Jak założyć konto w banku w Niemczech? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Niezależnie od tego, czy pracujesz w Niemczech czy prowadzisz działalność gospodarczą za granicą, z całą pewnością przyda Ci się niemiecki rachunek bankowy. Jest to podstawa do wielu czynności, jak chociażby wpływy wynagrodzenia, rozliczenia z klientami czy rozliczenia podatkowe. Jak założyć konto w banku w Niemczech? Istnieje kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać.

Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów bankowych?

Jak można otworzyć konto w banku w Niemczech?

Pierwszą nadrzędną kwestią pozostaje to, jakie są sposoby na otwarcie konta w niemieckim banku. Masz zasadniczo dwie możliwości. Jedną z nich jest otwarcie rachunku bezpośrednio w oddziale i z uwagi na obowiązek potwierdzenia tożsamości, jest to zalecana ścieżka. Może się jednak okazać, że bank, w którym chcesz otworzyć własny rachunek, nie ma swojego oddziału w Twojej najbliższej okolicy lub w ogóle takim nie dysponuje, jeśli decydujesz się na usługi tzw. direktbanku (banku internetowego). W takim przypadku zostaje Ci tylko założenie konta w banku w Niemczech przez Internet.

Konto w niemieckim banku dla osoby fizycznej

Podobnie jak w większości krajów w Europie, również i w Niemczech konta w banku dzielą się na te prywatne i te firmowe. Różnią się one nie tylko celem korzystania z takiego rachunku, ale też nieco inne są warunki jego prowadzenia. Jako osoba prywatna, niemiecki rachunek bankowy będzie Ci niezbędny w praktycznie wszystkich codziennych czynnościach finansowych. Ich katalog jest naprawdę obszerny. Jako student, będziesz potrzebować niemieckiego konta np. do wypłaty świadczeń socjalnych z uczelni, pożyczki studenckiej czy stypendium. Jako pracownik, konto będzie Ci potrzebne do otrzymywania wynagrodzenia, a także do rozliczeń podatkowych.

Jak założyć konto w banku w Niemczech przez Internet?

Mając na uwadze fakt, że tylko największe niemieckie banki mają swoje oddziały w większości miast, warto rozważyć założenie konta w banku w Niemczech przez Internet. Nie musisz wówczas jechać do oddziału, który może znajdować się nawet kilkadziesiąt kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania. Nastaw się jednak na to, że po zakończeniu całego procesu będziesz musiał przejść proces weryfikacji tożsamości. Niektóre banki współpracują w tym zakresie z niemiecką pocztą (np. Deutsche Post) i to w placówce tej instytucji zakończysz zakładanie konta.

Jaki bank wybrać do prowadzenia konta dla osoby fizycznej?

Zanim jednak to się stanie, pierwsze co musisz zrobić, to wybrać najlepszą dla Ciebie ofertę. Co ważne, bez problemu znajdziesz darmowe konto w banku w Niemczech. Takimi produktami dysponuje np. Bitwala. Korzystając z ich usług, w pakiecie otrzymasz również obsługę kryptowalut. Bezpłatny rachunek bankowych w Niemczech znajdziesz też w ING. Możliwość założenia konta w banku w Niemczech przez Internet daje też PostBank, jednak jego prowadzenie nie jest darmowe.

Konto w niemieckim banku przez Internet – krok po kroku

Gdy już wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę, przyjdzie czas na formalności. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę banku i rozpoczęcie składania wniosku online. W każdym banku może to wyglądać bardzo różnie, jednak prawie na pewno zostaniesz zapytany m.in. o to, czy na rachunek bankowy będzie wpływać wynagrodzenie, czy będziesz chciał otworzyć konto wraz ze współmałżonkiem, czy będziesz chciał potwierdzać transakcje bankowe za pomocą SMS’ów, a także czy np. będziesz chciał wyrobić kartę kredytową. W wielu przypadkach takie informacje wpływają na warunki prowadzenia rachunku bankowego.

