Język angielski. Co musisz o nim wiedzieć? Poznaj książki do samodzielnej nauki.

Język angielski to jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Statista Research Department, posługuje się nim ponad 1,5 miliarda ludzi. Można go usłyszeć nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w Australii, Nowej Zelandii, Irlandii czy Kanadzie. Co ciekawe, jest on oficjalnym lub półoficjalnym językiem w ponad 60 państwach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat angielskiego? Jak się go nauczyć? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym wpisie.

Wyceniaj i zamawiaj tłumaczenia angielskiego 24/7

Znajomość języka angielskiego – pełny dostęp do zagranicznych treści

Angielski jest powszechnie używany na niemalże całym świecie. Z tego właśnie powodu, bardzo często jest on określany jako język uniwersalny. W prawie każdym kraju znajdzie się osoba, która potrafi się w nim porozumiewać. Warto również wspomnieć o tym, że angielski jest najczęściej używanym językiem w sieci. Stworzono w nim ponad 60% internetowych treści. Umiejętność czytania i słuchania w tym języku daje dostęp do wielu rozrywek. Pozwala w pełni cieszyć się z oglądania zagranicznych filmów, czytania angielskiej literatury czy grania w gry, które nie posiadają spolszczenia.

Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim – częsty wymóg na rynku pracy

Dostęp do zagranicznych treści to nie jedyna zaleta wynikająca ze znajomości języka angielskiego. Oprócz tego, umiejętność ta jest niezwykle przydatna na rynku pracy. Obecnie niemalże każda oferta wymaga znajomości tego języka w stopniu co najmniej komunikatywnym. Jest to szczególnie pożądane w międzynarodowych korporacjach. Dzięki pracownikom znającym angielski, przedsiębiorstwa mogą komunikować się z zagranicznymi klientami i budować z nimi relacje. Znajomość angielskiego bardzo często gwarantuje uzyskanie awansu w firmie i znacznie ułatwia znalezienie dobrze płatnej pracy.

Inne zalety wynikające ze znajomości angielskiego

Większe zarobki i dostęp do wielu wartościowych treści to wystarczające powody, dla których warto jest się uczyć angielskiego. Należy również pamiętać o tym, że jego znajomość ułatwia podróżowanie i umożliwia dogadanie się z ludźmi podczas zagranicznych wycieczek. Pozwala odpowiednio przygotować się do wyjazdów i lepiej zrozumieć kulturę anglojęzycznych krajów. Największą zaletą angielskiego jest jednak to, że jest on jednym z najłatwiejszych języków na świecie. Nie ma w nim deklinacji, alfabet ma tylko 25 liter a gramatyka jest dość prosta do opanowania.

Czy angielska gramatyka jest trudna?

No właśnie, jak to jest z tą gramatyką? Otóż w języku angielskim, tak samo jak w polskim występują trzy czasy: przeszły (Past), teraźniejszy (Present) i przyszły (Future). Są one jednak podzielone na cztery aspekty:

  • prosty (Simple),
  • złożony (Continuous),
  • dokonany (Perfect),
  • złożony dokonany (Perfect Continuous).

Oprócz tego, w języku angielskim nie ma przypadków. Wszystko oprócz ludzi i niektórych zwierząt jest rodzaju nijakiego. To duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba uczyć się na pamięć jakiego rodzaju gramatycznego jest dany rzeczownik. Co więcej, w angielskim czasowniki nie są odmieniane przez osoby i liczby. Wyjątkiem jest tu jednak trzecia osoba liczby pojedynczej w zdaniach twierdzących w czasie Present Simple.

Jak nauczyć się angielskiego? Podręczniki i książki językowe

Nauka angielskiego, tak jak każdego innego języka obcego wymaga sporych nakładów czasu i pracy. Jest jednak dość przyjemna i niesie za sobą wiele korzyści. Zastanawiasz się, jak nauczyć się angielskiego? W dzisiejszych czasach materiałów do ćwiczeń jest cała masa. Kursy z tego języka są dostępne zarówno w aplikacjach mobilnych, jak i na stronach internetowych. Oferują one wiele możliwości i pozwalają na zdobywanie wiedzy poprzez zabawę. Mimo to, zdecydowana większość osób dalej woli korzystać z klasycznych podręczników. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Angielski nie gryzie – opcja odpowiednia dla aktywnych

Dla osób stawiających na aktywną naukę, godną polecenia podręcznik jest „Angielski nie gryzie”.  Jest on dostępny w 3 wersjach o zróżnicowanych poziomach: A1-A2, B1-B2 i C1-C2. Zawiera sporą ilość ćwiczeń leksykalno-gramatycznych. Pozwala na naukę słownictwa, jak i gramatyki. Rozwija umiejętność pisania i uczy prawidłowej wymowy. Znajdują się w nim również ciekawostki, na przykład o kulturze brytyjskiej. Na marginesach umieszczone zostały tematyczne minisłowniki. Z pewnością jest to pozycja warta uwagi.

