Jak stworzyć dochodowy biznes w Niemczech?

Niemcy to kraj, który oferuje świetne warunki biznesowe. Jest to dom dla dziesiątek tysięcy firm, zarówno tych małych, jak i dużych. Oferuje on odpowiedni klimat gospodarczy, polityczny i technologiczny, którego przedsięwzięcie biznesowe potrzebuje, aby skutecznie działać i się rozwijać. Co więcej, panujący tam system prawny nie stwarza (zbędnych) biurokratycznych przeszkód i obciążeń. Jest to więc idealna lokalizacja na założenie własnej firmy. Dowiedz się jak stworzyć dochodowy biznes w Niemczech.

Tłumaczenia biznesowe online 24/7

Pomysły na biznes w Niemczech

Zacznijmy może od najlepszych pomysłów na założenie w firmy w Niemczech. Warto jest wiedzieć, jakie branże są tam najbardziej rozwinięte i pozwalają na osiągnięcie sukcesu. Oto niektóre z nich:

 • motoryzacja – jeden z największych sektorów przemysłu w Niemczech. Oferuje on wiele możliwości dla nowych przedsiębiorstw. Dobrym pomysłem jest m.in. produkcja części zamiennych do samochodów.
 • Wsparcie IT – ludność niemiecka jest wysoce uprzemysłowiona i zaawansowana technologicznie. Warto więc pomyśleć o usługach wsparcia, takich jak naprawa czy montaż komputerów oraz gadżetów.
 • Usługi finansowe – jak już wcześniej wspomnieliśmy, w Niemczech działa duża liczba przedsiębiorstw. Istnieje więc duże zapotrzebowanie na usługi finansowe, takie jak księgowość. Pójście w tym kierunku może okazać się opłacalne.
 • Podróże i turystyka – Niemcy są jednym z ciekawszych krajów turystycznych chętnie odwiedzanym przez podróżników z całego świata. Dobrym pomysłem byłoby więc świadczenie usług transportowych lub założenie biura podróży. Świetnym planem może być również biznes związany z sektorem hotelarskim.

Jak wygląda zakładanie firmy w Niemczech?

Sam w sobie pomysł na biznes to jednak nie wszystko. Warto konkretnie wiedzieć, jak założyć biznes za naszą zachodnią granicą. Pierwsza rzecz, z jaką przyjdzie Ci się spotkać to Gewerbe, czyli wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Następnie, w zależności od wybranej formy prawnej i rodzaju działalności, należy zgłosić się do konkretnych urzędów i instytucji. W przypadku osoby prawnej (GmbH lub UG) sprawę założenie spółki i zgłoszenia do rejestru sądowego należy załatwić notarialnie. Obowiązkowe jest również zgłoszenie do urzędu skarbowego. W przypadku świadczenia usług rzemieślniczych należy udać się do izby rzemieślniczej.

Firma w Niemczech – podstawowe informacje

Co więcej, aby założyć biznes w Niemczech, trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze powinieneś posiadać lokal lub serwis biurowy. Istotne jest również posiadanie niemieckiego konta bankowego. Warto mieć na uwadze to, że aby otworzyć taki rachunek, często wymagane jest zameldowanie w Niemczech.  

Twoim kolejnym krokiem jest zorientowanie się, czy prowadzona przez Ciebie działalność nie wymaga uzyskania konkretnych zezwoleń lub koncesji. Dla przykładu: firma budowlana w Niemczech wymaga zgłoszenia się do SOKA-Bau, czyli kasy urlopowej. W przypadku branży transportowej bardzo często wymagane jest uzyskanie licencji czy okazanie danych ubezpieczeń. Należy również pamiętać o zgłoszeniu do kasy chorych lub urzędu emerytalnego.

