Wtyczka Polylang – proste tłumaczenie WordPressa

wtyczka polylang

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które ułatwią Ci tłumaczenie WordPressa. Do jednych z najlepszych należy darmowa wtyczka Polylang, która udostępnia bardzo dużo funkcji i udogodnień. Dowiedz się, czym jest, jak pobrać, zainstalować, skonfigurować i jak z niej korzystać.

Polylang – darmowa wtyczka do WordPressa

Wtyczka Polylang umożliwi Ci stworzenie dwujęzycznej lub wielojęzycznej strony internetowej. Po jej zainstalowaniu możesz tłumaczyć posty, strony, kategorie, a także menu. Dostępna jest w dwóch licencjach – darmowej oraz płatnej. Wersja PRO umożliwia m.in. integrację z WooCommerce, ułatwia także wszelkie prace związane z tłumaczeniami strony internetowej poprzez nowe funkcjonalności.

Jak zainstalować Polylang na WordPress?

Korzystanie ze wtyczki Polylang wymaga jej instalacji. Aby to zrobić, zaloguj się do swojego panelu administracyjnego. Wybierz następnie pozycję “Wtyczki” z menu po lewej stronie i kliknij “Dodaj nową wtyczkę”. Po wykonaniu tych kroków znajdziesz się w repozytorium wtyczek WordPress.

Następnie w polu wyszukiwania wpisz nazwę wtyczki “Polylang”.

Teraz kliknij w “Zainstaluj teraz”, a następnie “Aktywuj”.

Jak korzystać z wtyczki Polylang?

Wtyczka Polylang w darmowej wersji nie wymaga dodatkowej konfiguracji. Po instalacji jest od razu gotowa do użycia. Rozpoczęcie pracy z niej jest proste – na początek znajdź w menu z lewej strony panelu administracyjnego pozycję “Languages” i kliknij w nią.

Dodaj najpierw język domyślny dla strony

Zostaniesz od razu przekierowany do menu wtyczki. W pierwszej kolejności będziesz musiał dodać nowy język tłumaczenia, który ustawisz jako domyślny. W tym celu z rozwijanego menu wybierz interesujący Cię język – najprawdopodobniej będzie to “Polski – pl_PL”.

Po jego wybraniu, automatycznie uzupełnią się takie pola jak: “Full name”, “Locale”, “Language code” oraz “Flag”. Pozostaw je z domyślną zawartością. Dodanie języka nastąpi po kliknięciu w przycisk “Add new language”.

Na górze strony pojawi Ci się komunikat “There are posts, pages, categories or tags without language. You can set them all to the default language”. Informuje o tym, że na Twoim WordPressie znajdują się strony, wpisy, kategorie oraz tagi bez przypisanego języka. Klikając w podkreślony napis “You can set them all to the default language” przypiszesz je automatycznie do nowo utworzonego języka. W ten sposób określiłeś, jaka wersja będzie domyślna dla Twojej strony internetowej.

Dodanie nowego języka w Polylang

Tworzenie nowej wersji językowej wymaga dodania kolejnego języka. W tym celu wykonaj wszystkie kroki tak, jak w przypadku dodawania pozycji “Polski – pl_PL” tylko tym razem wybierz język, na których chcesz tłumaczyć całą stronę. Jeżeli po prawej stronie pojawi się nowa pozycja, oznacza to, że dodanie zakończyło się sukcesem.

Tłumaczenie strony z wtyczką Polylang

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać w kierunku tłumaczenia całej strony, jest utworzenie nowej wersji językowej strony głównej. Aby rozpocząć, wybierz z menu po lewej stronie pozycję “Strony”. Zostaniesz przekierowany do spisu wszystkich stron, jakie znajdują się na Twoim WordPressie. Przy każdej z nich widoczne będą dwie flagi – języka domyślnego i języka tłumaczenia. Aby rozpocząć tłumaczenie, kliknij w “+”.

