Wtyczka TranslatePress – proste tłumaczenie WordPressa

WordPress jest najpopularniejszym systemem do tworzenia stron internetowych. Przemawia za tym chociażby fakt, że blisko 30% wszystkich serwisów opartych jest o ten CMS. Tak duża popularność wynika przede wszystkim z faktu, że jego obsługa nie wymaga znajomości żadnego języka programowania. Wystarczy znać podstawy HTML, PHP i CSS, aby wprowadzać dowolne zmiany w wyglądzie strony. Dostępnych jest również wiele wtyczek, dzięki którym m.in. stworzysz wielojęzyczne wersje własnej strony. Takie funkcje oferuje wtyczka TranslatePress.

Wtyczka TranslatePress – czym się wyróżnia?

Narzędzie to dostępne jest w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Przy wykupieniu licencji otrzymujesz w zamian wiele interesujących funkcji. Przede wszystkim dostarcza bardzo intuicyjnego sposobu wprowadzania tłumaczeń. Wystarczy, że uruchomisz TranslatePress w obrębie określonej podstrony, aby móc tłumaczyć wskazując konkretne treści, które chcesz przełożyć. Dodatkowo cały proces wspierany jest narzędziem językowym DeepL, co znacząco przyspiesza czas wykonania pracy.

Co zapewnia TranslatePress w darmowej wersji?

Korzystanie z bezpłatnej wersji TranslatePress oferuje mniej korzyści, niż płatna licencja. W dalszym ciągu możesz korzystać z tłumaczenia maszynowego za pomocą Google Tłumacza i DeepL. Otrzymujesz również możliwość tłumaczenia strony głównej, obrazów, tzw. “dynamic strings”, personalizować przełącznik języków, otrzymać wsparcie dla WooCommerce, a także tłumaczyć całe bloki kodu w HTML. Nie możesz jednak stworzyć więcej, niż jednej wersji językowej strony, a także korzystać z takich dodatków, jak np. Pakiet SEO, automatyczne wykrywanie języka przeglądarki użytkownika czy konfiguracja osobnego menu dla każdego języka.

Ile kosztuje TranslatePress?

Jeżeli nie wystarczą Ci funkcje dostępne w darmowej wersji, możesz wykupić jeden z płatnych pakietów. Najtańszy abonament kosztuje 79 EURO rocznie i w zamian otrzymujesz dostęp do wszystkich dodatkowych funkcji. Licencja obejmuje jednak wyłącznie jedną stronę. Chcąc korzystać z TranslatePress na większej liczbie stron, wykup jeden z wyższych pakietów – 139 EURO za Business (do 3 stron) lub 199 EURO za Developer (bez limitu stron). Przy pakietach Business i Developer otrzymujesz dodatkowo dostęp do wszystkich przyszłych rozszerzeń do wtyczki.

Jak zainstalować TranslatePress?

Zanim zaczniesz korzystać z wtyczki TranslatePress, najpierw musisz ją zainstalować. Cały proces jest bardzo prosty i nie odbiega od instalacji innych wtyczek na WordPressie. W pierwszej kolejności przejdź do repozytorium wtyczek – zrobisz to rozwijając pozycję “Wtyczki” z menu z lewej strony i kilkając “Dodaj nową”. Następnie wpisz w pole wyszukiwania “TranslatePress”. Pojawią Ci się wyniki wyszukiwania – Ciebie interesuje pierwsza pozycja z lewej. Kliknij teraz w przycisk “Zainstaluj teraz”, a następnie “Aktywuj”. Gotowe – TranslatePress jest gotowy do pracy.

Jak skonfigurować TranslatePress?

Zanim zaczniesz korzystać z wtyczki, musisz przeprowadzić wstępną konfigurację. Przede wszystkim musisz ustawić domyślny język. Zrobisz to przechodząc do “Ustawienia” i klikając na zakładkę “General”. Domyślny język zdefiniujesz w polu “Default”. Pozostaje jeszcze ustawić język tłumaczenia. Zrobisz to w sekcji “All languages”. Po prawej stronie napisu zobaczysz pole, którego nie możesz edytować – jeżeli ustawiłeś jako domyślny język polski, będzie to pole z napisem “Default: Polish”. Pod spodem znajdziesz puste pole z napisem “Choose”. Kliknij w przycisk “Add”, który znajduje się z jego prawej strony, a następnie wybierz z listy język, na których chcesz przetłumaczyć swoją stronę

Jak tłumaczyć stronę z TranslatePress?

