Jak założyć konto w banku w Estonii? Czy można to zrobić przez Internet?

Myślisz o tym, jak założyć firmę w Estonii? Cała procedura administracyjna jest niezwykle prosta i co więcej, możesz to zrobić całkowicie przez Internet. W podobnie prosty sposób założysz konto w banku w Estonii, chociaż w tym przypadku mogą wystąpić po drodze pewne komplikacje. Jak to wygląda w praktyce? Co zrobić, gdy estoński bank nie pozwoli założyć rachunku przez Internet?

Komu jest potrzebne konto w banku w Estonii?

Zasadniczo można wyróżnić dwa przypadki, w których będziesz potrzebować estońskiego konta w banku. Pierwszy z nich jest dosyć oczywisty i dotyczy sytuacji, w której na co dzień zamierzasz żyć i mieszkać w tym bałtyckim kraju. Drugi przypadek dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z udogodnień estońskiej administracji i chcą zarejestrować firmę w Estonii.

Firma w Estonii przez Internet — jak to zrobić?

Udogodnienia, o jakich mowa to m.in. całkowita cyfryzacja procedur administracyjnych. Do flagowych przykładów należy zaliczyć chociażby możliwość wyrobienia sobie karty e-rezydenta, dzięki której załatwisz wszystkie sprawy w estońskich urzędach i to niezależnie od faktycznego miejsca zamieszkania. Wyrobienie e-rezydentury jest też pierwszym krokiem, jaki należy zrobić w kierunku założenia firmy w Estonii.

Drugim krokiem w kierunku rejestracji przedsiębiorstwa jest założenie konta w banku w Estonii. Co ciekawe, rząd tego kraju już jakiś czas temu podjął niezbędne czynności, które miały na celu uproszczenie wszelkich formalności poprzez m.in. przeniesienie ich do Internetu. Jak twierdził wówczas ich Minister Finansów, Sven Sester, miało to na celu przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów do tego niewielkiego państwa. W efekcie od 2016 roku założenie konta w Banku w Estonii może odbyć się bez konieczności osobistego stawiennictwa w oddziale, chociaż każda instytucja finansowa ma prawo odmowy przeprowadzenia takiej procedury.

Jak założyć konto w banku w Estonii?

Jak założyć konto w banku w Estonii? Zacznijmy od tego, że prawdopodobnie nie mieszkasz na co dzień w Estonii. Pierwszym więc etapem zakładania konta w estońskim banku jest wyrobienie sobie karty e-rezydenta. W dalszej kolejności powinieneś wybrać ofertę banku, złożyć wniosek o rejestrację rachunku, przejść proces potwierdzenia tożsamości i to w zasadzie tyle. Gdy już załatwisz wszystkie formalności, oficjalnie stajesz się posiadaczem konta bankowego w Estonii.

Jak wyrobić kartę e-rezydenta w Estonii?

Podobnie jak inne procesy administracyjne, wyrobienie karty e-rezydenta w Estonii jest niezwykle proste. Pierwsze, co musisz zrobić, to wypełnić formularz na dedykowanej stronie apply.e-estonia.com. Jedyne informacje do wypełnienia to: dane identyfikacyjne, dane kontaktowe, szczegóły dowodu osobistego oraz umotywowanie swojej aplikacji o e-rezydenturę. Będziesz musiał też załączyć zdjęcie paszportowe nie starsze niż 6 miesięcy.

W kolejnym kroku będziesz musiał dokonać opłaty rejestracyjnej, która obecnie wynosi 100 euro. Po uiszczeniu opłaty nadejdzie pora na weryfikację danych osobowych. Zajmuje się tym estoński Urząd Policji oraz Straży Granicznej. Krótko po złożeniu aplikacji skontaktuje się z Tobą osoba, która zajmuje się Twoją sprawą. Najczęściej odbywa się to za pomocą maila, w którym poza danymi urzędnika znajduje się też najodleglejsza data załatwienia danej sprawy. 

Z reguły proces weryfikacji danych i wyrobienie karty e-rezydenta nie trwa dłużej niż 14 dni. Pod warunkiem jednak, że wypełniłeś formularz prawidłowo i nie pojawiły się inne komplikacje związane z Twoją sprawą. Klasycznym przykładem jest otrzymanie standardowej rezydentury w Estonii – na mocy tamtejszego prawa, nie możesz być jednocześnie rezydentem i e-rezydentem. Jeżeli wszystko przebiegło prawidłowo, otrzymasz maila z potwierdzeniem, a także z datą i miejscem odbioru dokumentu.

Jaki bank wybrać w Estonii?

