Jak założyć konto w banku w Luksemburgu? Kto może to zrobić?

Żyjąc lub prowadząc firmę w Luksemburgu, musisz posiadać swoje konto bankowe. Jest to niezbędny element, dzięki któremu możesz wykonywać wiele codziennych czynności. Takich jak chociażby zakupy przez Internet, opłacenie podatków czy gromadzenie oszczędności. Jak założyć więc konto w banku w Luksemburgu? Kto może to zrobić i po co w ogóle to robić?

Po co zakładać konto w banku w Luksemburgu?

W jakim celu warto mieć konto w banku w Luksemburgu? Pomijając fakt, że jest to swojego rodzaju europejski raj podatkowy, wykonanie tej czynności ma również bardziej przyziemne znaczenie. Szczególnie dla tych, którzy z jakiegoś powodu chcą się osiedlić w tym kraju. Luksemburskie konto w banku będzie Ci potrzebne m.in. do wynajęcia mieszkania, a nawet tak prozaicznej czynności, jak załatwienie meldunku w Luksemburgu. Oczywistością jest też fakt, że bez konta w banku w Luksemburgu nie zaciągniesz ani pożyczki, ani tym bardziej kredytu. Co oczywiste, bez takiego rachunku nie zarejestrujesz firmy w Luksemburgu.

Ograniczone płatności gotówkowe w Luksemburgu

Warto zdawać sobie sprawę jeszcze z jednej rzeczy. Przebywając w Luksemburgu na co dzień spotkasz się z dużymi ograniczeniami dotyczącymi płatności gotówkowych. Praktycznie nigdzie nie są przyjmowane banknoty o nominale 500 euro, coraz rzadziej sprzedawcy chcą też przyjmować banknoty o nominale 200 euro. W mniejszych sklepach i punktach usługowych mogą pojawić się problemy przy płatności nominałami 100 euro. Z tego powodu posiadania karty płatniczej staje się wręcz obowiązkiem, jeśli myślisz o wygodnym życiu w Luksemburgu.

Jak działa system bankowy w Luksemburgu?

Szukając odpowiedniego banku do założenia konta w Luksemburgu, warto wiedzieć, jak w ogóle działa tamtejszy system bankowy. To, co go wyróżnia na tle innych krajów, to ogromna dysproporcja między sektorem bankowym, a pozostałymi sektorami gospodarczymi. Same aktywa luksemburskich banków są ponad 22 razy większe, niż wartość PKB całego kraju. Dla porównania: na Cyprze aktywa są “tylko” 7,5 raza większe, niż cypryjskie PKB. To pokazuje skalę działalności finansowej, z jaką mamy do czynienia.

Początki bankowości w Luksemburgu

Warto również wiedzieć, że sam sektor bankowy to jedna z najstarszych gałęzi gospodarki tego kraju. Jego początki sięgają już 1856 roku i w tamtym czasie nie miał większego międzynarodowego znaczenia. Zyskał je stosunkowo niedawno, będąc dzisiaj prawdziwym międzynarodowym centrum finansowym. 

Rodzaje instytucji bankowych, jakie działają w tym niewielkim państwie, wynikają wprost ze struktury tamtejszego sektora bankowego. Sam system jest dwuszczeblowy i tworzą go: bank centralny (czyli Banque Centrale du Luxembourg) oraz instytucje kredytowe, których w 2015 roku było ogółem 143. Podziału banków można też dokonać z uwagi na rodzaj działalności. Znacznie więcej jest banków uniwersalnych, niemniej coraz więcej funkcjonuje również banków zajmujących się emisją obligacji. Działają tam również liczne banki spółdzielcze, zrzeszone w Raiffeisen Banque. Warto również wiedzieć, że tzw. “tajemnica bankowa” w 2017 roku została znacznie złagodzona, w związku z czym luksemburskie banki mają obowiązek przekazywać część informacji europejskim organom.

W jakim banku założyć konto w Luksemburgu?

Ciekawostką jest natomiast fakt, że pomimo tak dobrze rozwiniętego sektora bankowego w Luksemburgu, znalezienie instytucji obsługującej osoby fizyczne nie jest wcale łatwe. Tego typu oferta jest mocno okrojona, ze względu na to, że luksemburskie banki obsługują głównie firmy i instytucje publiczne. Zasadniczo największą popularnością wśród osób indywidualnych cieszą się następujące banki:

  1. Bank Pocztowy.
  2. Banque du Luxembourg.
  3. Banque et Caisse d’Epargne de l’Etat, w skrócie BCEE.
  4. BNP Paribas.
  5. Dexia.
  6. ING.

Banki w Luksemburgu na ogół są otwarte od 8:15 do 17:00. Najlepiej jednak spraw nie załatwiać w godzinach 12:00-14:00, ponieważ wówczas trwa przerwa na lunch i nie wszystkie okienka będą czynne. Tym samym tworzą się kolejki chętnych do załatwienia swojej sprawy.

Zanim wybierzesz bank w Luksemburgu…

Chociaż oferta banków obsługujących klientów indywidualnych nie jest największa, to warto mocniej przeanalizować ich ofertę. Polecanym rozwiązaniem jest również przeczytanie opinii na ich temat, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Polacy na jednym z polonijnych forów internetowych nie polecają np. korzystania z oferty Dexia czy BCEE. 

Obiektem skarg i uwag jest przede wszystkim obsługa, chociaż to może różnie wyglądać w zależności od oddziału. To, na co na pewno należy zwrócić uwagę, to wszelkiego rodzaju prowizje i opłaty z tytułu przelewów, posiadania karty płatniczej czy sposobu przesłania potwierdzenia przelewów. O ile w większości przypadków wystarczy standardowy wydruk z konta, o tyle np. luksemburska kasa chorych będzie wymagała oryginału, który niektóre banki wyślą Ci pocztą.

Jak założyć konto w banku w Luksemburgu?

Wiedząc już, w jakich godzinach należy udać się, aby założyć konto w banku w Luksemburgu, czas przejść do formalności. Zasadniczo cały proces jest bardzo prosty, sam zaś bank nie będzie wymagał od Ciebie wielu informacji. Powinieneś jednak przygotować takie dokumenty, jak: potwierdzenie zameldowania w Luksemburgu, dowód tożsamości oraz umowę o pracę. Jeśli nie jesteś zatrudniony w tym kraju, bank zażąda od Ciebie wykazania źródeł dochodów.

Czy luksemburski bank może odmówić Ci założenie konta bankowego? Co do zasady nie, pod warunkiem jednak, że jesteś zameldowany w tym kraju. Z odmową spotkasz się prawie na pewno, jeśli nie posiadasz meldunku. Może to również mieć miejsce w sytuacji, gdy prowadzisz już podstawowych rachunek bankowy w innej instytucji w Luksemburgu. Jeśli spełniasz wszystkie podstawowe warunki, bank w Luksemburgu nie powinien wydać Ci odmowy założenia własnego konta.

Tłumaczenie dokumentów a konto w banku w Luksemburgu

Osobną kwestią pozostają tłumaczenia dokumentów. Bank nie będzie wymagać ich wielu, a jeśli już, to zazwyczaj będą one sporządzone w jednym z języków urzędowych. Przy czym w tym kraju funkcjonują aż 3 takie języki i co ciekawe, nie każdy bank wyda Ci dokumenty w trzech wersjach językowych. Zdarzają się sytuacje, w której otrzymasz wyłącznie regulaminy i umowę np. w języku niemieckim. Jeśli nie posiadasz jego znajomości, to wówczas dla lepszego zrozumienia warunków prowadzenia konta w luksemburskim banku, warto zlecić ich tłumaczenie. Wprawdzie takie sytuacje nie należą do najczęstszych, niemniej warto się na to przygotować.

Konto w banku w Luksemburgu – o czym warto pamiętać?

Posiadanie własnego konta w banku w Luksemburgu jest niezbędne do codziennego życia. Chociażby ze względu na płatności, ponieważ nie wszędzie zapłacisz gotówką o nominale wyższym, niż 50 euro. Za to praktycznie wszędzie zapłacisz kartą, co jest możliwe również np. na straganach. Zanim jednak skorzystasz z oferty konkretnego banku, poczytaj opinie na ich temat. Mimo prężnego sektora bankowego w Luksemburgu, zaledwie kilka takich instytucji obsługuje klientów indywidualnych. Różnica w ofercie może być znaczna, tak samo jak różnice w jakości obsługi klienta. Samo założenie rachunku bankowego nie jest skomplikowane i będziesz do tego potrzebować jedynie potwierdzenia zameldowania i umowy o pracę lub innego potwierdzenie źródła dochodów.


Tłumaczenie dokumentów? Pomożemy Ci w tym.