Czy język niemiecki jest trudny? Poznaj go lepiej

Niemiecki to język urzędowy naszych zachodnich sąsiadów. Co ciekawe, można go usłyszeć nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Belgii. Podobnie jak angielski, wywodzi się on z zachodniej rodziny języków germańskich. Wiele osób uważa, że jego nauka jest dość skomplikowana. Prawda jest jednak taka, że poziom trudności danego języka jest sprawą subiektywną i zależy od wielu czynników. Dowiedz się, czy niemiecki naprawdę jest aż tak bardzo trudny.

Wyceniaj i zamawiaj tłumaczenia niemieckiego 24/7

Fakty na temat języka niemieckiego

Niemiecki cieszy się dużą popularnością. Jak podaje Statista Research Department, posługuje się nim aż 135 milionów ludzi. Jest to więc 12 najpopularniejszy język na świecie. W Polsce jest on drugim najczęściej wybieranym językiem obcym do nauki (zaraz po języku angielskim). 

Przyczyną tego stanu rzeczy jest bliskie sąsiedztwo Polski z Niemcami. Z pewnością wpływa na to również fakt, że spora ilość Polaków wyjeżdża do zachodniego kraju w poszukiwaniu pracy. Kolejnym powodem jest to, że niemiecki jest naprawdę interesujący. Zawiera on słowa, dla których nie można znaleźć odpowiednika w żadnym innym języku. Co więcej, ma unikalną literę i trzy (sprawiające nie lada problemy) rodzajniki.

Rodzajniki w języku niemieckim

O co tak właściwie chodzi z tymi rodzajnikami? Otóż w języku niemieckim istnieją trzy rodzaje i trzy rodzajniki: męski (der), żeński (die) i nijaki (das). W czym tkwi wyjątkowość? Każdy rzeczownik ma swój rodzaj, który nie zawsze współgra z sensem i znaczeniem w języku polskim. Dla przykładu dziewczynka (w języku polskim „ta dziewczynka” – rodzaj żeński) jest rodzaju nijakiego (das Mädchen). Dla wielu osób tego typu przykłady są bardzo kłopotliwe, zwłaszcza na początkowym etapie nauki. Z tego właśnie powodu zaleca się uczenie nowych rzeczowników wraz z rodzajnikami.

Przy określaniu rodzajnika, warto zwrócić uwagę na końcówkę rzeczownika. W 99% przypadków, gdy kończy się on na:

  • „-smus”, „-ig”, „-ling”, „-or”, ma rodzajnik DER,
  • „-ung”, „-schaft”, „-keit”, „-tät”, „-ik”, „-heit”, „-ion”, „-ei”, ma rodzajnik DIE,
  • „-chen”, „-um”, „-ma”, „-lein”, „-ment”, „-tum”, ma rodzajnik DAS.

Niemiecki i jego wyjątkowe wyrazy

W języku niemieckim można znaleźć wiele ciekawych słów. Niektóre z nich bywają naprawdę długie. Dobrym przykładem takiego wyrazu jest „Aufmerksamkeitsdefizit-Hyperaktivitätsstörung”. Ma on 44 litery i oznacza „zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi”. Istnieją również takie terminy, które nie pojawiają się w żadnym innym języku, np.:

  • Heimweh – czyli tęsknota za krajem / ojczyzną / domem lub czymś z nim związanym,
  • Fremdschämen – czyli poczucie wstydu wynikające z zachowania innej osoby,
  • Fernweh – czyli tęsknota za dalekim światem.

Niemiecki alfabet i unikalna litera

Kolejną ciekawą rzeczą w języku niemieckim jest jego alfabet. Składa się on z 30 liter i opiera się na alfabecie łacińskim. Co ciekawe, posiada on jedną, unikalną literę. Mowa tu o spółgłosce ß, zwanej „Eszett”. Reprezentuje ona podwójne „s” i pojawia się:

  • po długich samogłoskach, np. süß, grüßen, groß,
  • po dyftongach (czyli po ei, eu, au, äu), np. weiß, scheußlich, außer.

Warto również wspomnieć o jednej dość ważnej zasadzie. Otóż litera ß nigdy nie pojawia się na początku słowa.

Przywitania i pożegnania w języku niemieckim

Wiesz już co nieco na temat języka niemieckiego. Przyszła pora, abyś poznał kilka podstawowych słów. Zacznijmy może od powitań i pożegnań. Do tych pierwszych zalicza się:

  • Hallo – Cześć,
  • Guten Morgen! – Dzień dobry (przed godziną dwunastą),
  • Guten Tag! – Dzień dobry (po godzinie 12).

Jeżeli chodzi o pożegnania, warto znać takie wyrażenia jak:

  • Auf Wiedersehen! – Do widzenia!
  • Tschüs! – Cześć! (ale tylko na pożegnanie),
  • Guten Abend! – Dobry wieczór,
  • Gute Nacht – Dobranoc.

