Rozpoznawanie i tłumaczenie tekstu na obrazie, czyli najlepsze programy OCR dla Tłumacza

Rozpoznawanie i tłumaczenie tekstu na obrazie, czyli najlepsze programy OCR dla Tłumacza

Profesjonalne tłumaczenia to takie, które obejmują dowolne pliki. Podczas swojej pracy często spotkasz się z problemem rozpoznawania tekstu na obrazie. Niektóre dokumenty do tłumaczenia przesyłane są w formie skanów w zamkniętych formatach graficznych, zazwyczaj z rozszerzeniami JPG, PNG lub formacie PDF. Ręczne przepisywanie tekstu jest bardzo czasochłonne. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym możesz ułatwić sobie pracę. Chodzi o programy OCR (służące do optycznego rozpoznawania znaków, ang. Optical Character Recognition), które ułatwią tłumaczenie skanowanych dokumentów.

Tłumaczymy z pomocą OCR

Co to są zamknięte pliki graficzne?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w zasadzie są te zamknięte pliki graficzne. Najczęściej dotyczą zdjęć lub skanów, zapisanych w formacie .jpg lub .png. Ich cechą charakterystyczną jest brak możliwości zaznaczenia dowolnego fragmentu treści, aby skopiować go do edytora tekstowego. W pracy tłumacza najczęściej są to zeskanowane dokumenty.

Często są to również np. skany samochodowych dowodów rejestracyjnych. Z zasady takie dokumenty zapisane są w formacie PDF. Istnieją dwa rodzaje dokumentów z tym rozszerzeniem – otwarty i zamknięty. W przypadku otwartych plików tekstowych w formacie PDF istnieje możliwość skopiowania tekstu, grafiki i innych elementów i wklejenia do edytora tekstowego, np. Worda lub LibreOffice.

Czym są programy OCR?

Jak rozwiązać ten problem? Na pomoc przychodzą narzędzia OCR (skr. od Optical Character Recognition). Są to narzędzia, których zadaniem jest optyczne rozpoznawanie znaków. Pozwalają więc na odczytanie tekstu ze zdjęć, skanów oraz innych zamkniętych dokumentów graficznych. Dotyczy to również zamkniętego PDF. Z tego rozwiązania korzysta również część aplikacji służących do tłumaczenia, np. Tłumacz Google czy Prizma Go.

Dostępnych jest bardzo dużo rozwiązań, korzystających z technologii OCR. Możesz je pobrać zarówno na licencji komercyjnej, jak i bezpłatnej. Różnią się od siebie również skutecznością w rozpoznawaniu tekstu, a także dostępnością do dodatkowych funkcji – niektóre mają nawet funkcje tłumaczenia. To, na które rozwiązanie się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, oczekiwań, a także możliwości finansowych. W ten sposób zeskanowane treści przetłumaczysz znacznie szybciej, zachowując oryginalny układ stron.

Jakie są darmowe programy OCR na komputer?

Chociaż różne narzędzia korzystają z technologii OCR, to nie wszystkie przydadzą się w pracy Tłumacza. Najważniejszą funkcją powinno być nie tylko rozpoznawanie tekstu, ale przede wszystkim możliwość jego szybkiego skopiowania do edytora tekstowego. Warto zwrócić uwagę również na opcje, dzięki której możesz modyfikować PDF. Z tego powodu odpada m.in. aplikacja Tłumacz Google, która chociaż dobrze sobie radzi z odczytaniem znaków na grafice, to jednak ich przeniesienie w inne miejsce wymaga wielu operacji. To zaburza cały proces tłumaczeniowy.

Z punktu widzenia tłumaczenia dokumentów np. sądowych na język obcy, o wiele wygodniejsze będą rozwiązania dostępne na komputery stacjonarne lub działające na dedykowanych stronach internetowych, z wykorzystaniem przeglądarki. Istnieje szereg darmowych narzędzi OCR, dzięki którym zeskanowaną treść przetłumaczysz znacznie sprawniej.