Weryfikacja tożsamości – zakładanie konta w banku w Niemczech

Po wypełnieniu wniosku, formalności związane z bankiem w zasadzie się kończą. Pozostaje jedynie weryfikacja tożsamości i to niezależnie od tego, w jakiej instytucji zakładasz konto. Czynność ta nakładana jest na banki przez niemieckie prawo, co w gruncie rzeczy jest zrozumiałe. Chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie pełnej przejrzystości niemieckiego systemu bankowego przez m.in. próbę wyeliminowania wszelkich oszustw finansowych.

Weryfikacja tożsamości na poczcie w Niemczech

W zakresie samej weryfikacji tożsamości, sporo banków współpracuje z niemiecką pocztą. Jeśli tak jest, cały proces odbędzie się w placówce pocztowej. Aby przez niego przejść i aktywować konto w banku w Niemczech, musisz udać się do dowolnej placówki Deutsche Post z wydrukowanym wnioskiem, dowodem tożsamości oraz z numerem identyfikacyjnym, który otrzymasz po złożeniu wniosku przez Internet. 

Inne metody weryfikacji tożsamości w Niemczech

Istnieją również inne metody zweryfikowania swojej tożsamości. Niektóre banki dopuszczają opcję przesłania dowodu tożsamości za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, w której wykorzystywane są zaawansowane sposoby szyfrowania i przesyłania danych. Jest też możliwość potwierdzenia tożsamości u notariusza lub za pomocą konsulatu. Otrzymasz wówczas dokumenty, których bank nie będzie mógł podważyć i dzięki którym bez żadnego problemu potwierdzisz swoją tożsamość. Niekiedy taka weryfikacja może się odbyć po prostu podczas wideorozmowy z konsultantem danego banku. Wystarczy mu wówczas okazać swój dowód tożsamości, a także potwierdzić adres zamieszkania.

Jak założyć konto firmowe w banku w Niemczech?

Konto w banku w Niemczech będzie Ci też potrzebne, jeśli prowadzisz tam swoją działalność gospodarczą. W gruncie rzeczy jest to nawet wymóg prawny. O ile jednak w przypadku rachunków dla osób fizycznych warunki często nie są zależne od przychodów, to w przypadku firmy bardzo często jest to czynnik decydujący. Odmienne oferty w tym samym banku może dostać np. przedsiębiorca z branży obuwniczej o obrotach do 1 mln euro rocznie, niż właściciel przedsiębiorstwa przetwarzającego rudę żelaza o obrotach znacznie przekraczających 1 mln euro rocznie.

Jak wybrać bank dla firmy w Niemczech?

Stąd niezwykle ważnym elementem zakładania firmowego konta w banku w Niemczech jest uważna analiza wszystkich dostępnych ofert. Funkcjonują nawet wyspecjalizowane biura doradcze, które za niewielką prowizją pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu. Doświadczona firma doradcza pomoże Ci znaleźć np. darmowe konto dla firm w Niemczech. Chociaż jest to trudne, to zdecydowanie jak najbardziej realne. Szczególnie mając na uwadze fakt, że niemiecki rynek bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty.

Szukając na własną rękę, musisz posiłkować się przede wszystkim wyszukiwarkami internetowymi. Bardzo ciekawe rozwiązanie znajdziesz np. na hype.pl. Na tym serwisie znajdziesz wyszukiwarkę ofert z przydatnym filtrem. Wystarczy, że zaznaczysz jaki rodzaj działalności prowadzisz, jakie masz miesięczne wpływy, jakie średnie miesięczne saldo na koncie, a także zadeklarujesz np. chęć posiadania karty debetowej lub kredytowej. Po kliknięciu “Generuj oferty” zobaczysz listę banków, które dadzą Ci najlepsze warunki przy zadeklarowanych parametrach. Takich wyszukiwarek jest całkiem sporo i korzystanie z nich jest jedną z najlepszych metod analizy rynku bankowego w Niemczech.

