W jaki sposób zwiększyć widoczność strony firmowej w wyszukiwarce Google i pozyskiwać dzięki niej klientów?

W dzisiejszych czasach Internet jest wszechobecnym medium, które pozwala nie tylko na kontakt z naszymi bliskimi, ale również i na prowadzenie własnej firmy, która w oparciu o sieć internetową może przynieść bardzo duże zyski. Dzięki możliwościom jakie daje internet, wszechobecnemu i łatwemu dostępowi do sieci oraz dzięki różnym sposobom na szybki kontakt z całym światem, możemy rozwinąć świetnie prosperujący biznes. Ale w jaki sposób?

Każda dobrze rozwinięta firma posiada swoich stałych klientów, ale również ciągle pozyskuje nowych na swoje produkty lub usługi. O ile klienci przychodzą z polecenia częściej do firmy z kilkunastoletnim stażem, tak początkowa działalność młodych przedsiębiorców może być nie lada wyzwaniem, której trudno będzie znaleźć klientów na swoje usługi. Największym problemem jest nie tylko dążenie do zbudowania marki, która zainteresuje ludzi, ale również nadrobienie pracy, którą już wcześniej wykonała nasza konkurencja.

W tym artykule skupimy się na pozyskiwaniu leadów za pomocą wyszukiwarki internetowej Google. Wskażemy w jaki sposób ludzie szukają firm lub konkretnych produktów i usług wykorzystując wielki potencjał najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie.

W jaki sposób klienci szukają firm, produktów i usług?

Już na samym wstępie wspomnieliśmy, że nasi klienci chcą nas znaleźć w wyszukiwarce Google. Dlaczego akurat tam? Wyszukiwarka to w obecnych czasach najprostsza forma na odnalezienie czegokolwiek w internecie. Obecnie większość przeglądarek internetowych (jeśli nie wszystkie) posiadają podpiętą wyszukiwarkę w pasek adresu. Użytkownicy nie muszą nawet wpisywać konkretnego adresu (w tym adresu samej wyszukiwarki), aby mogli odnaleźć konkretne informacje, których poszukują. Wpisz do pasku adresu swojej przeglądarki, np. sportowe obuwie męskie i sprawdź, gdzie Cię przekieruje przeglądarka.

Słowa kluczowe, na które powinniśmy być widoczni

Czy postawiłeś się kiedykolwiek w roli swojego klienta? Jak myślisz, w jaki sposób mógłby opisać rodzaj Twojej działalności? Czy Twój klient wie jakie produkty bądź usługi oferujesz? Czy klient wie, że oferujesz swoje usługi dla klientów z całej Polski lub tylko dla regionalnych mieszkańców? Na podstawie odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie słowa opiszą naszą firmę i na tej podstawie będziemy mogli przygotować listę słów kluczowych, które użytkownicy mogą użyć w wyszukiwarce Google, aby odnaleźć naszą firmę.

Przykładowo, jeśli Twoja firma znajduje się w Przemyślu oraz zajmuje się przygotowywaniem i dostarczaniem cateringu na terenie województwa podkarpackiego, jesteśmy w stanie wypisać następujące słowa kluczowe:

  • Catering podkarpacie/Przemyśl/Rzeszów/Stalowa Wola/Dębica/Sanok;
  • Fit catering podkarpacie/Przemyśl/Rzeszów/Stalowa Wola/Dębica/Sanok;
  • Catering dietetyczny podkarpacie/Przemyśl/Rzeszów/Stalowa Wola/Dębica/Sanok itd.

Określenie fraz na które chcemy być widoczni w internecie, dzięki wyszukiwarce stanowi podwaliny pod przygotowanie strony internetowej, która będzie musiała zawierać wszystkie wymienione wyrazy w treści podstron. Jeśli chciałbyś poznać frazy, które są wpisywane przez użytkowników i są związane z Twoją działalnością wykorzystaj do tego takie aplikacje jak:

Content is king

Dzięki przygotowaniu zestawu słów kluczowych jesteśmy w stanie przygotować treść na naszą stronę internetową, która w dokładny sposób opisze rodzaj naszej działalności, nasze doświadczenia, osiągnięcia i certyfikaty, pracowników (w tym specjalistów, np. kucharzy), rodzaj produktów i usług, które oferujemy (w tym wypadku możemy opisać dokładnie składniki z których przygotowane są potrawy oraz menu, które serwujemy naszym klientom), a także opisać lokalizację w której prowadzimy lub dla której dostarczamy nasze produkty (w tym wypadku należy wypisać nazwy miast do których dostarczamy nasz catering).

Jeśli nasze pomysły na treść się skończą, to w doskonały sposób możemy w dalszym ciągu rozwijać naszą stronę o kolejne treści za pomocą bloga wewnątrz witryny. Blog internetowy prowadzony na firmowej stronie internetowej pozwoli nam prowadzić poradnik, dzięki któremu wzbudzimy zaufanie do naszej marki wśród potencjalnych klientów. Publikując rozmaite artykuły dotyczące naszej działalności wpływamy również na świadomość wśród użytkowników o naszej firmie.

Nie jesteś urodzonym pisarzem? Nie ma problemu! Zleć napisanie treści specjalistom wykorzystując do tego odpowiednie serwisy:

Lub wykorzystaj potencjał wyszukiwarki Google i znajdź odpowiednią firmę copywriterską. 🙂

Monitorowanie wyników naszej pracy

Aby się dowiedzieć, czy nasza praca nad stroną internetową przynosi efekty musimy ją stale monitorować. Pierwszym i podstawowym narzędziem do analizy przepływu wejść na naszą witrynę jest narzędzie do analizy od Google – Google Analytics (https://analytics.google.com). To aplikacja internetowa, która codziennie i w sposób automatyczny będzie zbierała informacje na temat użytkowników wchodzących na naszą stronę, zapisując dla nas takie informacje jak np. źródło wejść, ilość wejść, czas spędzony na stronie, lokalizację użytkowników, ich system operacyjny, używana przeglądarka, a także urządzenie na którym użytkownicy przeglądali naszą stronę (komputer, tablet lub telefon).

Podsumowanie

Odpowiednio przygotowana strona naszej firmy pomoże nam znaleźć kolejnych klientów, którzy będą skłonni do złożenia zamówienia, pozostawienia adresu e-mail w celu otrzymania oferty, czy skontaktowania się z naszą firmą, np. za pomocą telefonu kontaktowego, który udostępnimy na naszej stronie.

Pamiętajmy o tym, że powinniśmy zadbać o to, aby nasza strona odpowiadała na wymagania naszych klientów: powinna zawierać możliwie najdokładniejszy opis naszych produktów czy usług, ich ceny, materiały z których są produkowane, adres do naszej firmy oraz adresy e-mail i numery telefonów, które pomogą w nawiązaniu z nami kontaktu.

Nie zapomnijmy również o profesjonalnej obsłudze klienta. Samo sprowadzenie użytkowników na stronę, to tylko część długiego procesu sprzedażowego, który powinniśmy maksymalnie uprościć, bez względu na to czy jesteśmy bardzo dobrze rozwiniętą działalnością, czy małą firmą, która stawia pierwsze kroki w internecie. Kontakt z nami powinien być nieskomplikowany, a udzielone odpowiedzi powinny skłonić klienta do finalnego złożenia zamówienia lub skorzystania z naszych usług. Zadbajmy o to, aby nasz klient czuł się profesjonalnie obsłużony i aby wrócił z ochotą do naszej firmy.

Autor: Paweł Cengiel – właściciel agencji SEO www.seo-www.pl