WPML – wtyczka do tłumaczenia WordPress. Jak skonfigurować?

Wtyczka WPML - jak skonfigurować? Jak zainstalować? Jak przetłumaczyć Wordpress za jej pomocą?

Myśląc o ekspansji zagranicznej warto wiedzieć, jak przetłumaczyć stronę na WordPress. Dostępne są wtyczki, dzięki którym wykonanie takiej operacji będzie bardzo proste i niezwykle intuicyjne. Jednym z takich narzędzi jest wtyczka WPML. Jest to płatne rozwiązanie, które oferuje dużo możliwości.

Wtyczka WPML – co umożliwia?

Nazwa wtyczki do tłumaczenia WordPress WPML jest skrótem od słów “Wordpress Multilingual”. Już to wskazuje, jakie jest jej przeznaczenie. Korzystając z tego narzędzia masz możliwość tworzenia wielojęzycznej strony internetowej, a co za tym idzie – wykonania dużego kroku w stronę ekspansji zagranicznej Twojego sklepu internetowego. Pierwsze co musisz zrobić, to kupić i pobrać narzędzie.

Zakup WPML

Chcąc kupić WPML, będziesz miał 3 pakiety do wyboru:

  1. Multilingual Blog (29$) – oferuje podstawowe opcje tłumaczenia strony www. Narzędzie w tym pakiecie nie będzie jednak kompatybilne z wtyczkami typu “Page Builder” (edytor wizualny strony). Nie uzyskasz także możliwości tłumaczenia domyślnych pól (jak np. “Previous page” w widoku bloga), tłumaczenia widgetów, tłumaczenia panelu administratora, a także dostępu do interfejsu XLIFF (nie możesz wyciągnąć pliku językowego, by wysłać go nam do tłumaczenia). W tym pakiecie masz licencję tylko na 1 stronę internetową, zaś odnowienie licencji po roku wykupisz za 21$.
  2. Multilingual CMS (79$) – posiada już wszystkie funkcjonalności, których nie otrzymasz w najtańszym pakiecie. Otrzymujesz również automatyzację tłumaczenia do 2000 słów na domenę i możesz jej używać na 3 swoich serwisach.
  3. Multilingual Agency (159$) – najwyższy pakiet różni się od Multilingual CMS tym, że otrzymujesz licencję na dowolną liczbę serwisów internetowych.

Po wykupieniu pakietu, otrzymasz możliwość zalogowania do swojego panelu klienta. To stamtąd musisz ściągnąć wtyczkę. Aby ją zainstalować, musisz kliknąć we “Wtyczki” z lewej strony, wybrać “Dodaj nową wtyczkę”, “Prześlij wtyczkę na serwer” i “Instaluj. W trakcie tego procesu zostaniesz poproszony o klucz licencyjny – znajdziesz go na swoim koncie WPML w sekcji “Sites”. Musisz dodać nową stronę, na której będzie znajdować się narzędzie i skopiować klucz licencyjny. Teraz pozostaje tylko wiedzieć, jak skonfigurować WPML.

Jak skonfigurować WPML?

Po poprawnym zainstalowaniu wtyczki, w Twoim panelu administracyjnym WordPressa pojawi się komunikat “Skonfiguruj WPML”. Gdy klikniesz w niebieski przycisk, zostaniesz przekierowany do kreatora konfiguracji. Cały proces odbędzie się w pięciu krokach:

  1. Język zawartości.
  2. Język tłumaczeń.
  3. Przełącznik języka.
  4. Zgodność.
  5. Rejestracja.

Język zawartości strony internetowej

Na tym etapie ustawisz, w jakim języku stworzona jest Twoja aktualna strona.

Języki tłumaczeń WPML

W drugim kroku ustawisz, w jakich językach będziesz tłumaczył swoją stronę. Możesz zdecydować się na jedną wersją lub kilka – w zależności od Twoich potrzeb. 

Przełącznik języków w WPML

Na tym etapie wybierzesz ostatecznie, w ilu językach będzie wyświetlała się Twoja strona. Warto zawczasu zweryfikować swój wybór, ponieważ tylko podczas pierwszej konfiguracji WPML utworzysz dynamiczne przyciski – tj. takie, które będą kierować do obecnie przeglądanej strony. Przy późniejszej konfiguracji wybór wersji językowej będzie wiązać się z przekierowaniem na stronę główną, co może być utrudnieniem w niektórych sytuacjach.

Na tym etapie możesz ustawić także, w jakiej kolejności mają się wyświetlać języki na pasku wyboru. Stworzysz również nowy przełącznik i zdecydujesz, w którym miejscu ma się wyświetlać. Masz możliwość stworzenia kilku pasków, jeden np. w stopce strony, drugi w nagłówku, trzeci zaś na pasku bocznym. Na tym etapie wybierzesz również styl, kolor oraz inne elementy wizualne przełącznika.

Zgoda na przesyłanie informacji do WPML

Przedostatni krok to moment, w którym możesz wyrazić zgodę na przesyłanie informacji do twórców WPML. Jeżeli się na to zdecydujesz, uzyskasz szybsze wsparcie techniczne od supportu w przypadku problemów z wtyczką.