Po tej konfiguracji, możesz zacząć tworzyć nową wersję językową swojego serwisu. Kliknij w tym celu w zakładkę “Translate site” – zostaniesz przekierowany do sekcji tłumaczenia, które z TranslatePress jest bardzo proste. Cały widok modułu podzielony jest na dwie sekcje – wizualną i roboczą. W sekcji roboczej w polu rozwijanym znajdują wszystkie elementy strony, które możesz przetłumaczyć za pomocą wtyczki. Nie musisz ich jednak szukać na tej liście – wystarczy, że w sekcji wizualnej najedziesz na dany element kursorem i klikniesz w ikonkę ołówka. Automatycznie w sekcji roboczej pojawi się pole z oryginalnym tekstem, a także pole, w którym możesz wpisać tłumaczenie.

Opisany sposób jest jedną z możliwości tworzenia wielojęzycznych serwisów. Może być to nieco czasochłonne zadanie, ponieważ przekład każdej podstrony wymaga otwarcia każdej z osobna w trybie tłumaczenia. TranslatePress posiada jednak wbudowaną funkcję tłumaczenia maszynowego. Aby ją uruchomić, wejdź w “Ustawienia” i następnie przejdź w zakładkę “Automatic Translations”. W darmowej wersji możesz skorzystać wyłącznie z Tłumacza Google – w tym celu będziesz musiał uzyskać API Key i go wkleić. Przy płatnych pakietach otrzymasz dodatkowo możliwość tłumaczenia maszynowego za pomocą DeepL.

Jak aktywować licencję w TranslatePress?

Korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji wymaga wykupienia płatnej licencji, co zrobisz na stronie dostawcy translatepress.com. Gdy już otrzymasz kod licencyjny, będziesz musiał go wkleić do zainstalowanej wtyczki. Aby to zrobić, wystarczy przejść do jej ustawień, wejść w zakładkę “Addons” i wybrać dowolne rozszerzenie. W momencie instalacji zostaniesz poproszony o kod licencyjny – wystarczy go wkleić i cieszyć się, korzystając z płatnej wersji TranslatePress.

Jakie dodatkowe funkcje ma wtyczka TranslatePress?

Wtyczka TranslatePress posiada wbudowanych wiele interesujących rozwiązań. Przede wszystkim możesz wybrać, jaki styl ma mieć przełącznik języków. Przy czym personalizować możesz zarówno przełącznik widoczny w pływającym pasku na całej stronie, jak i przełącznik, który możesz dodać za pomocą shortcode w dowolnym miejscu. Masz też dostęp do wielu programistycznych opcji, takich jak np. ustawienie hreflangów.

Znacznie więcej możliwość zyskasz wykupując płatną licencję. Otrzymasz dostęp do następujących rozszerzeń:

  • SEO Pack zawierający rozwiązania przyjazne pod kątem optymalizacji strony pod wyszukiwarki;
  • Multiple Language, co umożliwia tworzenie tak wielu wersji językowych, ilu tylko potrzebujesz;
  • DeepL Automatic Translation, co aktywuje tłumaczenie maszynowe za pomocą DeepL;
  • Automatic User Language Detector, dzięki któremu użytkownik zobaczy wersję strony zgodną z wersją językową swojej przeglądarki;
  • Translator Accounts, co umożliwia realizowanie tłumaczeń bez konieczności nadawania uprawnień administratora;
  • Navigation Based on Language – rozszerzenie to umożliwia dostosowanie menu pod dany język. W praktyce oznacza to, że możesz stworzyć osobne menu dla każdego języka.

Wtyczka TranslatePress – czy warto z niej korzystać?

Wszystkie dodatkowe funkcje oraz intuicyjność obsługi sprawiają, że wtyczka TranslatePress należy do jednych z najciekawszych rozwiązań na rynku. Szczególną korzyść odczujesz przy prowadzeniu niewielkiego portalu, mając jednocześnie ograniczone potrzeby tłumaczeniowe. Ciekawą funkcją jest tłumaczenie maszynowe, chociaż w tym przypadku musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że jakość takiego przekładu może pozostawiać wiele do życzenia. Niemniej może to być bardzo pomocne, jeżeli oczekujesz wyłącznie powierzchownego zrozumienia zawartości swojej strony przez odbiorcę. 

Dla budżetowych projektów fakt, że dostępna jest darmowa wersja TranslatePress, jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Przy czym same płatne licencje nie obciążą zbytnio budżetu. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety można przyjąć, że ta wtyczka jest jednym z najprostszych i najlepszych rozwiązań wśród wszystkich przeznaczonych do tłumaczenia WordPressa. Zdecydowanie warto ją sprawdzić w swojej działalności.


Mamy dla Ciebie darmowego ebooka o tłumaczeniu WordPressa