365. Angielski na każdy dzień – słowa, wyrażenia, przedimki i wiele więcej

Kolejną ciekawym podręcznikiem jest „365. Angielski na każdy dzień”. To roczny kurs, który jest podzielony na tygodnie, a tygodnie na dni. Polega on na tym, aby codziennie przerobić konkretny kawałek książki. Zazwyczaj na jeden dzień przypada jedna strona. Podręcznik opiera się zarówno na nauce nowych wyrazów, jak i na gramatyce, wymowie i słowotwórstwie. Jeżeli jesteś osobą systematyczną, która jest w stanie codziennie poświęcić chwilę czasu na przerobienie wyznaczonego zagadnienia, to ta pozycja jest dla Ciebie stworzona.

Angielski w tłumaczeniach – praktyczny sposób na opanowanie języka

Jeszcze inną, ciekawą opcją jest pakiet „Angielski w tłumaczeniach”. Składa się on z kilku podręczników o różnych stopniach zaawansowania. Jest to więc pozycja zarówno dla osób początkujących, jak i tych nieco bardziej wtajemniczonych. Seria ta opiera się na nauce gramatyki i nowych słów w praktyce, a mówiąc dokładniej – poprzez tłumaczenia. W książkach znajdują się zdania w języku polskim, które należy przetłumaczyć na język angielski. Podręczniki zawierają również wprowadzenia do danego zagadnienia gramatycznego oraz rozwiązania do ćwiczeń. Pakiet ten z pewnością przyda się każdemu samoukowi.

Tłumaczenia z języka angielskiego na język polski i odwrotnie

Warto jest się uczyć języka angielskiego. Przydaje się on w niemalże każdej sytuacji. Podczas podróży, wyjazdu na zagraniczne studia czy szukaniu lepszej pracy. Jego znajomość daje naprawdę wiele możliwości. Mimo że jest to język stosunkowo prosty, nie oznacza to, że każdy musi go znać. Dla osób, dla których nauka angielskiego bywa nieco zawiła lub męcząca oferujemy niezwykle wygodne rozwiązanie, a mianowicie tłumaczenia online.

W dogadamycię działamy codziennie i to 24h na dobę. Oferujemy wysokiej jakości tłumaczenia z języka angielskiego na polski i odwrotnie. Działamy szybko i profesjonalnie. Z chęcią pomożemy Ci z tłumaczeniem dokumentów i innego rodzaju tekstów. Nie zwlekaj i już dziś zamów bezpłatną wycenę.

Czytaj też:

5 powodów, dla których tłumaczenie strony na angielski jest niezbędne

Wyceniaj i zamawiaj tłumaczenia angielskiego 24/7

Najczęściej zadawane pytania:

Ile jest czasów w języku angielskim?


Native speaker powie, że w języku angielskim są 3 czasy – przeszły, przyszły i teraźniejszy. Z punktu widzenia gramatyki mamy jednak 12 czasów: Past Simple, Present Simple, Future Simple, Past Continuous, Present Continuous, Future Continuous, Past Perfect, Present Perfect, Future Perfect, Past Perfect Continuous, Present Perfect Continuous, Future Perfect Continuous.

Można to też skategoryzować następująco:

1. Czasy proste – teraźniejszy, przyszły i przeszły
2. Czasy ciągłe – teraźniejszy, przyszły i przeszły
3. Czasy dokonane – teraźniejszy, przyszły i przeszły
4. Czasy dokonane ciągłe – teraźniejszy, przyszły i przeszły

Ile słów ma język angielski?


Nie licząc specjalistycznych określeń, słowniki do angielskiego liczą ok. 500 000 haseł. Według Global Language Monitor jednak język angielski liczy ponad 1 491 100 słów i ta liczba wciąż rośnie.

Ile jest czasowników nieregularnych w angielskim?


W języku angielskim jest więcej, niż 100 czasowników nieregularnych.