Klucz licencyjny WPML – rejestracja wtyczki

W ostatnim kroku będziesz musiał podać klucz licencyjny, aby aktywować wtyczkę. Jeżeli nie przygotowałeś tych informacji wcześniej, kliknij “Wygeneruj klucz dla tej strony” i postępuj zgodnie z instrukcjami. Gdy wkleisz klucz licencyjny, kliknij “Koniec”.

Dalsze kroki ze wtyczką WPML

Po zakończeniu pierwszej konfiguracji WPML zostaniesz przekierowany na stronę główną panelu CMS. Zobaczysz komunikat o tym, że “Wtyczka WPML musi ustawić języki mediów”. Abyś mógł naprawić ten problem, będzie potrzebował rozszerzeń WPML String Translation oraz Translation Management. Elementów tych będziesz potrzebował szczególnie w przypadku, gdy korzystasz z któregoś z page builderów (np. Elementor).

Instalację tych komponentów możesz wykonać na dwa sposoby: klikając “Instaluj” w komunikacie o konieczności wykonania tej operacji lub przechodząc do “Wtyczki – Dodaj nową – Płatne”. Wybierz z listy dwa wspomniane rozszerzenia i zainstaluj. Następnie kliknij w “Ustaw języki mediów”, wybierz “Rozpocznij” i “Zastosuj”.

Tłumaczenie stron za pomocą WPML

Mając zainstalowaną i skonfigurowaną wtyczkę, możesz przejść do tłumaczenia strony internetowej za jej pomocą. W tym celu wybierz z listy po lewej stronie “Strony”, następnie “Wszystkie strony”. Ukaże Ci się taki widok:

W celu dodania tłumaczenia należy kliknąć w symbol “+” w kolumnie pod językiem, którego wersję chcesz dodać. Zostaniesz przekierowany do pustego edytora dodawania nowych podstron.

Jeżeli korzystasz z dowolnego page buildera, kliknij “Kopiuj zawartość z polski”, aby WPML przeniósł wszystkie kody odpowiedzialne za wygląd podstrony, a także wszystkie treści w domyślnym języku. Teraz pozostaje tylko kliknąć “Zapisz szkic”, by rozpocząć tłumaczenie. Podobne czynności musisz wykonać w odniesieniu do wszystkich podstron, znajdujących się w Twoim serwisie. W takim sam sposób musisz postępować ze wpisami, które chcesz przetłumaczyć.

Synchronizacja menu WPML

Gdy zakończysz pracę z tworzeniem wersji językowych, pozostaje Ci jeszcze dokonać synchronizacji menu. Aby to zrobić, musisz z lewej strony w panelu administracyjnym CMS wybrać “WPML”, a następnie kliknąć na  “Synchronizacja menu WP”. Zostaniesz przekierowany na tak wyglądającą stronę:

Po lewej stronie znajduje się kolumna ze wszystkimi pozycjami w menu w domyślnej wersji językowej. W kolejnych znajdują się tłumaczenia określonych podstron – jeśli nie stworzyłeś jakiejś wersji, zamiast nazwy pojawi się napis “Nieprzetłumaczone”. Jeżeli natomiast przetłumaczona strona nie znajduje się w pasku menu, nazwa zostanie zaznaczona na zielono. Aby dokonać synchronizacji, wystarczy kliknąć “Synchronizuj” – WPML automatycznie utworzy odpowiednie menu. Wyświetlane nazwy możesz edytować w “Wygląd – Menu”.

Ciekawe opcje WPML

Wtyczka WPML to ciekawe narzędzie, które oferuje wiele interesujących opcji. Do najciekawszych funkcjonalności należy zaliczyć następujące:

Dostosowanie wersji strony do języka przeglądarki użytkownika: w tym celu wybierz “WPML – Języki” i przewiń do “Przekierowanie według okna przeglądarki”.

Ustawienie przełącznika wersji językowej pod wpisami na blogu: w tym celu wybierz wybierz “WPML – Języki” i przewiń do “Odnośniki do tłumaczenia wpisu”.

Konfiguracja formatu URL dla wersji językowych: w tym celu wybierz wybierz “WPML – Języki” i przewiń do “Format URL języka”. Możesz wybrać trzy rodzaje formatu: w osobnych katalogach (np. www.mojadomena.pl/en); przypisać każdemu językowi osobną domenę (np. www.en.mojadomena.pl) lub nadać formatowi URL wygląd parametru (np. www.mojadomena.pl?lang_en=polski).

Proste tłumaczenie stron z WPML

Wtyczka WPML to proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu możesz bez trudu przetłumaczyć swoją stronę internetową. Zwłaszcza, jeżeli znasz język docelowy lub posiadasz obcojęzyczne treści, które możesz od razu wstawić na stronę. Instalacja, konfiguracja oraz obsługa WPML nie przysporzy Ci większych trudności. Minusem rozwiązania jest konieczność przedłużenia licencji po roku użytkowania, o ile zależy Ci na bieżących aktualizacjach oraz wsparciu technicznym. Posiada także ciekawe funkcje, które w znaczącym stopniu wzmocnią wrażenia użytkowników, odwiedzających Twoją stronę.


Mamy dla Ciebie darmowego ebooka o tłumaczeniu WordPressa