Zakładanie firmy w Niemczech – tłumaczenie dokumentów

Jak zapewne się domyślasz, rejestracja firmy w Niemczech wiąże się z tłumaczeniem na niemiecki wielu dokumentów czy korespondencji biznesowych. Tak się składa, że możemy pomóc Ci w tej kwestii. W dogadamycie.pl zapewniamy wygodne, szybkie i profesjonalne tłumaczenia online. Jak to wygląda? Wysyłasz nam skan swoich dokumentów, a my przekazujemy je naszemu tłumaczowi przysięgłemu. Następnie gotowe dokumenty wraz z pieczęciami wysyłamy do Ciebie pocztą na wskazany adres. Brzmi ciekawie? Wyceń tłumaczenie bezpłatnie. Zamów wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Polska firma w Niemczech – czy to możliwe?

Tłumaczenie dokumentów online może okazać się naprawdę przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy planuje się działać na terenie Niemiec, prowadząc swoją działalność w Polsce. Tak… jest to jak najbardziej możliwe! Jednak istnieją co do tego pewne restrykcje – polska firma w Niemczech może działać przez maksymalnie 180 dni. Zgodnie z ustawą o unikaniu podwójnego opodatkowania, po ich przekroczeniu należy zapłacić podatek w kraju, w którym posiada się swój ośrodek interesów życiowych i gospodarczych (czyli tam, gdzie ma się rodzinę, dom lub kredyt).

Niemiecka Gewerbe – jak ją założyć?

Co zrobić, aby założyć polską firmę w Niemczech? To samo, co w przypadku zakładania jej na terenie Niemiec – założyć Gewerbe. Będziesz do tego potrzebował:

 1. Dwustronnej kopii dowodu osobistego lub paszportu.
 2. Adresu, na który ma zostać zarejestrowana firma.
 3. Dokumentu potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu.
 4. Zaświadczenia o wpisie do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej.
 5. Zaświadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania się.
 6. Potwierdzenia zameldowania.

Koszty założenia firmy w Niemczech

Warto wiedzieć, że złożenie Gewerbe jest obciążone opłatą wynoszącą od 15 do 65 euro. Wysokość ta jest uzależniona od landu i miasta, w którym ma być zarejestrowana działalność. Jakie są pozostałe koszty związane z założeniem firmy w Niemczech? W zależności od branży należy również doliczyć koszt uzyskania specjalnych zezwoleń, opłatę za wpis do rejestru sądowego oraz koszt notarialny. Należy również uwzględnić koszty tłumaczeń oraz wynajęcia lokalu i księgowości.

Koszty prowadzenia działalności w Niemczech

Jakie są opłaty za prowadzenie działalności w Niemczech? Zacznijmy może od tego, że istnieje obowiązek przynależności do jednej z organizacji samorządu terytorialnego: Izby Rzemieślniczej lub Izby Przemysłowo-Handlowej. Oznacza to, że przedsiębiorcy są zobowiązani do regularnego płacenia składek. Ich koszt jest ustalany w zależności od potencjału firmy.

Należy również pamiętać o podatku dochodowym. Nie da się go niestety jasno określić, gdyż jest on uzależniony od wysokości uzyskanego przychodu. W przypadku kwoty wolnej od podatku, wynosi ona 9 744 euro. Jeżeli chodzi o wysokość ubezpieczenia społecznego, to wynosi ono:

 • około 58 050 euro rocznie w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgnacyjnego,
 • około 85 200 euro rocznie w przypadku ubezpieczenia emerytalnego (jest ono dobrowolne).

Stwórz swój własny dochodowy biznes w Niemczech

Niemcy to jedna z największych i najbardziej stabilnych gospodarek handlowych na świecie oraz najpotężniejsze państwo Unii Europejskiej. Oferuje ono bezpieczne, wysoko rozwinięte ramy polityczne i gospodarcze oraz silne zabezpieczenia prawne, umożliwiające inwestorom szybkie egzekwowanie swoich praw oraz ochronę własności przemysłowej i intelektualnej. 

Warto jest więc pomyśleć o założeniu własnego biznesu w Niemczech. Należy jednak pamiętać o tym, że będzie on funkcjonował na innych warunkach i według nieco innego prawa niż w Polsce. Wiąże się to również z wieloma dokumentami i ich tłumaczeniami. Jeżeli będziesz ich potrzebować, to wiesz gdzie nas znaleźć.

Tłumaczenia dla biznesu