Mając już kartę e-rezydenta, czas przejść do wyboru najlepszej oferty. Na początek musisz wiedzieć, że liczba banków w tym kraju jest mocno ograniczona, co bezpośrednio wynika z niewielkiej populacji Estonii. Obecnie żyje tam ok. 1,2 mln ludzi. Dla lepszego zobrazowania, w samej Warszawie mieszka ponad 1,7 mln osób, czyli sama tylko stolica Polski ma wyższą populację, niż Estonia. Stąd taka, a nie inna liczba banków.

Jakie są banki w Estonii?

W sumie masz do wyboru 13 tego typu instytucji, z czego tylko 5 z nich to kapitał zagraniczny. Do czysto estońskich banków należą: BIGBANK, Coop Pank, Swedbank, Inbank, LHV Pank, Luminor Bank, SEB Pank, a także Tallina Aripank. Banki z zagranicznym kapitałem to: Citadele bank Eesti filiaal, Danske Bank A/S Eesti filiaal, Phola Bank olc Eesti filiaal, Scania Finans AB Eesti filiaal oraz Svenia Handelsbanken AB Eesti filiaal.

Jaki bank w Estonii wybrać?

Który z tych banków wybrać? Oferty są bardzo dynamiczne, a same instytucje finansowe nieustannie konkurują ze sobą starając się pozyskać jak najwięcej klientów, również firmowych. Wybór oferty więc jest kwestią indywidualną i w zależności od momentu, warunki prowadzenia kont firmowych w Estonii mogą się od siebie znacząco różnić. 

Zanim zaczniesz przeglądać oferty, odpowiedz sobie na zasadnicze pytanie. Czy będziesz prowadzić firmę zarejestrowaną tylko w Estonii, czy rozważasz rejestrację również w innych krajach? Jeżeli zamierzasz praktykować to drugie rozwiązanie, wówczas powinieneś skorzystać z oferty zagranicznego banku. Będzie się to wiązać ze znacznie wyższą wygodą użytkowania. Jeżeli zarejestrujesz firmę tylko w Estonii, przejrzyj wtedy oferty wszystkich instytucji finansowych i wybierz tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Jak wygląda proces potwierdzenia tożsamości w Estonii?

Dokonując wyboru oferty i po wypełnieniu formularza o otwarcie konta bankowego w Estonii, przyjdzie czas na potwierdzenie tożsamości. Banki w ten sposób zabezpieczają się przed oszustwami i zakładaniem rachunków na fikcyjne konta. Jest to jednocześnie tożsame z tym, że sama karta e-rezydenta nie wystarczy. Jak przebiega taki proces? W zasadzie bardzo prosto i również w pełni online. 

Najpierw skontaktuje się z Tobą przedstawiciel banku, z którym umówisz się na wideokonferencję. To w trakcie jej trwania nastąpi porównanie Twojej twarzy z dokumentami identyfikacyjnymi. Dodatkowo mogą pojawić się pytania w zakresie tego, dlaczego otwierasz konto bankowe w Estonii, jaką działalność zamierzasz prowadzić itp. Pamiętaj, że cała rozmowa będzie nagrywana, toteż najlepiej mówić całą prawdę i tylko prawdę.

Bank może odmówić założenia konta

Warto zdawać sobie sprawę, że estońskie przepisy pozwalają na odmowę założenia konta w banku przez Internet. W takim przypadku będziesz musiał osobiście udać się do oddziału, aby załatwić całą sprawę. Przy czym prawdopodobnie będzie to jedyna Twoja wizyta w Estonii w sprawach formalnych. Nawet jeśli takie rozwiązanie wydaje się kosztowne, to mimo wszystko warto to zrobić. Szczególnie gdy oferta banku będzie naprawdę atrakcyjna. Alternatywnie możesz spróbować szczęścia w innej instytucji, aczkolwiek oferowane przez nią warunki prowadzenia rachunku firmowego mogą już nie być tak atrakcyjne.

Jak założyć konto w banku w Estonii?

Założenie konta w banku w Estonii, podobnie zresztą jak rejestracja firmy, jest niezwykle prosta. Rząd tego kraju wprowadził sporo regulacji, które przyczyniły się do całkowitej cyfryzacji procesów administracyjnych. Jednak banki, jako podmioty komercyjne, mogą nie zgodzić się na założenie konta w banku w Estonii przez Internet, w związku z czym prawdopodobnie będzie to jedyna formalność, jaką będziesz musiał przeprowadzić osobiście. Pod warunkiem, że będziesz zdecydowany na jedną konkretną ofertę i nie spróbuj założyć rachunku firmowego w innej instytucji. Gdy już otworzysz konto bankowe w Estonii i zaczniesz prowadzić tam działalność gospodarczą, nie zapomnij o tłumaczeniach dla firm, które zamówisz u nas w bardzo prosty i przyjemny sposób.

Chcesz założyć konto w innym kraju? Przeczytaj również…


Planujesz rozszerzyć biznes na rynki zagraniczne?