Oprogramowanie OCR online – LightPDF

LightPDF dostępny wyłącznie w Internecie. Przyda Ci się do tłumaczeń online np. w języku angielskim lub portugalskim czy chociażby koreańskim. Wbrew swojej nazwie, zapewnia możliwość odczytywania zarówno plików .pdf, jaki i również grafiki i zdjęć zapisanych w formatach .jpg i .png. Obsługuje wiele języków, co poprawia skuteczność funkcji rozpoznawania znaków. Co ciekawe, chociaż jest to darmowe narzędzie, to nie wyświetlają się żadne reklamy, poprawiając komfort pracy. Jako tłumacz online docenisz funkcje, umożliwiające przekłady na inny język.

LightPDF dostępny jest także w wersji płatnej. Po wykupieniu licencji, otrzymacie dostęp do kilku innych możliwości. Przede wszystkim dotyczących formatów zapisu odczytanego tekstu. O ile darmowa wersja pozwala wyłącznie na zapis do formatu .txt, o tyle płatna wersja rozszerza te możliwości do kilku innych formatów, np. .doc, .docx czy .rtf.

OCR.Space – darmowy program OCR

Kolejnym bezpłatnym rozwiązaniem OCR jest OCR.Space, również dostępny online. Umożliwia zarówno załadowanie dokumentu z komputera, jak i wklejenie adresu URL w celu rozpoznania znaków. Potrafi odczytać tekst na obrazie z plików takich, jak: .jpg, .png i .pdf. Obsługuje 20 języków, w tym polski, chiński, chiński uproszczony, chorwacki itp. Jedyne ograniczenie dotyczy wielkości dokumentów, które nie mogą przekroczyć 5 MB.

Duże możliwości konwertera i2OCR

Powyższe toole OCR umożliwiają odczytanie tekstu z obrazu zapisanego w formatach .jpg, .png lub .pdf. Konwerter i2OCR daje znacznie większe możliwości, oferując możliwość odczytania takich dodatkowych formatów, jak: .bmp, .tif, .ppm oraz .pgm. Rozpoznane znaki możesz zapisywać do formatów .pdf, .txt oraz .doc i .docx. Ciekawy jest fakt, że podczas przeglądania nierozpoznanych słów, aplikacja wyświetla jednocześnie rozpoznany tekst i źródło. Możesz tym samym wprowadzać ręczną korektę błędnie odczytanych słów.

FreeOCR.net – stacjonarny program OCR

Jeżeli chcesz mieć desktopowe rozwiązanie OCR zainstalowany na dysku, to warto pobrać darmowe rozwiązanie FreeOCR.net. Korzystanie z niego nie wymaga dostępu do Internetu, a co więcej – jest całkowicie bezpłatne, również do użytku komercyjnego. Bez problemu odczytuje formaty .pdf, .jpg oraz .png, rozpoznając tekst i zapisując do formatów .doc, .docx, .txt, a także .rtf. Radzi sobie z następującymi językami: polski, angielski, duński, niemiecki, fiński, francuski, włoski, holenderski, norweski, hiszpański i szwedzki.

FineReader – kompleksowa praca z PDF

ABBYY Fine Reader to coś więcej, niż tylko oprogramowanie OCR. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które umożliwi Wam pracę z formatami .pdf. Chociaż jest to płatne narzędzie, to zdecydowanie warte inwestycji. Umożliwia zamianę obrazu w tekst, pozwala edytować PDF, w tym tak problematycznych elementów, jak tabele czy pola tekstowe. Decydując się na FineReader, już otrzymacie w zamian mnóstwo funkcji, które przydadzą się w codziennej pracy Tłumacza.

