Wtyczka xili-language do tłumaczenia WordPressa

Wtyczka xili-language do tłumaczenia Wordpressa

Tłumaczenie strony internetowej postawionej na WordPressie jest możliwe przy użyciu wielu narzędzi. Są to rozwiązania zarówno płatne, jak i bezpłatne. Jednym z najlepszych z nich jest wtyczka xili-language. Dzięki niej tworzenie nowej wersji językowej strony jest szybkie oraz intuicyjne. W repozytorium wtyczek do WordPressa znajdziesz także sporo dodatków, które jeszcze bardziej ułatwią Twoją pracę.

Wtyczka xili-language – darmowe tłumaczenie WordPressa

Wtyczkę xili-language pobierzesz za darmo z repozytorium wtyczek. Jest to wygodne narzędzie, posiadające wiele przydatnych funkcji. Dostępnych jest sporo dodatków, które znacznie przyspieszą pracę związaną z tłumaczeniem. Ogromnym atutem jest fakt, że xili-language wciąż jest aktualizowana przez twórców, przy czym nie musisz wykupować żadnej licencji. Do niedogodności jednak należy zaliczyć fakt, że wtyczka powstała z myślą o programistach i webdeveloperach. Z tego powodu korzystanie z niej może być utrudnione dla części osób.

Jak zainstalować wtyczkę xili-language?

Instalacja wtyczki xili-language jest prosta. Wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego WordPressa, wybrać z menu po lewej stronie “Wtyczki” i “Dodaj nową”. W ten sposób znajdziesz się w repozytorium wtyczek WordPressa. Teraz wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę “xili-language”, kliknąć “Zainstaluj teraz”, a następnie “Aktywuj”.

WAŻNA UWAGA! Wtyczka xili-language działa wyłącznie wtedy, gdy Twój motyw jest gotowy do tłumaczenia. Aby się upewnić, czy tak jest, zaloguj się do serwera przez FTP (np. FileZilla lub Total Commander), wejdź w “wp-content”, a następnie “themes” i otwórz folder z nazwą Twojego szablonu. Jeżeli znajduje się w nim katalog “languages” wraz z plikami z rozszerzeniem .POT, .MO oraz/lub .PO oznacza to, że możesz kontynuować pracę z wtyczką.

Dodawanie nowego języka w xili-language

Po zainstalowaniu i aktywacji xili-language, możesz przystąpić do tłumaczenia. Powinieneś zacząć od dodania nowego języka. W tym celu odszukaj po lewej stronie menu “Ustawienia”, a następnie kliknij w “Languages ©xili”. Zostaniesz przekierowany do okna, w którym będziesz wykonywać podstawowe konfiguracje wtyczki. Aby dodać nowy język tłumaczenia, przejdź do sekcji “Add new language”.

“Examples” to rozwijane pole, w którym znajdują się wstępne konfiguracje dla poszczególnych języków. Po wyborze np. “Portuguese”, wszystkie pola w formularzu zostaną automatycznie uzupełnione. W polu “ISO Name” nazwiesz nowo tworzony plik .mo, który będzie odpowiadał za wersję językową. Z kolei “Full name” to nazwa wyświetlana dla użytkownika strony, “Language slug” to skrót widoczny tylko dla administratorów, a w polu “Order” określisz, w której kolejności dany język ma się wyświetlać w menu Twojej strony. Zaznaczając opcję “hidden” sprawisz, że dodana wersja językowa nie będzie widoczna w menu.

Po wykonaniu tego działania, w sekcji “List of languages” pojawi się nowa pozycja.

Jak tłumaczyć stronę w xili-language?

Tłumaczenie WordPressa odbywa się w panelu “Strony”. Aby dodać nową wersję językową, wybierz “Wszystkie strony” i kliknij “Edytuj” przy podstronie, którą chcesz przetłumaczyć. W pierwszej kolejności wyświetli się komunikat, w którym określisz, w jakim języku jest oryginalna strona. W naszym przypadku jest to “pl_PL”. Zaznacz tę pozycję i zaktualizuj stronę.

Po zapisaniu zmian odśwież widok. Sekcja “Translations of this Strona” zmieni swój wygląd. Przy języku “gb_GB” pojawi się komunikat “not yet translated in English” co oznacza, że na Twoim WordPressie nie znajduje się tłumaczenie tej strony w języku angielskim. Kliknij w link “Create and edit”, aby rozpocząć dodawanie strony w nowym języku.

Praca na plikach .mo

Tłumaczenie strony internetowej należy wykonać ręcznie. Oznacza to konieczność wykonania samodzielnego przekładu całej treści i zamiany tekstów w języku polskim na język angielski. Dzięki pracy na plikach .mo możesz w szybki sposób zlecić usługi tłumaczeniowe zewnętrznej firmie. Wystarczy, że przejdziesz do sekcji “Ustawienia”, wybierzesz “Languages ©xili” i klikniesz sekcję “Managing language files”. Klikając “Download MO”, pobierzesz plik odpowiadający za wersje językowe Twojej strony i wyślesz go do biura tłumaczeń, które zajmie się przekładem.