Inne przydatne słówka i zwroty

Pozostałe podstawowe słówka i zwroty, które mogą okazać się przydatne to:

  • ja – tak,
  • nein – nie
  • Danke – Dziękuję,
  • Bitte schön – Proszę bardzo,
  • Wie geht’s? – Jak się masz?
  • Sehr Gut – Bardzo Dobrze,
  • Verzeihung. Es tut mir leid – Przepraszam. Przykro mi,
  • Entschuldigung! – Przepraszam! (np. zaczepiając osobę nieznajomą),
  • Miłego dnia – Einen schönen Tag noch.

Czy wymowa w języku niemieckim jest trudna?

No dobrze, a co z wymową? Z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że w języku niemieckim jest ona nieco problematyczna. Prawda jest jednak taka, że jeżeli nauczysz się alfabetu, to będziesz w stanie wymówić każde słowo. Wyzwaniem może okazać się nauka głosek, których nie ma w języku polskim (np. ü, ö). Trudność mogą sprawić również jednosylabowe słowa z długą samogłoską w środku (np. süß, früh). Wszystko to jest jak najbardziej możliwe do opanowania. Pomocne w nauce może okazać się słuchanie niemieckiego (np. w filmach lub piosenkach).

Wszystkie nasze >>języki tłumaczeń<<

Jak skutecznie uczyć się języka niemieckiego?

Nauka niemieckiego, tak samo, jak w przypadku każdego innego języka wymaga systematyczności i cierpliwości. Konieczne jest również wybranie odpowiedniej formy nauki. Można ćwiczyć samodzielnie, z korepetytorem lub w grupie. Możliwe jest również zapisanie się na indywidualny lub wieloosobowy kurs języka niemieckiego online. Jak widzisz, opcji jest naprawdę sporo. Jedyne co musisz zrobić to wybrać najbardziej pasującą Ci metodę.

Znajdź czas na naukę – planer językowy

W przypadku samodzielnej nauki przydatny może okazać się planer językowy. Co to takiego? To uniwersalne narzędzie do nauki, które umożliwia systematyczną i efektywną naukę języka. Pozwala na określenie celu i ustalenie własnego harmonogramu. Pełni również funkcję motywacyjną. 

Wartą uwagi pozycją jest „Planer językowy. Czas na niemiecki” wydawnictwa Edgard. Zawiera on kalendarz miesięczny i tygodniowy oraz pozwala na naukę słownictwa i gramatyki na poziomie A2-B1. Ma system powtórek, ponad 200 różnych ćwiczeń i testy. Jeżeli planujesz naukę języka na własną rękę – z pewnością jest to narzędzie warte polecenia.

Książki i tablice gramatyczne

Inną, wartą uwagi pomocą naukową są tablice gramatyczne. Umożliwiają one uporządkowanie wiedzy na temat najważniejszych reguł języka. Co więcej, zawierają przykłady ich zastosowania w praktyce, dzięki czemu pozwalają na utrwalenie wiedzy. Podczas samodzielnej nauki warto również zainwestować w różnego rodzaju podręczniki lub książki. Ciekawą pozycją jest „Niemiecki 365. Na każdy dzień”. Jest to roczny kurs na poziomie ponadpodstawowym i średnio zaawansowanym (A2-B2). Pozwala on na opanowanie zagadnień dotyczących gramatyki, słownictwa, wymowy i słowotwórstwa.

Nauka niemieckiego za darmo

No dobrze, a czy da się nauczyć języka niemieckiego za darmo? Oczywiście, że tak. Co prawda, taki rodzaj nauki nie zawsze jest skuteczny. Mimo to jest to dobra alternatywa dla tych osób, które nie chcą wydawać zbyt wielu pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem są tu wszelkiego rodzaju artykuły blogowe i inne strony z niemieckim. Są one olbrzymim zbiorem słówek i reguł dotyczących języka. Nie brakuje na nich również praktycznych ćwiczeń. Dodatkową metodą może być tutaj oglądanie wideokursów online. Spora ilość z nich znajduje się w serwisie YouTube. Oglądając je, z pewnością poprawisz swój akcent.

Czy warto znać niemiecki?

Czy warto uczyć się niemieckiego? Oczywiście, że tak. W końcu Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski i jednym z największych inwestorów. Co więcej, znajomość języka niemieckiego pozwala zwiększyć szanse zawodowe czy dogadać się podczas wyjazdu na zachodnią granicę. Z pewnością jest to przydatna umiejętność.

A jeśli potrzebujesz tłumaczenia na niemiecki tu i teraz, skorzystaj z usług dogadamycie.pl. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 24/7. Wyceny tłumaczenia dokonasz w 30 sekund.

Zaciekawi Cię: Język norweski. Wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Tłumaczenia niemieckiego 24/7

 Najczęściej zadawane pytania:

Czy język niemiecki jest trudny?


To zależy od Twoich zdolności językowych i tego, czy już znasz jakiś język obcy. Osoby biegle posługujące się angielszczyzną twierdzą, że nauka niemieckiego jest dla nich dosyć łatwa.

Ile jest czasów w języku niemieckim?


W języku niemieckim jest 6 czasów:

– trzy czasy przeszłe (Perfekt, Imperfekt i Plusquamperfekt)
– jeden czas teraźniejszy (Präsens)
– dwa czasy przyszłe (Futur I i Futur II)