Zawartość strony zostanie automatycznie skopiowana. Tłumaczenie polega na dodaniu nowych obcojęzycznych treści w miejsce tych, które pochodzą ze źródłowej strony. Po utworzeniu wersji językowej, zamiast “+” pojawi się symbol ołówka – po jego kliknięciu będziesz miał możliwość edytowania danej podstrony. W taki sam sposób postępuj, dodając nowe wersje językowych pozostałej zawartości Twojej strony internetowej.

Dodanie przełącznika języka Polylang na stronie

Przetłumaczenie wszystkich podstron na język obcy to nie wszystko, co musisz zrobić. Powinieneś dać swoim użytkownikom możliwość wyboru, w jakim języku chcą przeglądać Twoją stronę internetową. W tym celu musisz dodać przełącznik języka do menu. Aby to zrobić, wybierz pozycję “Wygląd” i “Menu” po lewej stronie w panelu administracyjnym. W pierwszej kolejności dodaj “Language switcher” do menu domyślnej wersji językowej i kliknij “Zapisz menu”.

Zanim dodasz przełącznik do obcojęzycznego menu, powinieneś najpierw je stworzyć. W tym celu kliknij w “Utwórz nowe menu”, nazwij je np. “English menu” i kliknij “Utwórz menu”.

Teraz dodaj elementy menu, jakie mają się w nim znaleźć. Zazwyczaj są to “Strony”. Na koniec dodaj “Language Switcher”, zaznacz na dole w “Wyświetl lokalizację” opcję “Primary English Menu” i kliknij w “Zapisz menu”.

Funkcje wtyczki Polylang

Wtyczka Polylang daje wiele innych możliwości poza tłumaczeniem strony i możliwością przełączania pomiędzy wersjami językowymi. Dzięki niej możesz m.in. określać adresy URL, aktywować opcję automatycznego wykrywania języka przeglądarki użytkownika itp.

Konfiguracja URL z wtyczką Polylang

Zmiana wyświetlanych adresów URL jest możliwa w sekcji “Settings”. Po kliknięciu w tę pozycję, zostaniesz przekierowany do ustawień wtyczki Polylang. Konfiguracja widocznych URL możliwa się po kliknięciu w “Settings” pod blokiem “URL modifications”. Możesz wybrać m.in. czy obcojęzyczne podstrony mają się wyświetlać po wpisaniu adresu “en.twojastrona.pl” czy “twojastrona.pl/en”.

Automatyczne wykrywanie języka przeglądarki

Twoja strona może automatycznie wyświetlić się angielskiemu użytkownikowi. W tym celu w “Settings” odszukaj sekcję “Detect browser language” i kliknij “Activate”.

Tłumaczenie statycznych elementów strony z Polylang

Wtyczka Polylang daje Ci również możliwość przetłumaczenia niektórych statycznych elementów strony. W tym celu wybierz z lepiej strony “Languages” i “String translations”. Wyświetli Ci się okno z niektórymi elementami do przetłumaczenia, takich jak np. tytuł strony, komunikaty “Wyszukiwanie”, “Strony nie znaleziono” itp.

Lingotek dla wtyczki Polylang

Wtyczka Polylang jest w pełni zintegrowana z darmowymi produktami od Lingotek. Wszystkie dodatki i rozszerzenia znajdziesz w sekcji “Languages” i “Lingotek”. Możesz tam m.in. aktywować opcję automatycznego tłumaczenia strony, korzystania z tłumaczeń maszynowych itp.

Wtyczka Polylang a profesjonalne tłumaczenia stron

Chociaż korzystanie z Polylang znacząco przyspiesza proces przekładu całej strony na języki obce, to nie wykluczy konieczności tłumaczenia samych treści. Korzystanie z usług profesjonalnych agencji tłumaczeniowych to gwarancja, że Twój przekaz będzie właściwy dla zagranicznego odbiorcy. Z tego punktu widzenia okazuje się, nie tylko precyzja przekładu jest kluczowa, ale przede wszystkim adaptacja tekstów do kultury kraju, w którym mieszka Twój odbiorca.


Mamy dla Ciebie darmowego ebooka o tłumaczeniu WordPressa