Jak skonfigurować wtyczkę MultilingualPress do tłumaczenia WordPressa?

Masz stronę na WordPressie? To podobnie, jak 30% innych właścicieli własnych serwisów w Internecie. Chcąc rozwijać swoją działalność, warto zainteresować się kwestią poszerzenia jej profilu również o zagraniczne rynki. Zwłaszcza, gdy prowadzisz np. sklep internetowy lub blogujesz o ciekawych rzeczach, a dodatkowo na tym zarabiasz. Do tego działania będzie Ci potrzebne dobre tłumaczenie WordPressa, w czym może Ci pomóc wtyczka MultilingualPress. Jak ona działa, jak ją skonfigurować i ile to kosztuje?

Co to jest wtyczka MultilingualPress?

Chociaż wtyczka MultilingualPress nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem do tłumaczenia WordPressa, to warto rozważyć jej zakup. Przede wszystkim z uwagi na integrację z wieloma innymi narzędziami, których wykorzystywanie znacząco usprawnia pracę z własną stroną. To, co wyróżnia MulitlingualPress, to doskonała optymalizacja z WooCommerce do stawiania własnych sklepów online, z MailPoet do wysyłania newsletterów, z Yoast SEO do optymalizacji własnej strony pod wyszukiwarki, a także z wieloma innymi wtyczkami.

Jakie funkcje ma MultilingualPress?

Poza integracjami, MultilingualPress posiada również inne ciekawe możliwości. Z technicznego punktu widzenia, bardzo ważna jest prosta konfiguracja hreflangów, które są niezbędne w kontekście pozycjonowania w różnych językach i na potrzeby różnych wyszukiwarek. Posiada dodatkowo wbudowany intuicyjny manager tłumaczeń, co bardzo ułatwia tworzenie wielojęzycznego WordPressa. Masz również możliwość automatycznego wyboru języka zgodnie z wersją przeglądarki, z której korzysta Twój odbiorca. Dobrze działa także z Gutenbergiem, umożliwia tworzenie całkowicie nowej strony w nowej wersji językowej, a także wspiera funkcje cache’owania strony. Ale to nie wszystko – o wszystkich możliwościach dowiesz się ze strony dostawcy wtyczki.

Jak zainstalować MultilingualPress?

Korzystanie z tych możliwości wymaga jednak tego, aby zainstalować wtyczkę na swojej stronie. Możesz to zrobić zasadniczo na dwa sposoby – kupując MultilingualPress na stronie dostawcy i ręcznie instalować wtyczkę poprzez FTP lub funkcję “Wyślij wtyczkę na serwer” lub za pomocą repozytorium. Ale przede wszystkim musisz w pierwszej kolejności uruchomić i skonfigurować sieć Multisite, abyś mógł w ogóle aktywować tę wtyczkę.

Jak skonfigurować sieć WordPress Multisite?

Uruchomienie sieci Multisite wymaga nieco pracy, ale nie jest to trudne. Pierwsze, co powinieneś zrobić w tym celu, to zmiana kodu w pliku wp-config.php. Wystarczy, że otworzysz ten plik i dodasz do niego wiersz:

 / * Multisite * / define ('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

Poprawnie wklejony wiersz rozpoznasz po tym, że w panelu administracyjnym po rozwinięciu “Narzędzia” w menu z lewej strony pojawi się opcja “Konfiguracja sieci”. Teraz wyłącz wszystkie wtyczki, aby uniknąć ewentualnych konfliktów. Następnie wróć do “Narzędzia” i “Konfiguracja sieci”. Po kliknięciu, zostaniesz przekierowany do “Stwórz sieć stron WordPress”, gdzie podasz tytuł sieci i e-mail administratora. Po tym etapie zostaniesz poproszony o wklejenie kodów do plików wp-config.php i .htaccess. Zanim to zrobisz, utwórz ich kopie. Tak na wszelki wypadek.

Po modyfikacji plików, zaloguj się ponownie do panelu administracyjnego WordPressa. Zobaczysz kilka nowych sekcji – w górnym menu “Administracja sieci”, a w lewym menu “Strony”. Kliknij w drugą pozycję i dodaj nową stronę. Zainstaluj na niej motywy i wtyczki. Gotowe – teraz możesz przejść do instalacji MultilingualPress.

Jak zainstalować MultilingualPress przez WordPressa?

Szybciej to zrobisz za pomocą repozytorium wtyczek, ponieważ przejdziesz ją korzystając wyłącznie z panelu administracyjnego WordPressa. Pierwszym krokiem jest wybór “Wtyczki” i “Dodaj nową” z menu znajdującego się po lewej stronie.