Bankowe konto w Niemczech bez meldunku – czy to możliwe?

Co do zasady praktycznie każdy niemiecki bank będzie wymagał od Ciebie adresu zamieszkania, abyś mógł w nim założyć konto. Pewnym utrudnieniem może być fakt, że mieszkania w Niemczech nie są numerowane. Dostarczenie korespondencji odbywa się na podstawie nazwiska, które widnieje na skrzynce pocztowej. Musisz więc się upewnić, że Twoje nazwisko tam figuruje. Co więcej, od 2015 roku w Niemczech obowiązuje ustawa o meldunku (Meldegesetz), która nakłada na Ciebie obowiązek zameldowania się w miejscu zamieszkania. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz mieszkanie na własne nazwisko, podnajmujesz je czy stanowi Twoją własność.

Konto w Niemczech na adres w Polsce

Mając na uwadze powyższe kwestie, założenie konta w Niemczech bez meldunku jest bardzo trudne. Istnieje jednak jeden bank, który daje taką możliwość. Solarisbank w swojej ofercie posiada darmowe konto Bitwala, dające możliwość m.in. obsługi kryptowalut. Taki rachunek możesz otworzyć nawet bez meldunku w Niemczech. Co więcej, istnieje również możliwość otwarcia konta Bitwala poza granicami tego kraju. Lista państwa wprawdzie ograniczone, niemniej taka opcja jest dostępna m.in. dla mieszkańców Polski.

Otwarcie konta w Niemczech na adres w Polsce jest możliwe również w innym banku. Chodzi mianowicie o Sparkasse w Oberlausitz-Niederschlesien, czyli niemiecką odmianę regionalnych banków spółdzielczych. Dają one możliwość otwarcia konta w Niemczech dla Polaków, którzy albo pracują za Odrą albo zamieszkują tereny przygraniczne. Co ciekawe, jak twierdzą autorzy z portalu bank-komornik.pl, Polacy są główną grupą docelową tej instytucji finansowej. Jeśli więc spełniasz jedno z dwóch powyższych kryteriów, bez problemu założysz tam konto w banku w Niemczech.

Słownik pojęć finansowych i bankowych

Podczas otwierania konta bankowego w Niemczech, spotkasz się ze zwrotami, które musisz rozumieć. Są to następujące słowa:

  • kontoführungsgebühr – opłata za prowadzenie konta;
  • meldebestätigung – potwierdzenie zameldowania;
  • online abschließen – zawrzeć umowę przez Internet;
  • direktbank – inaczej bank internetowy lub wirtualny;
  • Freiberufler – freelancer, czyli osoba wykonująca wolny zawód;
  • gewerbe – zawód, biznes, profesja;
  • einzelunternehmer – jednoosobowa działalność gospodarcza;
  • Tagesgeld – lokata dzienna;
  • Meldegesetz – ustawa o meldunku.

Jak założyć konto w banku w Niemczech?

Jak założyć konto w banku w Niemczech? Niezależnie od celu i późniejszego sposobu korzystania, pierwsze co musisz zrobić, to dokładnie zapoznać się z ofertą niemieckich banków. Warunki prowadzenia rachunku mogą się diametralnie różnić, szczególnie w przypadku kont firmowych. Oferta może być inna np. dla freelancera i inna dla właściciela dużego zakładu przetwórstwa rybnego. Co więcej, warunki prowadzenia rachunku mogą być uzależnione także od comiesięcznych wpływów czy średniego miesięcznego salda. Dlatego najważniejszym krokiem jest wyszukanie najlepszej oferty dla siebie. Opcjonalnie możesz skorzystać z usług firmy doradczej, która za niewielką opłatę dopasuje najlepsze warunki do Twoich oczekiwań.

Inne publikacje o tłumaczeniach dla firm zagranicznych:

Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów?