Nauka języka włoskiego. Praktyczny słownik włosko-polski dla każdego.

Włoski jest bez wątpienia pięknym, rytmicznym i melodyjnym językiem, ale czy warto się go uczyć? Odpowiedź może być tylko jedna i brzmi „tak”. Dzięki tej umiejętności można spokojnie dogadać się z mieszkańcami Włoszech podczas zagranicznych wyjazdów. Co więcej, język ten może pomóc w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Dowiedz się więcej na temat języka włoskiego i jego nauki.

Tłumaczenia języka włoskiego? Zrobimy to.

Poznaj język włoski

Język włoski, podobnie jak inne języki romańskie, wywodzi się bezpośrednio z łaciny. Posługuje się nim około 66 milionów osób na całym świecie. Jest to oficjalny język Włoszech, San Marino, Szwajcarii i Watykanu. Usłyszeć go można również na Istrii, czyli półwyspu należącego do Chorwacji i Słowenii. Co ciekawe, standardowy alfabet języka włoskiego ma tylko 21 liter. Znaki J, K, W, X i Y są używane jedynie w słowach zapożyczonych z innych języków lub tych pochodzących ze starych pism. 

Czy nauka języka włoskiego jest trudna?

To, co warto wiedzieć o języku włoskim to fakt, że jego nauka jest stosunkowo prosta. Co sprawia, że przez wiele osób jest on uważany za łatwiejszy nawet od angielskiego czy chociażby niemieckiego?

 • Słownictwo – włoskie słownictwo wywodzi się z łaciny i jest naprawdę przyjemne do nauki.
 • Pisownia – w języku włoskim zdecydowaną większość słów zapisuje się tak, jak się je słyszy.
 • Wymowa – włoska wymowa jest nieskomplikowana i pozbawiona różnego rodzaju niuansów.

Nauka włoskiego – gramatyka

Jak to wygląda w przypadku gramatyki? Czy ona również jest prosta do opanowania? To zależy. Z pewnością jest łatwiejsza od tej pojawiającej się w języku angielskim czy hiszpańskim. Jej główną zaletą jest to, że ma ona mało czasów, a ich stosowanie nie sprawia większych problemów. 

Największą trudnością może się tu okazać opanowanie trybu łączącego (il congiuntivo), którego odpowiednika nie ma w języku polskim. Pojawia się on jednak w języku francuskim i hiszpańskim, dlatego osoby, które znają któryś z tych języków, mogą dość szybko i efektywnie przyswoić sobie to zagadnienie. Pomocna w nauce może się również okazać znajomość gramatyki niemieckiej.

Jak nauczyć się podstaw języka włoskiego?

Języka włoskiego, tak jak i innych języków obcych można uczyć się na wiele różnych sposobów. Możliwa jest edukacja indywidualna lub grupowa. W obu przypadkach pomocnym zasobem okazują się różnego rodzaju książki i podręczniki. Wartą uwagi metodą na naukę włoskiego jest zapisanie się na kurs językowy. W zależności od preferencji można wybrać kurs stacjonarny lub w trybie online.

W przypadku samodzielnej nauki języka pomocne może okazać się zapoznanie się z materiałami dostępnymi w Internecie (np. stronami i filmami poświęconymi danemu zagadnieniu gramatycznemu). Ciekawą opcją jest również zainstalowane na swoim smartfonie edukacyjnej aplikacji, takiej jak Busuu czy Quizlet.

Jak uczyć się włoskiego? Najlepsze podręczniki

Po które książki do nauki włoskiego warto sięgnąć, chcąc nauczyć się języka? Z pewnością po „Włoski w tłumaczeniach”. Autorką tego podręcznika jest Katarzyna Foremniak. Książka ta została podzielona na różne zagadnienia gramatyczne i zawiera sporą ilość ćwiczeń w postaci zdań do tłumaczenia. Co więcej, umieszczono w niej sporą ilość wskazówek dotyczących wszelkich reguł gramatycznych.

Inną, wartą uwagi pozycją jest Nuovo Progetto Italiano wydawnictwa Edilingua. Jest to swego rodzaju klasyk, jeżeli chodzi o książki do nauki włoskiego. Podręcznik zawiera wiele ciekawych ćwiczeń leksykalnych i gramatycznych. Umieszczono w nim również słowniczek, który jest niezwykle przydatny podczas powtarzania słownictwa. Można w nim znaleźć wiele ciekawych tematów i bardzo łatwo się po nim poruszać.

Jak mówić po włosku? Kursy językowe online

Jak to wygląda w przypadku kursów językowych online? Tutaj wartą uwagi opcją jest platforma Mondly. Oferuje ona kurs włoskiego dla początkujących – pozwalający na opanowanie podstaw i przejście do bardziej zaawansowanych zagadnień. Inny, równie przydatny kurs języka włoskiego dla początkujących i średnio zaawansowanych jest oferowany przez platformę Babbel. Warto jednak wiedzieć o tym, że można z niego korzystać wyłącznie w parze z angielskim. Mimo to zawiera on wiele pomocnych materiałów i ćwiczeń. Co więcej, jest on nastawiony na praktyczną naukę języka. Z pewnością pomoże Ci przyswoić tajniki języka włoskiego.

Pomoc w nauce włoskiego

Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby, które pomagają w nauce włoskiego? Oczywiście, że tak. Ucząc się tego języka, warto jest go ustawić jako domyślny we wszystkich urządzeniach – od smartfona po laptop, a także np. na profilach społecznościowych. Pomocne okazuje się również oglądanie włoskiej telewizji, słuchanie włoskiego radia oraz czytania włoskich gazet, czasopism i wiadomości. W końcu kontakt z żywą materią to najlepszy sposób na naukę języka obcego. Warto również ćwiczyć swoją pisownię poprzez tworzenie list zakupów lub zadań do wykonania. Tego typu proste czynności mogą pozytywnie wpłynąć na Twój cały proces nauki.

Praktyczny słownik włosko-polski

W nauce włoskiego pomocny może okazać się słownik włosko-polski. Z tego właśnie powodu, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wyrażeń i słówek. Oto one:

 • sì – tak,
 • no – nie,
 • buongiorno – dzień dobry,
 • ciao – cześć,
 • arrivederci – do widzenia,
 • Come va? – Jak się masz?
 • bene – dobrze,
 • male – źle
 • perfetto – świetnie/doskonale,
 • prego – proszę,
 • non c’è di che / di niente – nie ma za co,
 • grazie mille – dziękuję bardzo,
 • Come ti chiami? – Jak masz na imię?
 • Mi chiamo – Nazywam się…

Język włoski – tłumaczenia

Język włoski jest piękny, prosty w nauce i przydatny. Może się zdarzyć, że kiedyś będziesz potrzebował tłumaczenia języka włoskiego np. materiałów do pracy lub dokumentów związanych z wizytą u zagranicznego lekarza. W takiej sytuacji lepiej abyś udał się do profesjonalnego biura tłumaczeń.

Tak się składa, że w dogadamycie.pl oferujemy tłumaczenia z języka włoskiego na polski i odwrotnie. Działamy szybko, solidnie i całkowicie online. Wycenisz sobie tłumaczenie w maksymalnie 30 sekund. Drugie tyle zajmie finalizacja zamówienia. Termin realizacji? Jak zawsze, ekspresowy.

Tłumaczymy z włoskiego i na włoski