Jak zarejestrować auto kupione za granicą?

Jak zarejestrować auto kupione za granicą?

Jeżeli kiedykolwiek przymierzałeś się do zakupu używanego samochodu, z całą pewnością szukałeś ich za granicą. Chociaż do Polski najczęściej trafiają pojazdy z Niemiec, to można trafić na egzemplarze pochodzące również z innych krajów europejskich. Jak zarejestrować auto kupione za granicą?

Tłumaczenia przysięgłe online

Jak zarejestrować auto kupione za granicą?

Zanim przystąpisz do rejestracji samochodu kupionego za granicą, powinieneś zapoznać się z ogólnymi informacjami. Przede wszystkim musisz pamiętać o terminie, w jakim powinieneś dokonać tej czynności. Zgodnie z polskim prawem, na rejestrację swojego auta masz 30 dni kalendarzowych od dnia, w którym je sprowadziłeś.

Gdzie zarejestrować auto?

Według obowiązujących przepisów, jako właściciel masz obowiązek dokonać takiego zgłoszenia w urzędzie starostwa powiatowego, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak pojazd nabywany jest przez grupę jednostek organizacyjnych lub wielozakładowego przedsiębiorstwa, to właściwość urzędu określana jest na podstawie adresu siedziby takiej organizacji biznesowej.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta?

Najważniejszym dokumentem, dzięki któremu zarejestrujesz w Polsce samochód kupiony za granicą, jest dowód sprzedaży. Jeżeli auto nabyłeś od osoby prywatnej, to będziesz potrzebował umowy kupna-sprzedaży. Aby zaoszczędzić na tłumaczeniu tego dokumentu, najlepiej sporządź go od razu w dwóch wersjach językowych. Jeżeli jednak samochód kupisz od przedsiębiorcy, to potwierdzeniem tej transakcji jest rachunek lub faktura.

Poza wyżej wymienionymi dowodami zakupu, do rejestracji samochodu z UE będziesz potrzebował jeszcze:

 1. Karty pojazdu.
 2. Dowodu rejestracyjnego.
 3. Dokumentu, który potwierdzi wyrejestrowanie.
 4. Dwóch kompletów kluczyków.

Tłumaczenia dokumentów

Kluczową informacją dla Ciebie pozostaje fakt, że polskie urzędy nie respektują obcojęzycznych dokumentów. Dlatego musisz zadbać o ich tłumaczenia, zwłaszcza dowodu rejestracyjnego. Co ważne – czynność ta musi zostać wykonana przez tłumacza przysięgłego. Najlepiej, jeżeli ten przyłoży jeszcze swoją pieczęć do dokumentacji.

Rejestracja auta w Polsce a Urząd Celny

Nie możesz zapomnieć również o obowiązkach celnych. Na dopełnienie tych formalności masz 14 dni od daty zakupu lub przekroczenia granicy Rzeczypospolitej. To, do którego Urzędu Celnego się wybierzesz, zależy od właściwości terytorialnej. W tym aspekcie obowiązuje identyczna zasada, co w przypadku rejestracji w starostwie powiatowym (patrz wyżej).

Będąc już w Urzędzie Celnym, w pierwszej kolejności musisz złożyć uproszczoną deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego (formularz AKC-U). Celnicy obliczą wysokość podatku akcyzowego, który musisz opłacić w terminie 30 dni kalendarzowych. Gdy już się z tego wywiążesz, musisz wypełnić wniosek o wydanie “Dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym”. Będzie to załącznik do złożonej deklaracji AKC-U.

Masz obowiązek dołączyć również następujące dokumenty:

 1. Dowód zakupu (umowa kupna-sprzedaży, rachunek lub faktura).
 2. Jeżeli posiadasz, to kartę pojazdu.
 3. Dokumenty świadczące o wyrejestrowaniu auta z kraju pochodzenia.
 4. Zaświadczenie o badaniu technicznym.

Stawki podatki akcyzowego w 2019 roku

Podatek akcyzowy na samochody osobowe zależny jest od pojemności silnika i wynosi odpowiednio: 3,1% wartości rynkowej jeżeli pojemność jest mniejsza, niż 2000 ccm lub 18,6% wartości rynkowej, gdyby pojemność była wyższa. Podatek ten dotyczy jednak wyłącznie samochodów osobowych, kamperów, quadów oraz osobowo-towarowych do 3,5 t. Pojazdy ciężarowe są zwolnione z tej opłaty.

Mienie przesiedleńcze z Unii Europejskiej

Istnieje jednak pewna okoliczność, przy której zaistnieniu nie będziesz musiał płacić akcyzy. Jeżeli swój samochód kupiłeś jeszcze na emigracji i jesteś jego właścicielem przynajmniej od 6 miesięcy, możesz go sprowadzić do Polski na zasadach mienia przesiedleńczego. Musisz jednak pamiętać, że w takim przypadku nie możesz odstępować (czyli podarować lub sprzedać) samochodu przez minimum 12 miesięcy po powrocie. W przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić podatek akcyzowy.


Tłumaczenia przysięgłe online z wysyłką do domu


Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Kupując używany samochód z UE od osoby fizycznej nie powstaje obowiązek rozliczenia się z podatku VAT. Jeżeli nie jesteś przedsiębiorcą, to od 2015 roku nie musisz w ogóle dokonywać żadnych formalności w Urzędzie Skarbowym. Istnieją jednak określone przypadki, w których nawet jako osoba fizyczna będziesz musiał zapłacić podatek VAT od transakcji.

