Tłumacz czy agencja tłumaczeń – jak zlecać i komu?

W czasach, kiedy rynek usług translatorskich oferuje całą gamę języków, z i na które możemy tłumaczyć, rodzajów przekładu, a specjaliści reklamujący swoje umiejętności tłumaczeniowe reprezentują różny poziom i jakość kwalifikacji. Jest w czym wybierać, co nie zawsze okazuje się łatwe. Kryteriów, według których możemy dokonywać oceny jest bardzo wiele – w dzisiejszym artykule skupimy się zatem na jednym z nich, jaką jest rodzaj współpracy.

W tej kategorii rozróżnimy korzystanie z usług biura tłumaczeń i tłumacza, prowadzącego własną działalność gospodarczą. Jakie są plusy i minusy dotyczące obu rozwiązań? Skupimy się na trzech wybranych aspektach, jakimi są:

  1. cena,
  2. proces składania zamówienia,
  3. i termin realizacji usługi.

Cena tłumaczenia – czy taniej zawsze znaczy gorzej?

Kwestie stawek są drażliwe – zarówno dla zleceniobiorców, jak i zleceniodawców. Ci pierwsi chcieliby zaoferować wyższą cenę, a ci drudzy zaakceptować jak najbardziej korzystną. Oczywiście, obie strony mają swój punkt widzenia i różne potrzeby, a tłumaczenia, które chcą zlecić lub wykonać mają inną wagę (inaczej wycenimy dokumentację medyczną, a inaczej zwykłą korespondencję).

Korzystając z usług agencji tłumaczeń, zazwyczaj musimy liczyć się z wyższymi kosztami, w zakres których wchodzi nie tylko płatność za samo zlecenie, ale koszty pośrednie takie jak utrzymanie firmy, opłacenie wynagrodzeń dla pracowników etc. W przypadku bezpośredniego korzystania z usług tłumacza tego typu wydatki są niższe, co często wpływa na ogólną wycenę tłumaczenia.

Kryterium ceny jest ważne, ale powinniśmy pamiętać, że jest ona m.in. mocno związana z poziomem świadczonych usług. A te możemy zweryfikować, szukając informacji bądź opinii w internecie na temat potencjalnego zleceniobiorcy.

Odrębną kwestią pozostaje zakres świadczonych usług – w przypadku biura tłumaczeń jest on zdecydowanie szerszy, w przypadku współpracy z tłumaczem musimy poświęcić czas na znalezienie specjalisty pracującego w określonych parach językowych i tematyce.

Proces składania zamówienia na tłumaczenie

W przypadku biur tłumaczeń jest zdecydowanie szybszy, ponieważ za kontakt z klientem odpowiada zatrudniona w tym celu osoba. Dla tłumacza pracującego na własny rachunek jest to kolejny z obowiązków, który musi wykonać sam. Może się więc zdarzyć, że na odpowiedź trochę poczekamy, choć oczywiście nie jest to regułą.

Z drugiej strony wielu tłumaczy oferuje również tłumaczenia ekspresowe – w takim przypadku jest to sygnał dla klienta, że pytania o tego typu usługę powinny być rozpatrzone w pierwszej kolejności.

Termin realizacji usługi tłumaczenia – na cito czy nie?

O ile łatwiej nam się pogodzić z tym, że proces składania zamówienia może trochę potrwać (w końcu trzeba określi zakres usługi, czasami negocjować warunki, etc.), o tyle samo tłumaczenie zazwyczaj chcielibyśmy otrzymać w miarę szybkim i najczęściej nieprzekraczalnym terminie.

Oczywiście, wszyscy jesteśmy ludźmi i rozmaite opóźnienia w wywiązywaniu się ze swoich obowiązków mogą się przytrafić każdemu z nas. Jednak w przypadku współpracy z biurem tłumaczeń takie ryzyko jest nieco mniejsze, co wynika z przyczyn obiektywnych – firma współpracuje z wieloma tłumaczami, spośród których zlecenia otrzymują ci, którzy od razu mogą przystąpić do ich realizacji. W przypadku korzystania z usług pojedynczego tłumacza nasze zlecenie zazwyczaj jest jednym z wielu, co wpływa na termin realizacji zamówienia.

Duże znaczenie ma również, czy jesteśmy osobą prywatną czy reprezentujemy firmę. Współpraca w systemie B2B ułatwia negocjowanie warunków, do czego zdecydowane bardziej są skłonne biura tłumaczeń, niż tłumacze pracujący na własny rachunek.

Niezależny tłumacz czy biuro tłumaczeń?

Jedno jest pewne – bez względu na to, z kim przyjdzie nam współpracować, możemy trafić zarówno na zleceniobiorcę o wysokich kwalifikacjach, jak i takiego, którego później będziemy omijali szerokim łukiem. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług biura tłumaczeń bądź tłumacza, powinniśmy zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy, w jakim terminie chcemy zrealizować zlecenie i ile możemy za nie zapłacić. Odpowiedź na te zasadnicze pytania powinna nam pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.