Jak dodać nowy język do menu w xili-language?

Po przetłumaczeniu wszystkich podstron, powinieneś dodać nowe menu, aby użytkownik mógł przełączyć wersję językową. W tym celu wybierz z lewej strony “Wygląd” i “Menu”. Przejdziesz do okna, w którym możesz tworzyć nowe i edytować istniejące menu. Kliknij “utwórz nowe menu”.

Wpisz nazwę menu, np. dowolną nazwę, np. “English” i kliknij “Utwórz menu”.

Teraz dodaj wszystkie podstrony, które przetłumaczyłeś na angielski. W naszym przypadku jest to “Contact”. Po dodaniu, kliknij “Zapisz menu”. Po wykonaniu tych działań, w sekcji “Wybierz menu do edycji” wybierz “Polski”. Zjedź na sam dół strony i odhacz opcję “Primary Menu” i naciśnij “Zapisz menu”.

Pozostało Ci już tylko utworzyć trzecie menu, które umożliwi przełączanie pomiędzy wersjami językowymi. Nazwij je dowolnie, np. “Combine” i kliknij “Utwórz”. Zjedź na sam dół, zaznacz “Primary Menu”. Po zaznaczeniu tej opcji, wybierz po lewej stronie sekcję “Languages list”, zaznacz “Nav menu” i kliknij “Dodaj do menu”.

Po wykonaniu tej czynności, z lewej strony wybierz sekcję “Menus selections”. Przy “Polish” wybierz “Polski”, a przy “English” wybierz “English” (lub inne nazwy menu dla poszczególnych języków). Zaznacz “Check before adding to menu” i kliknij “Dodaj do menu”. Prawidłowa konfiguracja powinna wyglądać następująco:

Kliknij “Zapisz menu” – przełącznik języków zostanie automatycznie dodany do menu na Twojej stronie.

Wtyczka xili-language – dodatkowe funkcje

Wtyczka xili-language posiada wiele dodatkowych funkcji, które poprawią wrażenia Twoich odbiorców, a także ułatwią Ci pracę. W zakładce “Languages front-end settings” ustawisz główny język strony internetowej. Masz również możliwość określenia, która wersja będzie wyświetlać się użytkownikowi. Może to być główny język strony, dobór języka zgodnie z wersją językową przeglądarki lub język pierwszego postu, z którego odbiorca trafił na Twoją stronę.

Xili-language posiada również funkcje dla zaawansowanych użytkowników. Możesz m.in. określać, w jaki sposób mają wyglądać bezpośrednie linki, pod jakimi strona będzie się wyświetlać, a także definiować tłumaczenia dla poszczególnych wtyczek itp. Znajduje się również możliwość szybkiego kontaktu z twórcami wtyczki dzięki zakładce “xili-language support”.

Dodatki do wtyczki xili-language

Możliwości wtyczki xili-language mogą być większe, jeśli zdecydujesz się korzystać z dedykowanych dodatków. Jednym z nich jest xili Post in Post, który umożliwia dodawanie karuzeli istniejących postów w dowolnym miejscu na stronie. Sam możesz zdecydować o tym, jakie informacje będą wyświetlane użytkownikowi oraz jakie posty zobaczy.

Z kolei wtyczka xili-tidy-tags ułatwi zarządzanie tagami i umożliwi Ci ich segregowanie zgodnie z wersją językową. Wygląd przełącznika języków będzie łatwiejszy w edycji, jeśli pobierzesz wtyczkę Complete Language Switcher. Dzięki niej będziesz miał możliwość m.in. wygodnego dodawania flag, a także ułatwia przeglądanie postów zgodnie z aktywną wersją językową.

Wtyczka xili-language ma wiele możliwości

Największym atutem wtyczki xili-language jest bezpośrednia praca na plikach .mo, które odpowiadają za wersje językowe Twojej strony internetowej. Możesz w nich edytować statyczne elementy, takie jak np. komunikaty “Najnowsze posty”. Dużym ułatwieniem jest prosty sposób pobrania plików językowych, które możesz wysłać do firmy zajmującej się tłumaczeniami. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, ponieważ została zaprojektowana z myślą o programistach. Z tego powodu sposób pracy z xili-language jest specyficzny. Ma jednak duże możliwości i po zaznajomieniu się z wtyczką, będziesz w stanie tłumaczyć każdy element znajdujący się na Twojej stronie internetowej.


Mamy dla Ciebie darmowego ebooka o tłumaczeniu WordPressa