Przejdziesz w ten sposób do repozytorium wtyczek. Wyszukaj MultilingualPress, wybierz pierwszą pozycję z lewej strony i kliknij “Zainstaluj teraz”, a następnie “Aktywuj”. Teraz wystarczy kupić wtyczkę i wkleić API Key i API email – od teraz możesz rozpocząć tłumaczenie swojego WordPressa.

Jak zainstalować MultilingualPress po wykupieniu wtyczki na stronie?

Druga metoda instalacji MultilingualPress wymaga tego, aby najpierw kupić wtyczkę na stronie dostawcy. Po zakończeniu transakcji, otrzymasz skompresowany plik .zip, w którym znajdują się pliki instalacyjne. Możesz je wgrać na swoją stronę na dwa sposoby – z poziomu panelu administracyjnego lub poprzez FTP.

Wgranie z poziomu administracyjnego jest proste, ponieważ wystarczy wybrać z menu po lewej stronie “Wtyczki”, “Dodaj nową” i “Wgraj wtyczkę na serwer”. Po załadowaniu właściwego pliku i wpisaniu API Key i API email, MultilingualPress będzie gotowy do działania.

Wgranie poprzez FTP wymaga od Ciebie połączenia się z serwerem za pomocą klienta FTP. Masz wiele programów do wyboru, zaś do najpopularniejszych należą Total Commander oraz FileZilla. Wpisz następnie adres serwera FTP, nazwę użytkownika i hasło. W ten sposób połączysz się ze swoim serwerem, na którym znajdziesz pliki WordPressa. Wybierz folder wp-content, a następnie plugins. Przenieś tam nieskompresowany folder “MultilingualPress”. To wszystko – po wpisaniu API Key i API email wtyczka jest gotowa do pracy.

Jak działa MultilingualPress?

Fakt, że MultilingualPress działa w trybie Multisite daje wiele korzyści. W praktyce jest to rozwiązanie, które pozwala Twoim użytkownikom przełączać pomiędzy nie tyle wersjami językowymi jednej strony, co pomiędzy kilkoma stronami stworzonymi w różnych językach. W praktyce daje to ogromną swobodę w projektowaniu wyglądu, ponieważ np. anglojęzyczna strona może wyglądać zupełnie inaczej i mieć inne funkcje, niż niemieckojęzyczna czy polskojęzyczna. Ma to ogromne zastosowanie praktyczne, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu możesz dowolnie dostosować układ treści, warianty kolorystyczne czy nawet same wtyczki w zależności od specyfiki konkretnego rynku zagranicznego, a przede wszystkim specyfiki zagranicznych klientów..

Co można przetłumaczyć z MultilingualPress?

Korzystanie z wtyczki MultilingualPress daje sporo możliwości. Dzięki niej stworzysz wersje postów i podstron w wielu językach, ale nie tylko. Przetłumaczysz również np. kategorie, tagi, opisy produktów w WooCommerce, a także statyczne elementy strony. Narzędzie daje także możliwości tworzenia przyjaznych linków w różnych wersjach językowych oraz tłumaczenie meta opisów i meta nagłówków.

Ile kosztuje MultilingualPress?

Chociaż rozwiązanie oferuje dużo możliwości, to nie jest to bezpłatne. W porównaniu do alternatywnych wtyczek, MultilingualPress jest nawet dosyć drogie. Najtańszy pakiet kosztuje 199 dolarów rocznie, a w zamian otrzymujesz możliwość obsługi tylko 1 multisite oraz aktualizacje i wsparcie techniczne przez 365 dni. Nieco więcej możliwości dostaniesz po wykupieniu licencji za 299 dolarów na rok lub 599 dolarów na rok. Istnieje też opcja stworzenia własnej konfiguracji. Wówczas cena ustalana jest indywidualnie.

Czy warto skorzystać z MultilingualPress?

Pod względem dostępnych funkcji i integracji, MultilingualPress jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku. Wtyczka została bardzo dobrze przemyślana pod praktycznie każdym względem i oferuje mnóstwo możliwości. Ograniczeniem jest jednak dosyć wysoka cena i fakt, że nie istnieje bezpłatna wersja z ograniczoną funkcjonalnością. Inwestycja będzie opłacalna tylko w przypadku, gdy prowadzisz działalność o charakterze komercyjnym i chcesz wyjść z ofertą na rynki zagraniczne lub docierać z przekazem do klientów obcojęzycznych. Jeżeli tak nie jest – być może któraś z tańszych wtyczek lepiej się sprawdzi w Twoim przypadku.


Mamy dla Ciebie darmowego ebooka o tłumaczeniu WordPressa