Zakup samochodu za granicą a podatek VAT

Zakup samochodu z UE może nastąpić z obowiązkiem zapłaty VAT lub bez. Zależy to od następujących czynników:

 1. Stan samochodu. Kupując nowy pojazd, powstaje obowiązek VAT. W przypadku pojazdów używanych, obowiązku podatkowego nie ma.
 2. Od kogo kupujesz auto. Jeżeli jest to osoba prywatna, nigdy nie musisz płacić VATu. Jeżeli kupujesz od czynnego podatnika VAT-UE, będziesz musiał rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.
 3. Jaki jest dowód sprzedaży. Co do zasady z obowiązku podatkowego VAT zwolnione są transakcje na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby fizycznej oraz faktury VAT marża. Obowiązek podatkowy powstaje zawsze, gdy dowodem sprzedaży jest faktura VAT.

Jak rozliczyć VAT od kupna samochodu kupionego za granicą?

Jeżeli zakup samochodu podlega opodatkowaniu VAT, to sposób jego rozliczenia będzie zależeć od tego, czy jesteś osobą prywatną czy przedsiębiorcą. W pierwszym przypadku musisz złożyć deklarację VAT-10 oraz VAT-23. W przypadku firm niezbędne będzie złożenie następujących formularzy:

 1. VAT-7.
 2. VAT-23.
 3. VAT-26 – o ile firma chce odliczać całość kosztów od użytkowania pojazdu i będzie go wykorzystywać wyłącznie w celach firmowych.

W każdym z powyższych przypadków musisz pamiętać o tym, by do składanych deklaracji zawsze dołączyć dokumenty potwierdzające sprzedaż: umowę kupna sprzedaży, fakturę VAT lub fakturę VAT marża. Na podstawie Urząd Skarbowy określi, czy wybrałeś właściwy sposób rozliczenia zakupu.

Rejestracja samochodu kupionego za granicą

Ostatnim etapem jest wyprawa do starostwa powiatowego. Jak wspomnieliśmy powyżej, musi to być urząd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania lub w określonych przypadkach – siedziby przedsiębiorstwa. Wraz z wnioskiem o zarejestrowanie pojazdu będziesz musiał przedłożyć ponadto:

 1. Dowód zakupu.
 2. Odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego z kraju pochodzenia.
 3. Potwierdzenie wyrejestrowanie pojazdu w kraju pochodzenia.
 4. Zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku.
 5. Potwierdzenie zapłaty akcyzy lub dokument potwierdzający brak obowiązku akcyzowego.
 6. Dowód tożsamości lub dokument z CEIDG lub KRS (w przypadku firm).
 7. Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym.
 8. Potwierdzenie opłacenia rejestracji (opłata komunikacyjna i rejestracyjna – w sumie 256 zł).

Badanie techniczne a rejestracja samochodu z zagranicy

Warto szerzej omówić kwestię badania technicznego. W świetle polskiego prawa każdy właściciel pojazdu ma obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli 5 lat po zakupie fabrycznie nowego samochodu. Następna wizyta na Stacji Kontroli Pojazdów ma miejsce dwa lata od pierwszego przeglądu, a każda kolejna odbywa się już co rok. 

Przepisy niektórych krajów mogą kolidować z polskim prawem – np. w Niemczech obowiązkowe badanie techniczne używanych aut odbywa się co dwa lata. Teoretycznie powinieneś w takim przypadku przeprowadzić kontrolę techniczną, w praktyce jednak warto o to zapytać we właściwym urzędzie, aby uniknąć zbędnych wydatków.

Jak zarejestrować auto z Niemiec

Jak przebiegnie cały proces rejestracji, gdy auto kupisz np. w Niemczech? Przede wszystkim będziesz musiał opłacić podatek akcyzowy w Urzędzie Celnym. Zanim dokonasz rejestracji samochodu z Niemiec, upewnij się czy ma aktualne badania techniczne. Za naszą zachodnią granicą kontrola pojazdów odbywa się raz na dwa lata, co niekoniecznie musi być uznane przez urzędników w Wydziale Komunikacji. Gdy już zarejestrujesz swoje auto, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC, aby móc poruszać się swoim pojazdem po polskich drogach.

Jak zarejestrować auto kupione za granicą? Krok po kroku

Rejestracja samochodu kupionego za granicą wymaga podjęcia odpowiednich kroków we właściwej kolejności. Przede wszystkim – w momencie kupna zadbaj o to, aby otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty. Musisz zadbać również o tłumaczenie dowodu rejestracyjnego oraz dowodów sprzedaży. W następnej kolejności wypełnij obowiązki w Urzędzie Celnym, a jeżeli istnieje taka konieczność – również w Urzędzie Skarbowym. Dopiero na końcu możesz udać się do Starostwa Powiatowego, aby zarejestrować samochód na siebie. W międzyczasie nie możesz zapomnieć o badaniu technicznym pojazdu, bez którego nie otrzymasz nowych dokumentów do samochodu.

Inne artykuły o tłumaczeniach dokumentów:

Tłumaczenia przysięgłe online