Portugalia – raj podatkowy dla Twojej firmy

Wysunięte najdalej na zachód państwo Europy kojarzy się pozytywnie ze śródziemnomorskim klimatem, dobrym jedzeniem czy słonecznymi plażami, na których chętnie spędzałoby się każdy urlop. Dodatkowo oferuje europejski standard życia, jest miejscem stosunkowo bezpiecznym, a należące do Portugalii Azory i Madera wydają się oazami spokoju. Ale nie tylko turyści chętnie jeżdżą na Półwysep Iberyjski. To kierunek atrakcyjny również dla rezydentów podatkowych.

Portugalia jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO i wykorzystuje tę międzynarodową współpracę do przyciągania obcokrajowców z kapitałem, dzięki atrakcyjnemu dla nich systemowi podatkowemu. W zeszłym roku agencja prasowa Bloomberga podała, że szwedzcy emeryci masowo wyjeżdżają do Portugalii, zachęceni liniowym podatkiem dochodowym w wysokości 20% oraz zwolnieniem podatkowym od wypłat emerytury przez 10 lat.

Do szybkiego i bezproblemowego założenia firmy w Portugalii przyda Ci się pomoc tłumacza, wyspecjalizowanego w tego typu usługach.

Przyjrzyjmy się zatem kilku wybranym zagadnieniom dotyczącym portugalskiego systemu podatkowego dla osób z innych krajów.

Zwolnienia z podatków w Portugalii dla obcokrajowców

Na terytorium Portugalii opodatkowanie w innych państwach zwalnia z obowiązku płacenia świadczeń w tym kraju — nie ma podwójnego opodatkowania w przypadku krajów, które podpisały w tym zakresie umowy z Portugalią. Są to na przykład Malta, Luxemburg, Hong-Kong czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Do rodzajów dochodu, który nie może być opodatkowany w Portugalii (jeżeli płacisz z jego tytułu podatek w kraju pochodzenia) zaliczamy:

  • Dywidendy, przychody i dochody z wynajmu nieruchomości. Jest to dobra opcja dla inwestorów,
  • Dochód ze sprzedaży nieruchomości, łodzi i samolotów,
  • Należności licencyjne,
  • Dochody z wykonywania niektórych zawodów.

Do tych ostatnich zalicza się między innymi takie profesje jak biolog, programista, muzyk, dentysta czy wykładowca akademicki. Bez względu na to, czy taki specjalista jest samozatrudniony czy pracuje dla kogoś, stawka podatku nie ulega zmianie i wynosi 20%. Taka osoba może też ubiegać się o zwolnienie z podatku od dochodów zagranicznych. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla specjalistów, którzy pracują zdalnie, uzyskując dochody w innych państwach.

Niezależnie jednak od rodzaju zatrudnienia i opłacanych podatków, jeśli przekroczysz roczną minimalną płacę w wysokości 7 091* euro (*30 489,88 złotych według kursu średniego NBP z 29 marca 2019 roku; w jej przypadku wartość podatku wynosi 14,5%), wartość opłat wzrasta o dodatkowe 3,5%.

System podatkowy w Portugalii jest również oparty na progach — wyższe zarobki oznaczają większe świadczenia na rzecz skarbu państwa (ich maksymalna wartość to nawet 48% przy zarobkach powyżej 80 641 euro, czyli 346 740,17 złotych). Stąd dla obywateli Portugalii ich kraj wcale nie kojarzy się z rajem podatkowym.

Wyjątkiem są dochody wynikające z własności intelektualnej. Pierwsze 10 000 euro jest zwolnione z podatków, a tylko 50% dochodu ze sprzedaży własnych utworów jest opodatkowane.

Niezależnie od formy zatrudnienia i wysokości podatków, które płacisz, należy również pamiętać o składkach ponoszonych z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, które płacisz w kraju zamieszkania (w tym przypadku w Portugalii).

Czym jest NHR, czyli Non-Habitual Residents?

Tak z języka angielskiego nazywa się program skierowany do obcokrajowców starających się o status rezydenta. Możesz z niego korzystać przez 10 lat i aby wziąć w nim udział, powinieneś spełniać następujące warunki:

  • Być obywatelem UE lub posiadać tak zwaną złotą wizę dla inwestorów. Trzecią opcją jest znalezienie stałej pracy w Portugalii,
  • Nie posiadać status rezydenta podatkowego w Portugalii przez ostatnie 5 lat,
  • Zgłosić aplikację o status rezydenta do 31 marca kolejnego roku (rozpatrzenie zgłoszenia może potrwać kilka miesięcy).

Po upływie 5 lat możesz aplikować o zezwolenie na pobyt stały, a po 6 starać się o paszport portugalski. Wtedy jednak tracisz status rezydenta NHR wraz z uprawnieniami do płacenia niższych podatków.

Nie ma określonej minimalnej długości pobytu, żeby utrzymać status rezydenta. Wystarczy kupić lub wynająć nieruchomość. Dzięki temu zyskujesz wymagany adres zamieszkania, możesz też wynająć lokum na czas dłuższej nieobecności i zyskać tym samym dodatkowy dochód.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz skorzystać z programu NHR, wówczas musisz pamiętać między innymi o takich kwestiach jak udowodnienie zarejestrowania firmy na terytorium UE, wykazanie, że większość menedżerów nie jest obywatelami Portugalii i że współpracujesz głównie z klientami zagranicznymi.

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką rajów podatkowych, zachęcamy do lektury podobnych artykułów, jakie przygotowaliśmy o Cyprze i Luksemburgu.

Zastanawiasz się nad rejestracją firmy za granicą? Przeczytaj również…


Źródła:

NHR: residency in Portugal for foreign nationals – live tax-free in Portugal

The Portuguese tax landscape in 2019


Chcesz przetłumaczyć dokumenty?