidywanym obrotem.
  6. Dokumentów tożsamości wraz z uwierzytelnieniem – dotyczy wszystkich dyrektorów, sygnatariuszy, beneficjentów rzeczywistych oraz sekretarzy.
  7. Oświadczenia sekretarza spółki w przypadku, o ile podmiot jest notowany na giełdzie papierów wartościowych.
  8. Referencji z kraju pochodzenia – banki mogą wymagać tych dokumentów w sytuacji, gdy w strukturze Twojej spółki znajdują się podmioty lub osoby spoza Malty. Banki najczęściej akceptują referencje pochodzące np. od adwokata lub radcy prawnego.

Banki na Malcie mogą wymagać też innych dokumentów

Decydując się na założenie firmowego konta bankowego na Malcie, musisz mieć świadomość, że tamtejsze banki mogą wymagać od Ciebie przedłożenia również innych dokumentów. Szczególnie dotyczy to spółek, które będą zajmowały się branżami nietypowymi, takimi jak chociażby kryptowaluty. Jak donosi kgh.pl, może się zdarzyć, że firmy, które w przeszłości zajmowały się kryptowalutami, mogą czekać na założenie konta w banku nawet 6 miesięcy.

Jakich tłumaczeń dokumentów możesz potrzebować?

Może się też okazać, że bank będzie wymagał od Ciebie przedłożenia tłumaczenia dokumentów. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy siedziba Twojej spółki znajduje się poza granicami Malty (ale wciąż na terenie UE). W takiej sytuacji musisz zadbać m.in. o tłumaczenie umowy spółki, statutu, dokumentów dot. działalności firmy czy dokumentów tożsamości osób decyzyjnych. Przy czym nie muszą to być tłumaczenia na maltański. Angielski jest jednym z urzędowych języków Malty, więc dokumenty sporządzone w tym języku będą akceptowalne. Osobną kwestią pozostaje sam charakter uwierzytelnienia tłumaczeń. W niektórych przypadkach możesz potrzebować klauzuli apostille na wszystkich przetłumaczonych dokumentach, niemniej o to dopytaj już w wybranym maltańskim banku.

Jakie banki są na Malcie?

Wiesz już, jak założyć firmowe konto bankowe na Malcie. Pozostaje jeszcze rozstrzygnąć kwestię, na który bank się zdecydować. W sumie w tym kraju istnieje 29 instytucji finansowych, posiadających państwową akredytację. Część z nich to organizacje międzynarodowe, które dają Ci możliwość założenia maltańskiego konta w banku bez konieczności osobistego stawiennictwa w tym kraju, chociaż to zawsze pozostaje kwestią indywidualną.

Największy bank na Malcie – Bank of Valletta

Najstarszym i najdłużej funkcjonującym bankiem na Malcie jest Bank of Valletta, którego nazwa pochodzi od stolicy kraju. Jest on obecny na rynku już od 1974 roku i oferuje kompleksową ofertę usług finansowych, w tym również dostęp do bankowości online czy szeroką gamę kredytów i pożyczek. Założenie konta w Bank of Valletta wymaga wypełnienia formularza dostępnego na stronie banku. Następnie musisz poczekać kilka dni, aż skontaktuje się z Tobą doradca i poinformuje o dalszych krokach.

HSBC – największy międzynarodowy bank na Malcie

Bank HSBC jest inną organizacją niż Bank of Valletta. Przede wszystkim dlatego, że jest to międzynarodowy podmiot. W odróżnieniu jednak do niego, w HSBC możesz założyć konto bankowe bez konieczności odwiedzin Malty. Pod warunkiem jednak, że jesteś już jego klientem w dowolnym innym kraju. Obowiązują tu również standardowe formalności założenia konta (przynajmniej teoretycznie). Z tą różnicą, że HSBC nie akceptuje referencji od adwokata czy radcy prawnego, a wyłącznie od innego banku. W praktyce może się też okazać, że będziesz zobowiązany do złożenia znacznie większej liczby dokumentacji dodatkowej, niż chociażby w przypadku Bank of Valletta. Ponadto, jeśli nie jesteś klientem HSBC w innym kraju, to wyznaczenie terminu osobistego stawiennictwa w maltańskim oddziale musisz zaplanować na 2 tygodnie wprzód. Czas oczekiwania w kolejce jest dosyć długi.

Firmowe konto w MeDirect – najłatwiejsze procedury

MeDirect funkcjonował wcześniej jako Mediterranean Bank i jest trzecią co do wielkości instytucją bankową na Malcie. Na tle konkurencji wyróżnia się jednak prostymi procedurami dotyczących zakładania firmowego konta na Malcie. Jedyne, co musisz mieć, to konto w dowolnych europejskim banku lub numer rachunku w systemie SEPA. To wszystko – teraz zgłaszasz chęć przeniesienia swoich danych za pomocą weryfikacji ID i otwarcia rachunku firmowego w MeDirect. Wszystko jest maksymalnie zautomatyzowane i reszta formalności jest załatwiana już bez Twojego udziału.

Co zrobić, jeśli nie masz konta bankowego otwartego gdzieś indziej? Będziesz musiał osobiście stawić się w jednym z trzech maltańskich oddziałów MeDirect w celu przeprowadzenia ręcznej weryfikacji danych. Instytucja na tle swojej konkurencji wyróżnia się doskonałym doradztwem, więc taka wizyta należy raczej do przyjemności. Pamiętaj tylko o jednym niuansie – jest to przede wszystkim bank inwestycyjny, zatem koszty prowadzenia rachunku firmowego mogą być wysokie. Rozważ więc możliwość skorzystania z jednego z dostępnych instrumentów inwestycyjnych, aby otrzymać lepsze warunki współpracy.

Jak założyć firmowe konto w banku na Malcie?

Po podjęciu decyzji o rejestracji spółki na Malcie powinieneś pomyśleć o założeniu firmowego konta w banku w tym kraju. W teorii jest to możliwe zarówno dla rezydentów tego kraju, jak i rezydentów dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Procedury znacznie bardziej się komplikują w przypadku osób mających rezydencję podatkową poza granicami Wspólnoty. Musisz też pamiętać o skompletowaniu wymaganej dokumentacji, a jeżeli to konieczne – to również o tłumaczeniach i uwierzytelnieniach. Osobną kwestią pozostaje wybór odpowiedniej instytucji finansowej, w której dowiesz się, jak założyć firmowe konto w banku na Malcie. Pamiętaj, że procedury mogą się różnić w zależności od tego, na jaki bank się zdecydujesz. Dlatego warto przeprowadzić szczegółową analizę ofert, aby zaoszczędzić sobie zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Chcesz założyć konto w innym kraju? Przeczytaj również…


Potrzebujesz pomocy z formalnościami?