Adobe Reader z funkcją OCR

Oprogramowanie Adobe Reader jest podstawowym narzędziem do odczytywania formatu .pdf. Wykupując jednak płatną licencję, otrzymacie dostęp do wielu innych funkcji, takich jak edycję otwartych dokumentów, w tym możliwość modyfikowania tabel oraz pól tekstowych. Zyskacie również opcję rozpoznawania tekstu na obrazie, w oparciu o bardzo precyzyjną technologię OCR. Wszystkie te możliwości sprawiają, że płatna wersja Adobe Reader jest kompleksowym rozwiązaniem, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Aplikacje mobilne na smartfona z funkcją OCR

Technologia OCR jest dostępna nie tylko w narzędziach online i stacjonarnych. Możesz z nich korzystać też na urządzeniach mobilnych. W sklepie Google Play oraz na AppStore znajdziesz szereg rozwiązań, które mogą pełnić funkcję skanera dokumentów z opcją rozpoznawania tekstu na obrazie. Pobranie tego typu narzędzia na swojego smartfona daje jeszcze jedną dodatkową korzyść – może przydać się Wam podczas pobytu w kraju, którego pisowni nie znacie.

TextGrabber Offline Scan & Translate Photo to Text

Jedną z najlepszych tego typu aplikacji jest TextGrabber. Dostępna jest bezpłatnie na urządzenia z systemem Android oraz iOS, oferując bardzo wysoką skuteczność funkcji rozpoznawania tekstu. Cechą szczególną jest fakt, że aplikacja działa offline, możesz z niej więc korzystać w miejscach, w których nie ma dostępu do Internetu. Dodatkową opcją jest możliwość maszynowego przetłumaczenia rozpoznanego tekstu. Fakt ten z jednej strony ułatwi pracę związaną z tłumaczeniem, a z drugiej strony umożliwi zrozumienie napisów podczas pobytu za granicą – np. w Chinach lub w Tajlandii.

CamScanner – mobilny skaner do rozpoznawania tekstu ze skanu

Użytkownicy smartfonów wysoko oceniają także aplikację CamScanner. Przede wszystkim za prostotę w obsłudze, a także precyzyjną technologię OCR. Posiada jednak dosyć poważne ograniczenie – pozwala na odczytywanie tekstów wyłącznie z zamkniętych plików .pdf. Zapisywanie wyniku pracy również możliwe jest wyłącznie w tym formacie. Umożliwia za to poprawianie jakości skanów, a także organizację i wyszukiwanie zapisanych dokumentów.

Office Lens – czyli program OCR od Microsoftu

Microsoft Office Lens jest aplikacją mobilną, która oferuje bardzo wiele możliwości. Pełni funkcję nie tylko mobilnego skanera, ale również wykorzystuje technologię OCR do odczytu tekstu na obrazie. Zapis jest możliwy do formatu WORD lub PowerPoint, a także przesyłać na swój dysk OneDrive lub do OneNote. Aplikację wyróżnia także to, że automatycznie koryguje perspektywę skanu, dzięki czemu skutecznie rozpoznaje znaki niezależnie od kadru grafiki.

Bezpieczne rozpoznawanie i tłumaczenie tekstu na obrazie

Twórcy wszystkich wymienionych rozwiązań gwarantują całkowite bezpieczeństwo danych. W przypadku konwerterów online, załączniki usuwane są maksymalnie po upływie godziny. Narzędzia, dające możliwość zapisu dokumentów w chmurze, zapewniają szyfrowane połączenia. Dzięki tym funkcjom zyskujesz pewność, że ważne informacje Klientów nie wyciekną i nie dostaną się w niepowołane ręce.

Natychmiastowe tłumaczenie zeskanowanego dokumentu

W dogadamycie.pl zapewniamy usługi tłumaczenia zeskanowanego tekstu. Dysponujemy niezbędnymi programami do tłumaczenia, wykorzystując technologię Optical Character Recognition. Dostarczamy tłumaczenia dokumentów online, jak i dowolnych innych treści. Zapewniamy dodatkowo tłumaczenia języków popularnych, jak i totalnie egzotycznych, z najbardziej oddalonych części świata. Wyceniasz i zamawiasz tak, jak najbardziej lubisz, czyli przez Internet. Pomożemy Ci.

Tłumaczymy z pomocą programów OCR

Spodobało Ci się? Sprawdź również: